official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BYGGMARK Jens
1985
SWE
1:48.76
6.00
2
KASPER Nolan
1989
USA
+1.01
11.66
3
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+1.10
12.17
4
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+1.48
14.30
5
BRANDENBURG Will
1987
USA
+1.80
16.10
6
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.87
16.49
7
TISSOT Maxime
1986
FRA
+1.89
16.60
8
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+2.02
17.33
9
TREJBAL Filip
1985
CZE
+2.05
17.50
10
IMBODEN Urs
1975
MDA
+2.09
17.72
11
SASAKI Akira
1981
JPN
+2.16
18.11
11
SKUBE Matic
1988
SLO
+2.16
18.11
13
YUASA Naoki
1983
JPN
+2.24
18.56
13
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.24
18.56
15
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+2.34
19.12
16
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+2.37
19.29
17
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+2.48
19.91
18
GROSS Stefano
1986
ITA
+2.52
20.13
19
SPENCE Brad
1984
CAN
+2.55
20.30
20
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+2.60
20.58
21
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+2.75
21.42
22
VOGEL Markus
1984
SUI
+2.84
21.93
23
OBERT Anthony
1985
FRA
+3.05
23.11
24
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+3.51
25.69
25
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+3.64
26.42
26
NANI Roberto
1988
ITA
+4.95
33.76
27
LIEBL Sebastian
1989
GER
+5.74
38.19
28
BONER Sandro
1988
SUI
+6.33
41.50
29
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+6.56
42.79
30
VRABLIK Martin
1982
CZE
+6.74
43.80
31
LEITINGER Roland
1991
AUT
+6.84
44.36
32
RYDING David
1986
GBR
+6.87
44.53
32
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
+6.87
44.53
34
CHRISTENSEN Simen Ramberg
1993
NOR
+7.19
46.33
35
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
+7.61
48.68
36
SAXVALL Per
1989
SWE
+7.91
50.36
37
ROMANO Francesco
1991
ITA
+7.97
50.70
38
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
+8.21
52.05
39
BUFFET Robin
1991
FRA
+8.84
55.58
40
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+9.19
57.54
41
BLANC Norman
1989
FRA
+9.89
61.47
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
BACHER Fabian
1993
ITA
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
KOSI Klemen
1991
SLO
KUERNER Miha
1987
SLO
BALLERIN Andrea
1989
ITA
HAUG Kristian
1988
NOR
THOULE Nicolas
1990
FRA
ZAMPA Adam
1990
SVK
MALMSTROM Victor
1991
FIN
PLACE Francois
1989
FRA
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
STUTZ Paul
1983
CAN
PLANK Andy
1989
ITA
HERBST Reinfried
1978
AUT
GREGORAK Will
1990
USA
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MARGUERETTAZ Thierry
1990
ITA
MIRIBUNG Stephan
1990
ITA
ROTA Nicola
1989
ITA
BOSCA Giulio
1990
ITA
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
RASANEN Joonas
1989
FIN
LUITZ Stefan
1992
GER
TORSTI Samu
1991
FIN
PERAUDO Adam
1987
ITA
BUDAL Martin
1989
NOR
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
THALER Matthias
1984
ITA
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
LUESCHER Tim
1990
SUI
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
WIESER Manuel
1990
AUT
KOGLER Stefan
1981
GER
LYSDAHL Espen
1990
NOR
TUMLER Marco
1988
SUI
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
OEHAGEN Johan
1987
SWE
BIGGS Patrick
1982
CAN
DIGRUBER Marc
1988
AUT
WHITE Trevor
1984
CAN
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
STEHLE Dominik
1986
GER
BAXTER Noel
1981
GBR
THALER Patrick
1978
ITA
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
BAECK Axel
1987
SWE
CHODOUNSKY David
1984
USA
JANYK Michael
1982
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run