official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
1:25.80
16.57
2
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+0.04
16.83
3
STARE Matjaz
1972
SLO
+3.09
36.74
4
KUDO Masami
1977
JPN
+3.78
41.24
5
YAMANOUCHI Ken
1976
JPN
+3.93
42.22
6
BYON Jong Moon
1976
KOR
+4.07
43.13
7
JOSEPH Jeremy
1976
USA
+4.17
43.79
8
SULLIVAN Marco
1980
USA
+4.50
45.94
8
TAKEDA Takahiro
1974
JPN
+4.50
45.94
10
BROBERG Tejs
1976
DEN
+5.37
51.62
11
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
+5.41
51.88
12
SANFORD Peter
1978
NZL
+6.20
57.04
13
SASAKI Akira
1981
JPN
+6.45
58.67
14
HOWDEN Euan
1978
NZL
+6.66
60.04
15
DICKSON Michael
1975
AUS
+7.95
68.46
15
KUDO Satoshi
1978
JPN
+7.95
68.46
17
PRADO Mike
1979
USA
+8.50
72.05
18
BYUN Jong Woo
1975
KOR
+9.10
75.96
19
MATSUBARA Ryousuke
1979
JPN
+9.24
76.88
20
GARDINER Nigel
1977
NZL
+9.37
77.73
21
ERDMAN Taylor
1980
USA
+11.25
90.00
22
RYGG Eric
1980
USA
+12.16
95.94
23
KANG Min Heuk
1981
KOR
+12.18
96.07
24
JOHNSON Travis G
1979
USA
+12.33
97.05
25
NEWMAN Scott
1974
NZL
+12.36
97.24
26
HONG Sung Kyun
1981
KOR
+14.96
114.21
27
ROSS Michael
1980
NZL
+15.08
114.99
28
OGEL Cemil
1975
TUR
+15.94
120.61
29
HORROCKS Rupert
1979
NZL
+16.95
127.20
30
SHUTE Daniel
1980
GBR
+17.19
128.77
31
JI Young Ha
1980
KOR
+17.26
129.22
32
ALAFTARGIL Arif
1973
TUR
+18.98
140.45
33
COCHRANE Craig
1980
GBR
+20.28
148.93
34
MELHOP Scott
1982
NZL
+21.84
159.12
35
SIMPSON David
1978
NZL
+22.99
166.62
36
HUTCHISON Robin
1981
GBR
+23.19
167.93
37
MURPHY Daniel
1981
NZL
+23.28
168.51
38
LEE Dong Ho
1981
KOR
+23.69
171.19
39
ALAFTARGIL Atakan
1976
TUR
+23.92
172.69
40
INANC Cuneyt
1976
TUR
+24.07
173.67
41
SCHMITZ Andreas
1980
GER
+24.60
177.13
42
MITCHELL Forbes
1982
GBR
+24.62
177.26
43
SHIRLEY Greig
1979
NZL
+25.00
179.74
44
UNGER Karl
1981
GBR
+26.66
190.57
45
THORBURN Scott
1982
GBR
+28.55
202.91
46
DUFF Andrew
1982
NZL
+28.92
205.33
47
CHAND Nanak
1971
IND
+30.48
215.51
48
TCHIR Jonathan
1982
CAN
+32.79
230.58
49
WHATARANGI Manu
1982
NZL
+32.89
231.24
50
LAMBOURNE Jason
1981
NZL
+32.93
231.50
51
THAKUR Chuni Lal
1971
IND
+33.57
235.67
52
PEARSE-OTENE Busby
1979
NZL
+35.42
247.75
53
FARMER Neil
1981
GBR
+36.77
256.56
54
LAL NEGI Roshan
1972
IND
+37.62
262.11
55
WIGGINS Ben
1971
NZL
+37.79
263.22
56
DEV Narayan
1981
IND
+39.45
274.05
57
LEE Yu Der
1966
CTA
+41.42
286.91
58
GILLESPIE Ben
1971
NZL
+43.77
302.25
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ARNOTT James
1982
NZL
WALKER Sebastian
1982
GBR
HAYWOOD Todd
1977
NZL
TEAT Jesse
1979
NZL
KITAMURA Jou
1976
JPN
BAYLEY Steve
1971
NZL
BEARDSLEY Ryan
1981
GBR
HOWDEN Angus
1981
NZL
SIMPSON Stephen
1980
NZL
GARDINER Douglas
1979
GBR
MASDEU Cristian
1982
ESP
MOLLOY Andrew
1980
NZL
FLEMING Neil
1977
GBR
DUDER James
1981
NZL
ENDICOTT-DAVIES Brent
1981
NZL
ROSE Angus
1973
NZL
EASON George
1982
NZL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run