official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SASAKI Akira
1981
JPN
1:33.82
9.00
2
GINI Marc
1984
SUI
+0.17
10.09
3
GRANDI Thomas
1972
CAN
+0.20
10.28
4
VOGL Alois
1972
GER
+0.23
10.47
5
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+0.29
10.85
6
PALANDER Kalle
1977
FIN
+0.41
11.62
7
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+0.65
13.16
7
YUASA Naoki
1983
JPN
+0.65
13.16
9
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.01
15.46
10
JANYK Michael
1982
CAN
+1.09
15.97
11
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.11
16.10
12
TREJBAL Filip
1985
CZE
+1.13
16.23
13
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.21
16.74
14
BIGGS Patrick
1982
CAN
+1.28
17.19
15
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.42
18.08
16
MATT Mario
1979
AUT
+1.66
19.62
17
NILSEN Andreas
1980
NOR
+1.67
19.68
18
MYHRER Andre
1983
SWE
+1.68
19.74
19
LEUZINGER James
1982
GBR
+1.86
20.90
20
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.95
21.47
21
ROTHROCK Tom
1978
USA
+2.08
22.30
22
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.20
23.07
23
BAXTER Noel
1981
GBR
+3.11
28.89
24
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+3.21
29.53
25
ZORICIC Nick
1983
CAN
+3.44
31.00
26
OKADA Rishu
1978
JPN
+4.59
38.35
27
ROBERTS Drew
1985
USA
+5.34
43.15
28
PFIFFNER Patrick
1983
SUI
+6.43
50.12
29
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
+6.88
53.00
30
HAFELE Silvio
1985
AUT
+6.93
53.32
31
ZAGORSKI Wojciech
1985
POL
+8.90
65.92
32
ERHARD Benedikt
1987
AUT
+9.60
70.39
33
BRUNNER Johannes
1988
AUT
+10.26
74.62
34
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+26.95
181.35
35
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+31.51
210.51
Did not finish 2nd run
WAHRSTOETTER Christoph
1989
AUT
SAMPL Daniel
1988
AUT
SPISS Thomas
1988
AUT
WANDERS Arjan
1978
NED
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
NYLANDEN Petri
1985
FIN
KALWA Michal
1978
POL
RAJALA Jukka
1982
FIN
BERTHOD Marc
1983
SUI
KAITALA Jouni
1983
FIN
SEMPLE Ryan
1982
CAN
IMBODEN Urs
1975
SUI
BROWN Roger P
1981
USA
KOLL Alexander
1982
AUT
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
LIGETY Ted
1984
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
HAUSER Alexander
1989
AUT
WEGSCHEIDER Arnold
1985
AUT
KARNER Juergen
1986
AUT
FRANZ Max
1989
AUT
DOPFER Fritz
1987
AUT
MELMER Florian
1987
AUT
KONOVALOV Anton
1985
RUS
SCHWAB Thomas
1985
AUT
PELLINEN Jouni
1983
FIN
PLASCHY Didier
1973
SUI
VALSSON Kristinn Ingi
1985
ISL
BARRETT Scott
1983
CAN
COUSINEAU Julien
1981
CAN
BRAUER Jono
1981
AUS
HOERL Wolfgang
1983
AUT
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
BYLUND Peter
1979
SWE
STUTZ Paul
1983
CAN
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
KOGLER Stefan
1981
GER
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
COCHRAN James
1981
USA
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
DREIER Christoph
1981
AUT
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run