official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MAIER Hermann
1972
AUT
2:50.41
0.00
2
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.25
1.28
3
RAHLVES Daron
1973
USA
+0.68
3.47
4
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.04
5.31
5
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.41
7.20
6
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+1.58
8.07
7
SPENCER Dane
1977
USA
+1.62
8.27
8
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.06
10.52
9
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+2.49
12.71
10
KERNEN Bruno
1972
SUI
+2.59
13.22
11
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+2.76
14.09
12
DEFAGO Didier
1977
SUI
+2.80
14.29
13
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.94
15.01
14
RAINER Niklas
1983
SWE
+3.20
16.34
15
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+3.52
17.97
16
COCHRAN James
1981
USA
+3.57
18.23
17
SCHLOPY Erik
1972
USA
+3.65
18.63
18
GORZA Ales
1980
SLO
+3.71
18.94
19
RECH Freddy
1980
FRA
+4.00
20.42
20
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
+4.06
20.73
21
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+4.41
22.51
22
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+4.42
22.57
23
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+4.81
24.56
24
BANK Ondrej
1980
CZE
+5.19
26.50
25
KAITALA Jouni
1983
FIN
+5.29
27.01
26
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
+5.57
28.44
27
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+5.74
29.30
28
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+6.40
32.67
29
TREJBAL Filip
1985
CZE
+6.86
35.02
30
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+6.91
35.28
31
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+9.26
47.28
32
SPRECHER Claudio
1980
LIE
+9.70
49.52
33
KALWA Michal
1978
POL
+11.02
56.26
34
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+11.11
56.72
35
FRANZEN Demian
1984
AUS
+12.76
65.14
36
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+12.82
65.45
37
LUBELLAN Peter
1982
SVK
+12.88
65.76
38
RATKIC Ivan
1986
CRO
+13.46
68.72
39
VIDOSA Roger
1984
AND
+13.85
70.71
40
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+14.28
72.90
41
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+14.38
73.41
42
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+15.04
76.78
43
AGUIRRE Facundo
1985
ARG
+15.71
80.20
44
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+15.95
81.43
45
HEATH Alexander
1978
RSA
+17.29
88.27
46
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
+18.26
93.22
47
SYKARAS Kostas
1984
GRE
+18.86
96.29
48
MARCACCINI Matias
1985
ARG
+19.70
100.58
49
CHRISTOV Dimitar
1983
BUL
+20.42
104.25
50
PALSSON Sindri M.
1982
ISL
+20.43
104.30
51
RENZHIN Mikail
1978
ISR
+21.16
108.03
52
RYABCHENKO Victor
1982
KAZ
+21.25
108.49
53
FOLEY Thomas
1979
IRL
+21.96
112.11
54
SECK Leyti
1981
SEN
+26.16
133.56
55
SARE Hamit
1982
TUR
+27.21
138.92
56
RAYSKI Patrick
1972
IRL
+29.26
149.38
57
BARBAI Aron
1980
HUN
+29.45
150.35
58
CHRISTODOULOU Theodoros
1977
CYP
+32.73
167.10
59
LAST Eyal
1983
ISR
+34.55
176.39
60
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
+36.98
188.80
61
MITREVSKI Metodija
1987
MKD
+37.60
191.96
62
RYABCHENKO Vladimir
1986
KAZ
+37.66
192.27
63
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
+38.13
194.67
64
PAPAZIAN Ara
1968
ARM
+38.61
197.12
65
MULARONI Davide
1982
SMR
+40.81
208.35
66
KOLOTILIN Aleksandr
1980
UZB
+41.22
210.44
67
O CONNOR Shane
1973
IRL
+41.29
210.80
68
VASCONCELOS Thiago K.
1982
BRA
+41.47
211.72
69
CARDELLI Marino
1987
SMR
+41.82
213.51
70
YURDAKUL Volkan
1981
TUR
+42.07
214.78
71
ERMETOV Kayrat
1984
UZB
+44.38
226.57
72
BORISOV Igor
1965
KGZ
+44.79
228.67
73
DAVYDOV Vladimir
1964
KGZ
+45.37
231.63
74
MEHANNA Jamil
1978
LIB
+45.79
233.77
75
ROLLINGER Sven
1986
LUX
+49.63
253.38
76
AZZIMANI Samir
1977
MAR
+49.83
254.40
77
GUEYE Lamine
1960
SEN
+53.21
271.65
78
GRIGARAS Andrius
1972
LTU
+58.40
298.15
79
ANDRIUKAITIS Tomas
1972
LTU
+58.73
299.84
80
CUTOLO Ricardo
1985
BRA
+1:15.65
386.22
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
NERSISYAN Mher
1984
ARM
GIORDANI Gian Matteo
1984
SMR
BAKRADZE Tengiz
1980
GEO
TALME Gilad
1988
ISR
BORISOV Ivan
1979
KGZ
MARTINOVSKI Martin
1983
MKD
RUMIANCEV Vitalij
1985
LTU
OPRJA Deyvid
1982
EST
GULBERGS Niks
1985
LAT
TRIPODAKIS Pavlos
1982
GRE
RODE Roberts
1987
LAT
MAROSI Attila
1982
HUN
MILICIC Masan
1985
SCG
ABAZA Nadir
1987
BIH
MARKOVSKI Gjorgi
1986
MKD
STOEVLEBAEK Krister
1978
DEN
NICOLAE Florentin-Daniel
1981
ROU
STARKAS Kostas
1976
GRE
DEVECKA Andrej
1984
SVK
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
VUKOVIC Zelimir
1983
SCG
BRUNNER Manuel
1981
GRN
DJORDJEVIC Veljko
1984
SCG
BRIZZI Ramiro
1985
ARG
VALSSON Kristinn Ingi
1985
ISL
SCHAFFERER Marco
1984
BIH
MANDRU Jorge
1986
CHI
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
MARINELLI Danko
1987
CRO
GAYME Maui
1983
CHI
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
HERMANN Samuel
1983
LIE
KIM Hyung Chul
1981
KOR
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
KONOVALOV Anton
1985
RUS
KANG Min Heuk
1981
KOR
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BAXTER Noel
1981
GBR
NEUREUTHER Felix
1984
GER
SASAKI Akira
1981
JPN
SATS Konstantin
1982
RUS
NORDH Fredrik
1984
SWE
BROLENIUS Johan
1977
SWE
RIEGLER Michael
1979
LIE
RAJALA Jukka
1982
FIN
ERTL Andreas
1975
GER
DEANE Luke
1982
AUS
BOURQUE Francois
1984
CAN
NILSEN Andreas
1980
NOR
BERTHOD Marc
1983
SUI
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
BUECHEL Marco
1971
LIE
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
CHENAL Joel
1973
FRA
MILLER Bode
1977
USA
KJUS Lasse
1971
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run