official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KJUS Lasse
1971
NOR
2:19.31
-4.00
2
BUECHEL Marco
1971
LIE
+0.05
-3.71
3
LOCHER Steve
1967
SUI
+1.48
4.61
4
ACCOLA Paul
1967
SUI
+1.83
6.64
4
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+1.83
6.64
6
HOLZER Patrick
1970
ITA
+1.85
6.76
7
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+1.93
7.22
8
MAYER Christian
1972
AUT
+1.94
7.28
9
UOTILA Sami
1976
FIN
+2.66
11.47
10
BURTIN Raphael
1977
FRA
+2.75
11.99
11
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+3.02
13.56
12
NANA Matteo
1974
ITA
+3.16
14.37
13
SAIONI Christophe
1969
FRA
+3.21
14.66
14
STIANSEN Tom
1970
NOR
+3.28
15.07
15
JAERBYN Patrik
1969
SWE
+3.46
16.12
16
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+3.49
16.29
17
PALANDER Kalle
1977
FIN
+3.59
16.87
18
MILLER Bode
1977
USA
+3.82
18.21
19
KOSIR Jure
1972
SLO
+3.86
18.44
20
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+3.96
19.02
21
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+4.00
19.26
22
CHENAL Joel
1973
FRA
+4.15
20.13
23
EBERLE Markus
1969
GER
+4.79
23.85
24
SPENCER Dane
1977
USA
+4.92
24.61
25
GRANDI Thomas
1972
CAN
+5.35
27.11
26
LOEDLER Thomas
1973
CRO
+6.10
31.47
27
STANKALLA Stefan
1975
GER
+6.44
33.44
28
BAXTER Alain
1973
GBR
+6.77
35.36
29
GOMEZ Victor
1974
AND
+7.21
37.92
30
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+7.44
39.26
31
PUCKETT P Casey
1972
USA
+7.46
39.38
32
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
+7.72
40.89
33
LAVOIE Vincent
1977
CAN
+10.38
56.35
34
HOLICKY Jan
1974
CZE
+10.48
56.93
35
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+10.74
58.45
36
MAXA Marcel
1974
CZE
+11.40
62.28
37
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+11.93
65.37
38
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+12.23
67.11
39
ARSEL Nicolas
1982
ARG
+12.75
70.13
40
HOTTEGINDRE Gabriel
1979
URU
+14.13
78.16
41
MOSKOWITZ Aaron
1978
ISR
+16.23
90.37
42
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
+16.81
93.74
43
PITTE Ivan
1980
ARG
+17.15
95.72
44
LUCIC Vladimir
1978
JUG
+17.44
97.40
45
VAN DE VELDE Peter
1979
BEL
+17.62
98.45
46
HEATH Alexander
1978
RSA
+18.41
103.04
47
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
+19.91
111.76
48
URUMBAEV Kamil
1976
UZB
+22.54
127.06
49
EBRALIDZE Tsodne
1980
GEO
+24.27
137.11
50
NICOLAE Florentin
1981
ROU
+26.67
151.07
51
COLUMB Conor
1968
IRL
+26.93
152.58
52
HARUTYUNYAN Artur
1974
ARM
+37.10
211.71
53
SPECK Joaquim
1981
LUX
+41.10
234.97
54
SALM Andrew
1979
JAM
+44.70
255.90
55
HARUTYUNYAN Vigen
1981
ARM
+55.08
316.26
Did not finish 2nd run
STOJANOVSKI Aleksandar
1979
MKD
RAICH Benjamin
1978
AUT
BORISOV Igor
1965
KGZ
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
VASSILI Andreas
1971
CYP
VOGL Alois
1972
GER
VONN Thomas
1975
USA
PLASCHY Didier
1973
SUI
KOBLAR Jernej
1971
SLO
MAKHARASHVILI Robert
1981
GEO
KUNC Mitja
1971
SLO
MOESGAARD Jacob
1979
DEN
MAIER Hermann
1972
AUT
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
GREEN Ross
1978
GBR
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ESCODA Gerard
1970
AND
FILISCHKIN Andrej
1975
RUS
HARUTYUNYAN Seiran
1972
ARM
WAREMAN Hayo
1974
NED
BEAR AJ
1977
AUS
MARILA Mika
1973
FIN
KRAUS Tomas
1974
CZE
BORMOLINI Ivan
1972
ITA
BRANCH Craig
1977
AUS
SPINOLA Andre Ricardo
1975
BRA
ERTL Andreas
1975
GER
MOLLIN Bart
1981
BEL
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
ISAKOV Elbrus
1983
AZE
ROSA Guilherme
1976
BRA
CORRADI Sergio
1976
BRA
DADVANI Goderdzi
1976
GEO
PREVUZNAK Andrej
1978
SVK
POPOV Lubomir
1967
BUL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run