official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
STAUB Patrick
1967
SUI
2:21.16
5.15
2
BORTIS Michel
1970
SUI
+0.19
6.20
3
KUEHNI Marc
1976
SUI
+0.27
6.64
4
VIOLON Pierre
1973
FRA
+0.48
7.80
5
ROTEN Joerg
1974
SUI
+0.91
10.18
6
STOESSEL Rene
1973
SUI
+1.05
10.95
7
BURKHARD Hans
1973
LIE
+1.15
11.50
8
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
+1.36
12.66
9
PUENTENER Leo
1973
SUI
+1.41
12.94
10
LEUNIG Markus
1974
SUI
+1.69
14.49
11
GRUENENFELDER Juerg
1974
SUI
+1.92
15.76
12
CARMAGNOLLE Franck
1972
FRA
+1.95
15.93
13
DARBELLAY Alain
1969
SUI
+2.24
17.53
14
GUIGNIER Gregory
1974
FRA
+2.51
19.02
15
BLANC Vincent
1973
FRA
+2.83
20.79
16
DENERIAZ Antoine
1976
FRA
+4.05
27.53
17
WYSSEN Koebi
1974
SUI
+4.77
31.51
18
CASANOVA Marco
1976
SUI
+4.86
32.00
18
REITER Christian
1976
AUT
+4.86
32.00
20
KIENER Bernhard
1976
SUI
+5.30
34.44
21
STOLL Dave
1977
SUI
+5.44
35.21
22
DUERR Manuel
1976
SUI
+5.49
35.49
23
LUSSIER Alexandre
1971
CAN
+6.23
39.57
24
GIACOMETTI Curdin
1978
SUI
+6.45
40.79
25
LAUBER Martin
1975
SUI
+6.46
40.85
26
GASPOZ Patrick
1977
SUI
+6.77
42.56
27
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+7.06
44.16
28
MAECHLER Roger
1976
SUI
+7.08
44.27
29
WAENY Yann
1974
SUI
+7.38
45.93
30
GANTNER Reto
1977
SUI
+7.40
46.04
31
GRICHTING Thomas
1976
SUI
+7.45
46.32
32
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+7.63
47.31
33
KUENDIG Alex
1975
SUI
+7.78
48.14
34
TSCHIEMER Hansueli
1975
SUI
+7.96
49.13
35
WEY Andi
1976
SUI
+8.53
52.28
36
KOFLER Reinhard
1978
AUT
+8.97
54.72
37
GANDER Thomas
1976
SUI
+9.15
55.71
38
RICKENBACH Dino
1978
SUI
+9.59
58.14
39
MANN Bruno
1979
SUI
+10.37
62.45
40
OEHRI Eric
1978
SUI
+10.44
62.84
41
BIDERBOST Andre`
1977
SUI
+10.74
64.50
42
LUEOEND Werner
1977
SUI
+10.89
65.32
43
HARI Konrad
1978
SUI
+11.11
66.54
44
KISER Armin
1978
SUI
+11.18
66.93
45
ROTEN Kilian
1977
SUI
+11.67
69.63
46
RUSSI Nico
1978
SUI
+12.26
72.89
47
KINZNER Bernhard
1980
AUT
+12.42
73.78
48
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+12.65
75.05
49
KURATH Philippe
1978
SUI
+12.73
75.49
50
BRAND Bjoern
1979
SUI
+13.34
78.86
51
ANDEREGG Roger
1978
SUI
+13.47
79.58
52
PRANTNER Benjamin
1980
AUT
+13.51
79.80
53
MAETZLER Pascal
1977
SUI
+13.78
81.29
53
VERNAY Patrice
1979
SUI
+13.78
81.29
55
BYSTROV Mikhael
1978
RUS
+14.05
82.79
56
WILDHABER Patric
1978
SUI
+14.13
83.23
57
BUEHLER Michael
1978
SUI
+14.15
83.34
58
BRAND Olivier
1980
SUI
+14.29
84.11
59
GOOD Markus
1979
SUI
+14.32
84.28
60
HASSLWANTER Florian
1979
AUT
+14.46
85.05
61
UTKIN Alexandr
1979
RUS
+14.67
86.21
62
AYMON Joan
1979
SUI
+14.89
87.43
63
GANDER Klaus
1977
SUI
+15.30
89.69
64
SCHNEEBERGER Jakob
1980
AUT
+15.33
89.86
65
OLLOZ Vincent
1980
SUI
+15.41
90.30
66
ZUEGER Daniel
1979
SUI
+15.47
90.63
67
CADUFF Sandro
1979
SUI
+16.19
94.61
68
BREITLER Michael
1979
SUI
+16.25
94.94
69
SPOERRI Joerg
1980
SUI
+16.30
95.22
70
TOTCHILOV Sergei
1979
RUS
+16.45
96.05
71
BLEIKER Marco
1979
SUI
+17.68
102.84
72
SHLAJMOV Dmitry
1979
KAZ
+17.82
103.62
73
BUERZLE Stefan
1979
LIE
+18.06
104.94
74
AUBRY Yvan
1977
SUI
+18.27
106.10
75
STEHLIN Oliver
1978
SUI
+18.56
107.71
76
GIOVANOLI Gian-Andri
1979
SUI
+18.57
107.76
77
PERREN Saemi
1980
SUI
+18.95
109.86
78
BACHLECHNER Roland
1980
AUT
+19.27
111.63
79
ENZ Marc
1979
LIE
+20.29
117.27
80
BADER Vincent
1978
SUI
+20.88
120.53
81
HAUSER Oliver
1979
SUI
+21.02
121.30
82
ANDREEV Evgueny
1980
KAZ
+21.57
124.34
83
GSTREIN Hansjoerg
1980
AUT
+21.66
124.84
84
ROHRER Michael
1979
SUI
+21.69
125.00
85
BUERGLER Bruno
1980
SUI
+22.03
126.88
86
FONTANNAZ Joel
1979
SUI
+22.32
128.48
87
SCHAEDLER Claude
1978
LIE
+23.09
132.74
88
EGGER Markus
1980
SUI
+23.25
133.62
89
TCHOUIKO Ivan
1977
UKR
+23.46
134.78
90
BRITT Raphael
1980
SUI
+23.51
135.06
91
OBERHOLZER Reto
1980
SUI
+23.72
136.22
92
FUETSCHER Gerd
1980
AUT
+24.02
137.88
93
MEYER Frederic
1980
SUI
+24.19
138.82
94
TUTENKOV Juri
1980
KAZ
+24.30
139.42
95
FOSER Christoph
1979
LIE
+24.64
141.30
96
RUESCH Mario
1980
SUI
+25.54
146.28
97
TOENZ Mano
1979
SUI
+26.23
150.09
98
BOHATA Martin
1976
CZE
+26.70
152.68
99
SCHAELLIBAUM Simon
1980
SUI
+27.15
155.17
100
KROKHMALNIY Anton
1979
UKR
+28.24
161.19
101
COLEMAN Alister
1978
AUS
+39.14
221.42
Did not finish 2nd run
ACKERMANN Christoph
1971
SUI
BOESCH Markus
1977
SUI
BRAND Nicolas
1979
SUI
CONRAD Conradin
1978
SUI
ECUYER Julien
1979
SUI
HATSWELL Tully
1978
AUS
IMBODEN Urs
1975
SUI
JOSI Martin
1976
SUI
METZLER Philipp
1978
HUN
MOULIN Fabien
1973
SUI
POOL Thomas
1974
SUI
SCHULER Roland
1979
SUI
SCHWERY Simon
1979
SUI
VILS Martin
1978
SUI
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
AUBONNET Stephane
1973
FRA
BRAND Jan
1980
SUI
DEMERS Patrick
1977
CAN
FARRELL Peter
1979
AUS
FELLAY Francois
1977
SUI
GAIGNARD Daniel
1978
CAN
JOERGER Thomas
1980
SUI
PFIFFNER Marco
1979
SUI
PICCARD Jeff
1976
FRA
PNIOV Mark
1978
RUS
RICKENBACH Remo
1977
SUI
ROHRMOSER Florian
1980
AUT
VALLA Romain
1976
FRA
VIDI Luca
1976
SUI
VON WEISSENFLUH Bruno
1977
SUI
ZUEGER Marcel
1977
SUI
Disqualified 1st run