official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
1:35.69
6.67
2
BAUER Bernhard
1967
GER
+0.38
8.93
3
SIMOND Francois
1969
FRA
+0.39
8.99
4
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+0.42
9.17
5
MARILA Mika
1973
FIN
+0.59
10.18
6
ANCENAY Max
1970
FRA
+0.70
10.84
7
ANDERSSON Anders
1978
SWE
+0.92
12.15
8
VIOLON Pierre
1973
FRA
+1.20
13.82
8
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+1.20
13.82
10
ERTL Andreas
1975
GER
+1.24
14.06
11
TURREL Yannick
1972
FRA
+1.28
14.29
12
GROSJEAN Matthew
1970
USA
+1.91
18.05
13
GARCIA MARTINEZ Ovidio M.
1968
ESP
+1.95
18.29
14
SCHLOPY Erik
1972
USA
+1.99
18.52
15
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+2.35
20.67
16
SCHIESTL Hermann
1970
AUT
+2.46
21.32
16
KLEINLERCHER Manfred
1971
AUT
+2.46
21.32
18
SVENSSON Joel
1972
SWE
+2.85
23.65
19
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+2.89
23.88
20
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+2.96
24.30
21
CHENAL Joel
1973
FRA
+3.74
28.95
22
SAETER Aane
1975
NOR
+3.77
29.13
23
LUNDBERG Staffan
1972
SWE
+4.17
31.51
24
TAKIZAWA Hiroomi
1973
JPN
+4.50
33.48
24
OKABE Tetsuya
1965
JPN
+4.50
33.48
26
PAGE Kevin
1975
FRA
+5.27
38.06
27
VALENTINE Sean
1972
CAN
+5.81
41.28
28
THIBAULT Gabriel
1976
CAN
+6.00
42.41
29
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+6.19
43.54
30
NYHLEN Fredrik
1975
SWE
+6.20
43.60
31
JARVI Juha
1975
FIN
+6.44
45.03
32
LIND Peter
1972
SWE
+7.29
50.09
33
SCHILCHEGGER Horst
1975
AUT
+7.36
50.51
34
URAKI Kenta
1975
JPN
+7.41
50.81
35
LINDGREN Jonas
1976
SWE
+7.60
51.94
36
KONTREC Gasper
1974
SLO
+8.19
55.46
37
KAWAGUCHI Joji
1974
JPN
+9.09
60.82
38
GOMEZ Victor
1974
AND
+10.63
69.99
39
PESSION Spencer
1972
GBR
+14.32
91.97
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SPEISER Gerhard
1975
GER
STANKALLA Stefan
1975
GER
STOESSEL Rene
1973
SUI
SUNDQVIST Andreas
1973
SWE
SCHEDLER Lothar
1975
AUT
SATO Hisaya
1972
JPN
BAXTER Alain
1973
GBR
ROCCA Giorgio
1975
ITA
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
CASTELLANO Christian
1974
ITA
EBERLE Markus
1969
GER
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
GREBER Gerhard
1972
AUT
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
GRUENENFELDER Juerg
1974
SUI
HANSSON Martin
1975
SWE
HENRIKSSON Ludvig
1973
SWE
ISAXON Emanuel
1972
SWE
ITO Hideaki
1970
JPN
KLINTBERG Per
1973
SWE
LUNDMARK Tomas
1971
SWE
LUSSIER Patrick
1973
CAN
MAST Gunther
1971
GER
NANA Matteo
1974
ITA
PHILLIPS Briggs G.
1970
USA
POPOTNIG Juergen
1975
AUT
PUENTENER Leo
1973
SUI
ROTEN Joerg
1974
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run