official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
1:26.53
0.00
2
CUCHE Didier
1974
SUI
+0.04
0.48
3
BELTRAMETTI Silvano
1979
SUI
+0.65
7.74
4
GRUBER Christoph
1976
AUT
+0.93
11.07
5
STROBL Fritz
1972
AUT
+1.26
15.00
6
DALCIN Pierre-Emmanuel
1977
FRA
+1.33
15.83
7
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+1.34
15.95
8
BUECHEL Marco
1971
LIE
+1.52
18.09
9
DEFAGO Didier
1977
SUI
+1.58
18.81
10
GOERGL Stephan
1978
AUT
+1.73
20.59
11
ACCOLA Paul
1967
SUI
+1.75
20.83
12
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+1.90
22.62
13
KJUS Lasse
1971
NOR
+1.94
23.09
14
RZEHAK Peter
1970
AUT
+1.95
23.21
15
JAERBYN Patrik
1969
SWE
+2.00
23.81
16
FATTORI Alessandro
1973
ITA
+2.01
23.93
17
SCHIFFERER Andreas
1974
AUT
+2.11
25.12
18
FOURNIER Sebastien
1976
FRA
+2.12
25.24
19
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+2.14
25.47
20
LOCHER Steve
1967
SUI
+2.30
27.38
21
GHEDINA Kristian
1969
ITA
+2.33
27.73
22
PAULSEN Lasse
1974
NOR
+2.46
29.28
23
SIVERTSEN Kenneth
1973
NOR
+2.60
30.95
24
RAHLVES Daron
1973
USA
+2.62
31.19
25
STROBL Josef
1974
AUT
+2.81
33.45
26
GROENVOLD Audun
1976
NOR
+2.82
33.57
27
PICCARD Jeff
1976
FRA
+2.95
35.11
28
BOTTOLLIER Marc
1979
FRA
+3.40
40.47
29
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
+3.59
42.73
30
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
+3.64
43.33
31
VONN Thomas
1975
USA
+3.77
44.88
32
FLEISCHER Chad
1972
USA
+3.90
46.42
33
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+3.93
46.78
34
FISCHNALLER Roland
1975
ITA
+3.97
47.26
35
MILLET Vincent
1973
FRA
+4.04
48.09
36
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
+4.05
48.21
37
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+4.12
49.04
38
JERMAN Andrej
1978
SLO
+4.16
49.52
39
BEAR AJ
1977
AUS
+4.20
49.99
39
KERNEN Bruno
1972
SUI
+4.20
49.99
41
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
+4.21
50.11
42
PUCKETT P Casey
1972
USA
+4.23
50.35
43
HERRMANN Markus
1972
SUI
+4.68
55.71
44
VON WEISSENFLUH Rolf
1977
SUI
+4.93
58.68
45
BECIRBEGOVIC Enis
1976
BIH
+5.34
63.56
46
MACARTNEY Scott
1978
USA
+5.51
65.59
47
PRASSBERGER Christian
1977
GER
+6.20
73.80
48
PEN Peter
1973
SLO
+6.88
81.90
49
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+9.41
112.01
Did not finish 1st run
HOLZER Patrick
1970
ITA
BRANCH Craig
1977
AUS
GOETZE Thorsten
1978
GER
TAKISHITA Yasuyuki
1976
JPN
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
MC BEATH Darin
1976
CAN
FIALA Jakub
1975
USA
BASTELICA Simon
1977
FRA
SELETTO Erik
1975
ITA
SULLIVAN Marco
1980
USA
HASLER Juergen
1973
LIE
HOLZKNECHT Norbert
1976
AUT
CRETIER Claude
1977
FRA
KOBLAR Jernej
1971
SLO
MILLER Bode
1977
USA
CAVEGN Franco
1971
SUI
STANKALLA Stefan
1975
GER
MANUEL Patrice
1974
FRA
Disqualified 1st run