official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
1:50.31
9.45
2
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+0.19
10.43
3
SASAKI Akira
1981
JPN
+0.23
10.64
4
KNIGHT Chip
1975
USA
+0.43
11.67
5
BAXTER Noel
1981
GBR
+0.44
11.72
6
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+0.48
11.93
7
LEINO Jukka
1978
FIN
+0.55
12.29
8
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+0.72
13.17
9
VOGL Alois
1972
GER
+0.82
13.69
10
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+0.85
13.84
11
IMBODEN Urs
1975
SUI
+0.93
14.26
12
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.02
14.72
12
GINI Marc
1984
SUI
+1.02
14.72
14
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.04
14.82
15
FAVIERES Yannick
1978
FRA
+1.27
16.01
16
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.33
16.32
17
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.38
16.58
18
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.41
16.74
19
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+1.42
16.79
20
TIEZZA Luca
1981
ITA
+1.46
16.99
21
THALER Patrick
1978
ITA
+1.66
18.03
22
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+1.87
19.11
23
VALLA Romain
1976
FRA
+1.91
19.32
24
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+2.00
19.78
25
HAYER Stanley
1973
CZE
+2.03
19.94
26
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+2.06
20.09
27
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+3.45
27.28
28
KAITALA Jouni
1983
FIN
+3.76
28.88
29
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+4.36
31.98
30
HERBST Reinfried
1978
AUT
+4.48
32.60
31
DEPOILLY Christophe
1979
FRA
+4.56
33.01
32
BAPTENDIER Sandy
1982
FRA
+5.05
35.54
33
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+5.36
37.15
34
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+5.74
39.11
35
BOLNER Nicholas
1982
ITA
+6.82
44.69
36
KALWA Michal
1978
POL
+7.21
46.71
Did not finish 2nd run
BENNETT Brian
1980
CAN
RAMUS Matic
1982
SLO
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
WEYERMANN Michael
1980
SUI
TRAYNER Gareth
1980
GBR
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
BERTHOD Marc
1983
SUI
DAVARE Michel
1981
ITA
NEUREUTHER Felix
1984
GER
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
POCCARD CHAPUIS Fabien
1981
FRA
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
ERTL Andreas
1975
GER
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
MLEKUZ Rene
1975
SLO
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
HAYWOOD Todd
1977
NZL
LEONE Martino
1983
ITA
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BANK Ondrej
1980
CZE
POGACNIK Matej
1981
SLO
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
MALUS Miha
1978
SLO
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
STRUGER Peter
1982
AUT
WANNINGER Christian
1981
GER
LEUZINGER James
1982
GBR
AMPFERER Andreas
1982
AUT
NYMAN Steven
1982
USA
AULANKO Juuso
1979
FIN
PAQUIN Pierre
1979
FRA
MYHRER Andre
1983
SWE
GORZA Ales
1980
SLO
DREIER Christoph
1981
AUT
STOCKER Martin
1979
AUT
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
KOGLER Stefan
1981
GER
GEISSER Thomas
1977
SUI
PERATHONER Alan
1976
ITA
MARILA Mika
1973
FIN
CASANOVA Marco
1976
SUI
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
GANAHL Markus
1975
LIE
BECHTER Patrick
1982
AUT
ENGL Kurt
1979
AUT
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
HANSSON Martin
1975
SWE
EGGER Pierre
1978
AUT
MYHRE Lars
1984
NOR
DEVILLE Cristian
1981
ITA
BROLENIUS Johan
1977
SWE
NILSEN Andreas
1980
NOR
Did not start 1st run