official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
JANKA Carlo
1986
SUI
2:18.82
0.00
2
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.71
4.50
3
LIGETY Ted
1984
USA
+0.99
6.28
4
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+1.06
6.72
5
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
+1.67
10.59
6
CUCHE Didier
1974
SUI
+1.69
10.71
7
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+1.75
11.09
8
PLONER Alexander
1978
ITA
+1.78
11.28
9
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+1.79
11.35
10
BERTHOD Marc
1983
SUI
+1.94
12.30
11
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+2.04
12.93
12
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.33
14.77
13
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.43
15.40
14
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+2.48
15.72
15
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+2.83
17.94
16
SANDELL Marcus
1987
FIN
+2.90
18.38
17
LEINO Jukka
1978
FIN
+3.45
21.87
18
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+3.77
23.90
19
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+3.84
24.34
20
DEFAGO Didier
1977
SUI
+3.88
24.60
21
DIXON Robbie
1985
CAN
+4.02
25.48
22
KRYZL Krystof
1986
CZE
+4.07
25.80
23
GORZA Ales
1980
SLO
+4.20
26.62
24
RAINER Niklas
1983
SWE
+4.67
29.60
25
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+5.48
34.74
26
JITLOFF Tim
1985
USA
+5.73
36.32
27
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+5.92
37.53
28
MAITAKOV Sergei
1990
RUS
+7.10
45.01
29
YUASA Naoki
1983
JPN
+7.97
50.52
Did not qualify for 2nd run
30
REICHELT Hannes
1980
AUT
31
BRAUER Jono
1981
AUS
32
JANYK Michael
1982
CAN
33
TERRA Ferran
1987
ESP
34
ZUEV Stepan
1988
RUS
35
BAXTER Noel
1981
GBR
36
ROUX Christophe
1983
MDA
37
SIROKI Tin
1987
CRO
38
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
39
MANOLOV Kiril
1987
BUL
40
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
41
RYDING David
1986
GBR
42
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
43
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
44
KUCERA John
1984
CAN
45
STEVENS Bryce
1984
AUS
46
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
46
CAFE Tim
1987
NZL
48
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
49
NOBLE Andrew
1984
GBR
50
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
51
STEVENS Hugh
1986
AUS
52
MANDRU Jorge
1986
CHI
53
MARINELLI Danko
1987
CRO
Did not qualify for final race
54
LONGHI Jhonatan
1988
BRA
55
STANCEL Simon
1988
SVK
56
CORNETTE Niels
1991
BEL
57
KASAKOV Ivan
1982
RUS
58
VAKHTANGISHVILI Kote
1991
GEO
59
VITANOV Aleksandar
1985
MKD
60
RENZHIN Mikail
1978
ISR
61
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
62
VIAL Christian
1984
DEN
63
PIMENOV Taras
1984
KAZ
64
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
65
DEHARI Dardan
1990
MKD
66
LANSMANIS Einars
1988
LAT
67
KOSIC Bojan
1990
MNE
68
TRIPODAKIS Pavlos
1982
GRE
69
TSIMIKALIS Stephanos
1985
GRE
70
RODE Roberts
1987
LAT
71
FESHCHUK Rostyslav
1990
UKR
72
BENE Marton
1986
HUN
73
SAVEH SHEMSHAKI Hossein
1985
IRI
74
SARKAKHYAN Abraham
1986
ARM
75
SCOTT Peter
1990
RSA
76
BYRNE Peter
1983
IRL
77
TIR Omid
1984
IRI
78
NOTZ Cedric
1974
AZE
79
JENSEN Nichlas Bojer
1991
DEN
80
GIORDANI Gian Luca
1989
SMR
81
MANUKYAN Yura
1991
ARM
82
NAMGIAL Jamyang
1985
IND
83
SHYAM Kumar-Dhakal
1981
NEP
84
KUMAR Santosh
1979
IND
85
TRIERWEILER Ben
1988
LUX
86
ENDRIUKAITIS Tomas
1972
LTU
87
NKRUMAH-ACHEAMPONG Kwame
1974
GHA
88
SUBASH Khatri
1987
NEP
89
BAYARZUL Chagnaa
1971
MGL
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
SIGURGEIRSSON Stefan Jon
1989
ISL
MARTINIC Jorge
1986
CHI
GEIGER Christian
1988
AUS
NAN Ioan-Gabriel
1980
ROU
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
TORRES Agustin
1978
ARG
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
JIMENEZ Diego
1987
ESP
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
JENOT Olivier
1988
MON
BYGGMARK Jens
1985
SWE
SASAKI Akira
1981
JPN
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
ZAMANSKY Jake
1981
USA
MYHRER Andre
1983
SWE
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
FANARA Thomas
1981
FRA
RICHARD Cyprien
1979
FRA
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
Did not start 1st run
Disqualified doping offence
Did not finish 2nd run in qualification race
AZZIMANI Samir
1977
MAR
CARDELLI Marino
1987
SMR
PAPAMICHALOPOULOS Christopher
1988
CYP
DOLGYY Sergiy
1984
UKR
SZABO Bence
1986
HUN
SARE Hamit
1982
TUR
BONOU Nikos
1986
GRE
SAVEH SHEMSHAKI Porya
1987
IRI
RUDIC Marko
1990
BIH
TSAKNAKIS Alexandros
1986
GRE
VAN BUYNDER Frederik
1988
BEL
ALAERTS Kai
1989
BEL
DENEGRI Segundo
1989
ARG
BARBU Alexandru
1987
ROU
ANGUITA Rafael
1988
CHI
HOWDEN Angus
1981
NZL
Disqualified 2nd run in qualification race
Did not start 2nd run in qualification race
Did not finish 1st run in qualification race
Disqualified 1st run in qualification race
Did not start 1st run in qualification race