official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BOKAL Natasa
1967
SLO
1:18.55
2.00
2
KOELLERER Karin
1970
AUT
+0.87
8.42
3
DOVZAN Alenka
1976
SLO
+1.29
11.53
4
PRETNAR Spela
1973
SLO
+1.42
12.49
5
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
+1.50
13.08
6
OESTER Marlies
1976
SUI
+1.88
15.88
7
NELSON Tasha
1974
USA
+2.49
20.39
8
SCHLEPER Sarah
1979
USA
+2.53
20.68
9
EGGER Sabine
1977
AUT
+2.60
21.20
10
BEHRINGER Simone
1976
GER
+2.64
21.49
11
VIDAL Vanessa
1974
FRA
+2.73
22.16
11
HALTMAYR Petra
1975
GER
+2.73
22.16
13
GERG Annemarie
1975
GER
+2.78
22.53
14
GALLIZIO Morena
1974
ITA
+2.93
23.63
15
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+3.06
24.59
16
BIAVASCHI Elisabetta
1973
ITA
+3.20
25.63
17
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
+4.84
37.74
18
HUBER Marina
1979
GER
+5.87
45.34
19
CALISE Courtney
1980
USA
+6.08
46.89
20
PRCHAL Anna
1979
CAN
+6.37
49.04
21
ALCOTT Chimene
1982
GBR
+7.00
53.69
22
KVOPKOVA Maria
1975
SVK
+7.57
57.90
23
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
+8.79
66.90
24
MIELKE Gretchen
1980
USA
+9.74
73.92
25
PASHKOWSKI Tove
1979
USA
+10.31
78.13
26
MC FETRIDGE Gillian
1978
CAN
+10.39
78.72
27
DELICH Jennifer
1980
CAN
+10.80
81.75
28
CULLMAN Mia
1979
USA
+10.91
82.56
29
POWERS Alison
1979
USA
+11.15
84.33
30
HOVERSTEN Tiffany
1979
USA
+12.04
90.90
31
SHERRY Elizabeth
1979
USA
+12.20
92.08
32
MCLEOD Erika
1981
NZL
+12.28
92.67
33
GANONG Megan
1979
USA
+12.76
96.22
34
LUDLOW Libby
1981
USA
+12.78
96.37
35
STEPHENS Elisha
1981
USA
+14.14
106.41
36
MANCUSO April
1980
USA
+15.43
115.93
37
GALBRAITH Ellen M
1980
USA
+19.84
148.50
38
CROCKETT Jennifer
1976
USA
+21.69
162.16
Did not finish 2nd run
MULLEN Megan
1979
CAN
SIMARD Genevieve
1980
CAN
MC EACHREN Erin
1980
CAN
YDESKOG Linda
1973
SWE
NEF Sonja
1972
SUI
WACHTER Anita
1967
AUT
TICHY Katerina
1974
CAN
REVELLO Kristina
1981
USA
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
ROTEN MEIER Karin
1976
SUI
BAKKE Trine
1975
NOR
FORSYTH Allison
1978
CAN
HROVAT Urska
1974
SLO
DUVILLARD Kristina
1975
FRA
KOZNICK Kristina
1975
USA
KREBS Alexandra
1977
USA
Did not finish 1st run
EDER Elfi
1970
GRN
PITKANEN Riitta
1977
FIN
MAGONI Lara
1969
ITA
HANSSON Erika
1973
SWE
GRAU Vicky
1975
AND
FORTKORD Martina
1973
SWE
PORTER-MERRILL Elizabeth
1980
USA
RIENDA CONTRERAS Maria Jose
1975
ESP
WOLK Jenni
1979
USA
FLEMMEN Andrine
1974
NOR
RUIZ CASTILLO Carolina
1981
ESP
WOLF Stefanie
1979
GER
SHAFFER Alexandra
1976
USA
DOLEZEL Melissa
1978
CAN
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
STEGGALL Zali
1974
AUS
BERGMANN Monika
1978
GER
WHAN Susie
1977
AUS
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
LANGEVIN Julie
1980
CAN
KUMMER Lilian
1975
SUI
MILANI Barbara
1972
ITA
MULKERN Shaina
1977
USA
KORTEN Jeannette
1976
AUS
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
PIRIE Tessa
1978
GBR
NEUENSCHWANDER Katrin
1971
SUI
NIKOLUSSI Kathrin
1978
AUS
NOWEN Ylva
1970
SWE
PICCARD Leila
1971
FRA
HARTLEY Aimee-Noel
1978
CAN
HEEB Birgit
1972
LIE
HOSSMANN Corina
1976
SUI
PALMER Taryn
1978
USA
PAERSON Anja
1981
SWE
OLAMO Petra
1974
FIN
IKEDA Kazuko
1974
JPN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run