official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
2:04.08
10.30
2
SAETER Aane
1975
NOR
+0.29
12.12
3
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
+1.86
21.99
4
NIELSEN Rune
1976
NOR
+1.97
22.68
5
MOLTUDAL Stian Aam
1977
NOR
+2.03
23.06
6
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.24
24.38
7
SCHIESTL Hermann
1970
AUT
+2.39
25.32
8
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
+2.61
26.71
9
DAVIK Martin
1977
NOR
+2.74
27.52
10
LIOEEN Jim Tore
1978
NOR
+3.33
31.23
11
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+3.68
33.43
12
STEEN Fredrik
1977
NOR
+3.84
34.44
13
FOSSHEIM Jan Erik
1977
NOR
+4.50
38.59
14
NAKAZAWA Akira
1980
JPN
+4.68
39.72
15
THORVIK Leif Kristian
1976
NOR
+4.75
40.16
16
SANDE Trygve
1979
NOR
+4.83
40.66
17
JACOBSEN Trym Nordstrand
1976
NOR
+4.92
41.23
18
HALL Oliver
1976
GBR
+4.98
41.61
19
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+5.03
41.92
20
SAUER Johan
1978
SWE
+5.29
43.55
21
TOFTHAGEN Erik
1979
NOR
+6.15
48.96
22
OEVSTHUS Svein
1981
NOR
+7.25
55.88
23
FREBERG Alexander
1981
NOR
+7.70
58.70
24
LOECHEN Andreas
1981
NOR
+8.13
61.41
25
VEEN Kjetil
1981
NOR
+8.61
64.42
26
RINGVOLD Christian
1981
NOR
+9.05
67.19
27
HERLAND Cato Dyrset
1981
NOR
+10.88
78.69
28
FLATAAS Vergard
1979
NOR
+11.02
79.57
29
JOHANSSON Christian
1981
SWE
+11.63
83.41
30
FLAGET Erlend
1978
NOR
+11.81
84.54
31
JOHANSSON Pontus Ii
1978
SWE
+11.86
84.86
32
HELLUM Morgan
1980
DEN
+13.74
96.67
33
HANSEN Eske Stig
1978
DEN
+14.72
102.83
34
JEISTAD Kenneth
1980
NOR
+16.36
113.14
35
LILLEJORDET Anders
1981
NOR
+17.17
118.24
36
NYMOEN Thomas Bakkom
1981
NOR
+19.53
133.07
37
STRANDNES Ivar
1981
NOR
+20.59
139.73
38
KORDE Janis
1975
LAT
+21.49
145.39
39
JOERGENSEN Gaute S.
1981
NOR
+21.61
146.15
40
HANSEN Bjoern Haakon
1980
NOR
+21.73
146.90
41
KARLSEN Tore
1981
NOR
+24.38
163.56
42
BERNHOFT Kjetil
1980
NOR
+25.35
169.66
43
BERGMANIS Kristaps
1978
LAT
+26.92
179.53
44
TRETTEBERGSTUEN Stig
1981
NOR
+31.20
206.43
Did not finish 2nd run
AABERG Conny
1982
SWE
BOTTOLFS Geir
1981
NOR
CARLSSON Rickard
1981
SWE
DOERUM JAERE Martin
1981
NOR
EPPELAND Sven Nico
1978
NOR
FADNES Espen
1979
NOR
FLOGNFELDT Andreas
1980
SWE
GJERDE Christian
1981
NOR
GROENVOLD Audun
1976
NOR
HASSEL Fredrik
1981
NOR
HERLAND Haakon
1978
NOR
HESTNES Martin Rygh
1981
NOR
HJELSETH Karsten
1978
NOR
HUSBY Anders
1980
NOR
JAHRE Kristian
1981
NOR
JEISTAD Stian
1979
NOR
KRISTIANSEN Daniel
1979
NOR
KVAALE Eivind
1975
NOR
LIND Jonas
1979
SWE
MARKEGAARD Daniel
1981
NOR
NYSAETER Oeyvind
1980
NOR
NYTUN Jan Andre feldt
1980
NOR
REFSNES Glenn
1980
NOR
SEM Eirik
1979
NOR
SIMONSEN Thomas
1977
NOR
SIVERTSEN Jan Aril
1979
NOR
SIVERTSEN Kenneth
1973
NOR
TRILLHUS Jostein
1980
NOR
TVEIT Magnus
1981
NOR
WITTUSEN William
1977
NOR
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BJERKE Nicolai
1980
NOR
BJOERGE Lars
1978
NOR
BREVIK Morten
1978
NOR
DALE Erik
1981
NOR
DAMSTUEN Andreas
1979
NOR
DUGSTAD Tore
1981
NOR
ELVESTAD Sondre
1978
NOR
ERIKSEN Stian Hauge
1977
NOR
HAMMARBERG Bo
1971
SWE
HERHEIM Brede
1980
NOR
JEVARD Ronny
1975
NOR
MOERCK Stefan
1980
SWE
MOTYS Henrik Robin
1977
NOR
NILSEN Andreas
1980
NOR
OEH Michael
1978
SWE
OESTBY Rune Andre
1973
NOR
OLSEN Christian
1981
NOR
ONSHUS Bent
1981
NOR
POULSEN Jakob
1978
DEN
SMAALAND Kjetil G.
1981
NOR
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
STUBSRUD Andreas
1978
NOR
WOLDSENGEN Vegard
1980
NOR
Did not start 1st run