official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SLIVNIK Janez
1973
SLO
2:08.00
21.57
2
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+0.16
22.55
3
RAUTER Miran
1972
SLO
+0.27
23.22
4
BREZAVSEK Ales
1972
SLO
+0.35
23.70
5
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+0.48
24.49
6
PEN Peter
1973
SLO
+1.16
28.64
7
KANDLBAUER Juergen
1979
AUT
+1.22
29.00
8
MATTIAS Dani
1977
SLO
+1.25
29.19
9
GASPAR Renato
1977
CRO
+1.57
31.14
10
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.85
32.84
11
LACKNER Martin
1978
AUT
+2.65
37.72
12
OSLAK Ozbi
1977
SLO
+2.87
39.06
13
RANNER Anton
1975
AUT
+3.92
45.46
14
KRIZAJ Bostjan
1980
SLO
+4.49
48.93
15
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+4.53
49.17
16
MANDELC Grega
1978
SLO
+4.62
49.72
17
RATAJ Marko
1977
SLO
+4.69
50.15
17
MALUS Miha
1978
SLO
+4.69
50.15
19
WHITFIELD Doug
1975
AUS
+5.15
52.95
20
JERMAN Andrej
1978
SLO
+5.30
53.87
21
ANDRIC Matevz
1979
SLO
+5.85
57.22
22
PREK Ales
1981
SLO
+6.30
59.96
23
THALER Karl
1979
AUT
+6.40
60.57
24
BOZIC Bostjan
1978
SLO
+6.72
62.52
25
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+6.75
62.70
26
ZUPANC Tomi
1978
SLO
+6.83
63.19
27
PIATAKOV Viktor
1972
RUS
+6.88
63.49
28
ZUPAN Uros
1981
SLO
+7.46
67.03
29
MOZETIC Andraz
1978
SLO
+7.73
68.67
30
POGACNIK Matej
1981
SLO
+8.06
70.69
31
TOPLAK Rok
1980
SLO
+8.16
71.30
32
SPORN Andrej
1981
SLO
+8.30
72.15
33
LESAR Matej
1981
SLO
+9.08
76.90
34
KONO Katsuyuki
1981
JPN
+9.29
78.18
35
ZVAB Tadej
1979
SLO
+9.59
80.01
36
ZAVIRSEK Gasper
1981
SLO
+9.88
81.78
37
RAVNIK Ziga
1980
SLO
+9.94
82.14
38
SALEJ Rok
1981
SLO
+10.06
82.87
39
NIWANO Shou
1978
JPN
+10.40
84.95
40
MEDJA Jaka
1980
SLO
+11.90
94.09
41
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
+12.73
99.14
42
DABIC Marko
1978
CRO
+14.15
107.80
43
TARMAN Gasper
1979
SLO
+14.39
109.26
44
KOVAC Blaz
1980
SLO
+14.83
111.94
45
PEROVSEK Andrej
1980
SLO
+16.79
123.88
46
MARCO DE Mauro
1979
NED
+17.15
126.08
47
MULEC Marko
1981
SLO
+17.69
129.37
48
ANDRASEK Dario
1981
CRO
+18.18
132.35
49
KIKUCHI Yukimasa
1980
JPN
+18.43
133.88
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
KAUFMEHL Kristian
1978
AUS
KLINGER Nino
1980
SLO
ZNIDAR Peter
1977
SLO
ZAGERNIK Igor
1976
SLO
WIESER Andi
1980
SLO
PLANTEU Aljosa
1981
SLO
WAREMAN Hayo
1974
NED
WANDERS Arjan
1978
NED
GRUBER Manfred
1980
AUT
KOZLAR Igor
1979
SLO
LANZINGER Matthias
1980
AUT
STERGAR Miha
1979
SLO
HARADA Gen
1978
JPN
SNEZIC Iztok
1980
SLO
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
GORZA Ales
1980
SLO
SEPEC Bor
1981
SLO
SCUKOVT Domen
1981
SLO
RIBNIKAR Jernej
1981
SLO
REICHELT Hannes
1980
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run