official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
DEMERS Anik
1972
CAN
1:25.01
34.93
2
POCHMAN Katerina
1976
USA
+0.50
38.28
3
MUNROE Heather
1975
CAN
+1.05
41.97
4
NOVARA Simona
1972
ITA
+1.25
43.31
5
KUEHNI Sandra
1974
SUI
+1.32
43.78
6
KAVCIC Tina
1975
SLO
+1.45
44.65
7
MAHANNA Brittney
1977
USA
+1.49
44.92
8
RAZUSOVA Zuzana
1973
SVK
+1.98
48.21
9
SAILER Martina
1978
USA
+2.70
53.03
10
WINTER Ann
1974
NOR
+2.71
53.10
11
MEIER Monica
1978
CAN
+2.96
54.78
12
LONGFELLOW Erin
1974
CAN
+3.48
58.26
13
WATKINS Liz
1975
USA
+3.64
59.34
14
LAWRENCE Sabrina
1978
USA
+3.96
61.48
15
HOOLAHAN Stephanie
1974
CAN
+4.52
65.24
16
ASAK Jennifer
1977
CAN
+4.64
66.04
17
GIBBONS Erika
1979
CAN
+5.11
69.19
18
BURKE Shaunna
1975
CAN
+5.23
70.00
19
PIRC Petra
1972
SLO
+5.76
73.55
20
BONNELL Kimberly
1977
CAN
+6.04
75.43
21
GANONG Megan
1979
USA
+6.38
77.71
22
JANYK Britt
1980
CAN
+8.07
89.04
23
KORTAS Jessica
1978
USA
+8.35
90.92
24
MARCEAU Mimi
1978
USA
+9.66
99.70
25
MIELKE Gretchen
1980
USA
+10.41
104.73
26
RABIN Ashley
1978
USA
+10.56
105.74
27
SHELTON Holly
1978
USA
+11.22
110.16
28
LANGE Katharine
1977
USA
+11.40
111.37
29
DUNN Katie
1978
CAN
+11.56
112.44
30
RANDALL Monica
1979
USA
+11.72
113.51
31
JENSEN Julie
1978
USA
+11.83
114.25
32
BATES Vickie
1978
USA
+12.01
115.46
33
SILVER Barrett
1977
USA
+12.28
117.27
34
VON ALLMEN Erica
1977
USA
+12.86
121.16
35
SAUGSTAD Elyse
1978
USA
+12.95
121.76
36
BABILIS Christina
1980
USA
+13.03
122.30
37
BOWER Ashley
1978
USA
+13.28
123.97
38
HAAS Christina L
1979
USA
+13.66
126.52
39
RAGSDALE Hannah
1977
USA
+15.06
135.91
40
EISBERG Jeannie
1979
USA
+16.90
148.25
41
BACKSTROM Ingrid
1978
USA
+19.56
166.08
42
ANDREW Jennifer
1978
USA
+20.39
171.65
43
YAMADA Courtney
1980
USA
+21.24
177.35
44
INAOKA Misako
1977
JPN
+21.46
178.82
45
BURKE Jessica
1976
USA
+22.14
183.38
46
BEASLEY Heather
1980
USA
+23.21
190.56
47
VIELE Jennifer
1978
USA
+33.32
258.34
Did not finish 2nd run
PRCHAL Anna
1979
CAN
WALKER Heather
1977
USA
BANNAI Nanako
1978
USA
BOWLES Leticia
1980
USA
COLLINS Abby
1978
USA
YAMADA Marni
1978
USA
MARCEAU Elizabeth
1980
USA
SPOLYAR Lindsi
1976
USA
WINICK Whitney B
1977
USA
LALIVE Caroline
1979
USA
WASILEWSKI Anne
1978
USA
HEBARD Lela
1977
USA
KIEFL Erin
1977
CAN
TURNBEAUGH Tamara
1979
USA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
JONES Lauren
1980
CAN
AYLWARD Shauna
1978
USA
EDWARDS Kristin
1978
USA
FISHMAN Courtenay
1977
CAN
GEBER Audrey
1979
CAN
WATTS Taylor C
1977
USA
HAGER Christl
1972
USA
HARTLEY Aimee-Noel
1978
CAN
JOHANSEN Anette
1974
NOR
JOHNSON Megen
1977
USA
PELLETIER Annie N
1979
USA
JORDAN B J
1979
USA
LIBURD Merle
1978
USA
MADDEROM Michelle
1978
USA
MCELHINNEY Katie
1980
USA
MEIER Mimi
1979
CAN
SHACKELFORD Katie
1980
USA
MULLEN Megan
1979
CAN
PASHKOWSKI Tove
1979
USA
RUSSELL Debby
1977
USA
Did not start 1st run