official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BRUGGE Jesper
1975
SWE
2:01.46
15.93
2
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+0.54
19.40
3
OESTBY Rune Andre
1973
NOR
+1.03
22.54
4
LEWEN Lars
1975
SWE
+1.14
23.25
5
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.40
24.92
6
ABERSTEN Paer
1974
SWE
+1.45
25.24
7
BROBERG Tejs
1976
DEN
+1.75
27.17
8
KLINTBERG Per
1973
SWE
+2.45
31.66
9
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.73
33.46
10
WITTUSEN William
1977
NOR
+2.94
34.81
11
ERIKSEN Stian Hauge
1977
NOR
+3.54
38.66
12
NIELSEN Rune
1976
NOR
+4.27
43.35
13
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+5.31
50.03
14
ROENNMARK Per
1979
SWE
+5.60
51.89
15
FROST Johan
1977
SWE
+5.83
53.37
16
HAUKKALA Juha
1978
FIN
+6.04
54.72
17
HALL Oliver
1976
GBR
+6.25
56.07
18
KONGSHOLM Niclas
1976
SWE
+6.42
57.16
19
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+6.66
58.70
20
NISKANEN Jaakko
1979
FIN
+6.86
59.98
21
LANG Dan
1981
SWE
+8.81
72.51
22
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+9.79
78.80
23
ELIASSON Tommy
1980
SWE
+9.81
78.93
24
MARKKANEN Janne
1979
FIN
+10.67
84.45
25
MOELLER Nicklas
1980
SWE
+10.69
84.58
26
ANDERSSON David J.
1979
SWE
+10.82
85.41
27
SUNDBERG Marc
1979
SWE
+10.95
86.25
28
FAHLEN Andreas
1981
SWE
+11.07
87.02
29
SYBERG Goeran
1980
SWE
+12.02
93.12
30
ANDERSSON Marcus
1981
SWE
+12.96
99.16
31
RIKNER Johan
1978
SWE
+13.10
100.06
32
NYKVIST Erik
1981
SWE
+14.76
110.72
33
OLSSON Jon
1982
SWE
+15.10
112.90
34
CUIBE Carl Axel
1980
SWE
+17.86
130.62
35
BEIJER Tommy
1980
SWE
+18.37
133.90
36
UTTER Henrik
1981
SWE
+19.56
141.54
37
KAGSTROEM Mikael
1982
SWE
+19.96
144.11
38
AUTERE Tuomas
1981
FIN
+20.31
146.36
39
MODIN Daniel
1982
SWE
+20.34
146.55
40
OHLIN Erik
1981
SWE
+21.09
151.37
41
PERSSON Mikael
1981
SWE
+22.33
159.33
42
BARKERED Reine
1982
SWE
+23.11
164.34
43
PETTERSSON Daniel
1981
SWE
+40.94
278.84
Did not finish 2nd run
AULANKO Juuso
1979
FIN
BLINDH Niklas
1981
SWE
CARLSSON Tobias
1979
SWE
DALESTEDT Karl-Oskar
1979
SWE
ENGELL Andreas
1977
NOR
ERICSSON Andreas
1973
SWE
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
FRISAETER Johan
1978
SWE
HELGESSON Gustaf
1979
SWE
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
MOLTUDAL Stian Aam
1977
NOR
OEH Michael
1978
SWE
OLSSON Christian
1979
SWE
RAUTIO Niklas
1980
FIN
RYDEN Stefan
1979
SWE
SELANDER Bjoern
1980
SWE
SJOEGREN Daniel
1978
SWE
VIIRRET Tommi
1978
FIN
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ALEXI Erik
1981
SWE
ANDERSSON Kalle
1978
SWE
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
ANDERSSON Martin I
1978
SWE
ASPELIN Andreas
1979
SWE
BRAENNSTROEM Christofer
1981
SWE
BROLENIUS Johan
1977
SWE
DEHNISCH Simon
1981
SWE
EDH Jonas
1981
SWE
ENGSTROEM Andreas
1979
SWE
ERIKSSON Magnus
1980
SWE
ERIKSSON Markus
1979
SWE
ERIKSSON Mattias
1973
SWE
EVENSEN Henrik
1979
NOR
FEINESTAM Fredrik
1980
SWE
GUNNARSSON Andreas
1977
SWE
GUSTAFSSON Daniel I
1977
SWE
HAAKANSTA Andreas
1980
SWE
HYVARINEN Kare
1977
FIN
ISAXON Emanuel
1972
SWE
JOHANSSON Dan
1980
SWE
KAINULAINEN Ville
1979
FIN
KJOELMOEN Krister
1978
NOR
LABAND Sebastian
1976
SWE
LUNDSTROEM Henrik
1974
SWE
LUNDVALL Peter
1978
SWE
MAGNUSSON Johan
1981
SWE
MOERCK Stefan
1980
SWE
NAEAES Nicklas
1973
SWE
NAESSEN Thomas
1980
SWE
NORD Joakim
1978
SWE
NORIN Henrik
1981
SWE
NYSTROEM Henrik
1973
SWE
OLSSON Robert
1977
SWE
PERSSON Johan
1975
SWE
POLLACK Andreas
1980
SWE
POLLACK Jonas
1977
SWE
SAUER Johan
1978
SWE
SENBOM Markus
1980
SWE
SHURAVLIOV Grigori
1978
RUS
SKUTVIK Peter
1980
NOR
SUNDQVIST Anders
1980
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
AAHLQVIST Jonas
1979
SWE
BYSTROV Mikhael
1978
RUS
FORSBERG Tony
1981
SWE
GUSTAVSSON Daniel Il
1977
SWE
HAARA Tobias
1980
SWE
HEISKANEN Mikko
1979
FIN
IVERT Hampus
1980
SWE
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
JOHANSSON Fredrik
1979
SWE
KRAGSTERMAN Paer
1978
SWE
LIND Jonas
1979
SWE
LINDSTROEM Morgan
1979
SWE
MURANDER Claes
1981
SWE
NORD Olof
1979
SWE
NORDELL Anders
1978
SWE
SKOGLUND Jacob
1979
SWE
THOREN Per Anders
1979
SWE