official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
ANDERSSON Anders
1978
SWE
1:31.63
13.91
2
KLINTBERG Per
1973
SWE
+0.19
15.07
3
KOHO-IIPPONEN Sampsa
1977
FIN
+0.44
16.60
4
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+0.65
17.88
5
LEWEN Lars
1975
SWE
+1.12
20.75
6
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+1.16
21.00
7
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+1.74
24.54
8
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.99
26.07
9
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.05
26.44
10
LAITINEN Jussi
1976
FIN
+2.15
27.05
11
ANDERSSON Mattias
1975
SWE
+2.58
29.68
12
ENGLUND Emil
1973
SWE
+2.77
30.84
13
LINDH Fredrik
1975
SWE
+3.05
32.55
14
HEIKKALA Petri
1974
FIN
+3.18
33.34
15
SELANDER Bjoern
1980
SWE
+3.33
34.26
16
STEINWALL Fredrik
1977
SWE
+4.29
40.13
17
ASPLUND Mattias
1975
SWE
+5.15
45.38
18
ERIKSSON Mattias
1973
SWE
+5.17
45.51
19
PIETILAE Vesa
1979
FIN
+5.22
45.81
20
NORD Joakim
1978
SWE
+6.29
52.35
21
ANDERSSON Martin I
1978
SWE
+6.42
53.15
22
DALESTEDT Karl-Oskar
1979
SWE
+6.94
56.32
23
ALMGREN Martin
1976
SWE
+7.13
57.49
24
RAUTIO Antti
1981
FIN
+7.66
60.72
25
HAAKANSTA Andreas
1980
SWE
+7.97
62.62
26
ANDERSSON David J.
1979
SWE
+8.06
63.17
27
TUOMALA Jaakko
1980
FIN
+8.16
63.78
28
LAHDENPERAE Simon
1980
SWE
+8.80
67.69
28
SYBERG Goeran
1980
SWE
+8.80
67.69
30
PERSSON Johan
1975
SWE
+9.29
70.69
31
CARLSSON Tobias
1979
SWE
+9.49
71.91
32
ELIASSON Tommy
1980
SWE
+10.17
76.06
33
NAESSEN Thomas
1980
SWE
+10.53
78.26
34
FEINESTAM Fredrik
1980
SWE
+12.67
91.34
35
CUIBE Erik
1982
SWE
+13.13
94.15
36
CUIBE Carl Axel
1980
SWE
+14.20
100.69
37
KEJONEN Erik
1981
SWE
+14.64
103.38
38
FELLMAN Tobias
1982
SWE
+17.01
117.87
39
BOSTROEM Carl
1982
SWE
+20.85
141.34
40
WESTMAN Tomas
1982
SWE
+24.40
163.03
Did not finish 2nd run
BERGBOM Karl
1978
SWE
ERIKSSON Markus
1979
SWE
FLOGNFELDT Andreas
1980
SWE
HAARA Tobias
1980
SWE
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
JONSSON Andreas I
1981
SWE
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
LEINO Jukka
1978
FIN
LINDSTROEM Morgan
1979
SWE
LUNDSTROEM Henrik
1974
SWE
NAEAES Nicklas
1973
SWE
NORD Olof
1979
SWE
OLSSON Christian
1979
SWE
ROENNMARK Per
1979
SWE
SLANT Janne
1980
FIN
SUNDQVIST Anders
1980
SWE
UOTILA Tuomas
1981
FIN
WESTMAN Tommy
1980
SWE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANDERSSON Kalle
1978
SWE
BOTHELIUS Fredrik
1975
SWE
DAHL Tomi
1978
FIN
ENGSTROEM Andreas
1979
SWE
ERIKSSON Mattias Il
1977
SWE
ERIKSSON-EK Thomas
1978
SWE
GHARZOUL Wizam
1980
SWE
GUSTAFSSON Daniel I
1977
SWE
HALLIN Herman
1978
SWE
HANSSON Tobias
1978
SWE
HEDEBY Peder
1978
SWE
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
ISAXON Emanuel
1972
SWE
JOHNSEN Stefan
1978
NOR
JOKINEN Anssi
1978
FIN
KARHUMAEKI Tuomas
1981
FIN
KJOELMOEN Krister
1978
NOR
KVAALE Eivind
1975
NOR
LANG Dan
1981
SWE
LUNDBERG Staffan
1972
SWE
LUNDSTROEM Bjoern
1980
SWE
LUNDVALL Peter
1978
SWE
MAGNUSSON Johan
1981
SWE
MOERCK Stefan
1980
SWE
NISKANEN Jaakko
1979
FIN
NORDVALL Niklas
1978
SWE
NORIN Henrik
1981
SWE
NYLANDER Marcus
1981
SWE
OEH Michael
1978
SWE
OERARBAECK Jon
1975
SWE
OLSSON Pierre
1979
SWE
RAUTIO Jonatan
1980
SWE
RIKNER Johan
1978
SWE
ROENNMARK Erik
1981
SWE
RUNDQUIST Joergen
1979
SWE
SAUER Johan
1978
SWE
SENBOM Markus
1980
SWE
SJOEBLOM Johannes
1979
NOR
SJOEGREN Daniel
1978
SWE
THOREN Per Anders
1979
SWE
TJERNSTROEM Bjoern
1981
SWE
WESTLING Mathias
1976
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run