official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RAICH Benjamin
1978
AUT
1:43.14
0.00
2
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.83
4.83
3
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.01
5.88
4
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.04
6.05
4
MYHRER Andre
1983
SWE
+1.04
6.05
6
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.31
7.62
7
YUASA Naoki
1983
JPN
+1.43
8.32
8
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.67
9.71
9
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.70
9.89
10
HANSSON Martin
1975
SWE
+2.10
12.22
11
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.34
13.61
12
COCHRAN James
1981
USA
+2.54
14.78
13
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+2.55
14.83
14
BERTHOD Marc
1983
SUI
+2.86
16.64
15
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+2.96
17.22
16
BAXTER Alain
1973
GBR
+3.01
17.51
17
JANYK Michael
1982
CAN
+3.05
17.74
18
KNIGHT Chip
1975
USA
+3.12
18.15
19
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+3.29
19.14
20
BAXTER Noel
1981
GBR
+4.08
23.73
21
VRABLIK Martin
1982
CZE
+4.26
24.78
22
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+8.09
47.06
23
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
+8.24
47.93
24
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+8.92
51.89
25
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+9.41
54.74
26
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+10.84
63.06
27
VIDOSA Roger
1984
AND
+10.89
63.35
28
OSKARSSON Kristjan Uni
1984
ISL
+11.56
67.25
29
KONOVALOV Anton
1985
RUS
+11.57
67.31
30
SCHAFFERER Marco
1984
BIH
+14.03
81.62
31
ROSS Mickey
1980
NZL
+14.66
85.28
32
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
+15.53
90.34
33
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+15.89
92.44
34
JENOT Olivier
1988
MON
+15.99
93.02
35
VALSSON Kristinn Ingi
1985
ISL
+16.66
96.92
36
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+16.82
97.85
37
RENZHIN Mikail
1978
ISR
+17.59
102.33
38
CHRISTODOULOU Theodoros
1977
CYP
+23.41
136.18
39
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+25.49
148.28
40
SARE Hamit
1982
TUR
+25.99
151.19
41
SAVEH SHEMSHAKI Alidad
1972
IRI
+26.42
153.69
42
MAROSI Attila
1982
HUN
+27.14
157.88
43
SALAMEH George
1976
LIB
+28.47
165.62
44
RUMIANCEV Vitalij
1985
LTU
+30.32
176.38
45
SARKAKHYAN Abraham
1986
ARM
+33.07
192.38
46
ERMETOV Kayrat
1984
UZB
+37.74
219.55
47
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+40.14
233.51
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
TOLA Erjon
1986
ALB
RAZANAKOLONA Mathieu
1986
MAD
SECK Leyti
1981
SEN
RYABCHENKO Victor
1982
KAZ
HEATH Alexander
1978
RSA
PALSSON Sindri M.
1982
ISL
MARINELLI Danko
1987
CRO
ANTOR Alex
1979
AND
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
KRYZL Krystof
1986
CZE
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
RAJALA Jukka
1982
FIN
GORZA Ales
1980
SLO
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
LEUZINGER James
1982
GBR
VALENCIC Mitja
1978
SLO
BRAUER Jono
1981
AUS
MYHRE Lars
1984
NOR
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
THALER Patrick
1978
ITA
MOELGG Manfred
1982
ITA
MATT Mario
1979
AUT
MILLER Bode
1977
USA
TISSOT Stephane
1979
FRA
VOGL Alois
1972
GER
LARSSON Markus
1979
SWE
ROCCA Giorgio
1975
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run