official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
REBERSAK Jernej
1977
SLO
1:05.93
15.40
2
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+0.27
19.62
3
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
+1.10
32.58
4
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.77
43.05
5
PEN Peter
1973
SLO
+1.83
43.99
6
TRANSUE Joshua
1980
USA
+2.15
48.99
7
RIXON JR Carl H
1982
USA
+2.38
52.58
8
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+2.85
59.92
9
FRANCIS Kevin
1982
USA
+3.03
62.74
10
TRANSUE Jeremy
1983
USA
+3.78
74.45
11
HARDY Greg
1983
USA
+4.77
89.92
12
ARSEL Nicolas
1982
ARG
+4.94
92.58
13
AGUIRRE Facundo
1985
ARG
+5.68
104.14
14
YUNEZ PUGNI Ezequiel
1984
ARG
+6.21
112.42
15
POWELL Wes
1984
USA
+6.78
121.32
16
PITTE Ivan
1980
ARG
+7.90
138.82
17
EVIA Y ROCA Enrique
1985
ARG
+8.03
140.85
18
BRIZZI Ramiro
1985
ARG
+8.25
144.29
19
BROWN Zachary
1984
USA
+8.26
144.44
20
TORRES Augustin
1978
ARG
+8.34
145.69
21
BARBAI Aron
1980
HUN
+8.60
149.75
22
HENTSCH Nikolai
1983
BRA
+10.99
187.09
23
MANDRU JORGE
1986
CHI
+12.38
208.81
24
MARCACCINI Matias
1985
ARG
+12.43
209.59
25
GUZMAN CIMORELLI Santiago
1986
ARG
+12.63
212.71
26
VASCONCELOS Thiago K.
1982
BRA
+12.69
213.65
27
JERMAN Nicolas
1985
ARG
+13.49
226.15
28
FARRARONS SIMARI Santiago A.
1986
ARG
+13.72
229.74
29
GEIST Sasha
1984
ARG
+14.12
235.99
30
COLABELLI Diego Emilio
1986
ARG
+14.88
247.86
31
SANCHEZ Martin
1984
ARG
+15.02
250.05
32
BARY Ernesto de
1986
ARG
+15.56
258.49
33
MARTINIC JORGE
1986
CHI
+16.97
280.52
34
RANEA Francisco
1986
ARG
+17.18
283.80
35
MOLINA FRANCISCO
1986
CHI
+17.52
289.11
36
MALAGOLA Diego
1984
ARG
+17.79
293.33
37
CAMELIO SEBASTIAN
1986
CHI
+19.38
318.17
38
MARTINEZ B. Maximiliano
1986
ARG
+19.93
326.76
39
GRABER Alain
1985
CHI
+20.77
339.88
40
CIEZA Patricio
1986
ARG
+21.48
350.97
41
ROMANELLI Ricardo
1986
ARG
+23.44
381.59
42
GARCIA BADIOLA Matias Imanol
1985
ARG
+26.38
427.52
Did not finish 1st run
DAILOFF ALEJANDRO
1975
ARG
COURT Guillermo
1984
CHI
ALLEN Juan Alberto
1984
ARG
RODILLO Martin
1984
CHI
GROB Teofilo
1980
CHI
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
GARCIA JURJO Agustin
1980
ARG
MONJE Oscar
1982
CHI
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
HARRISON Tyler
1983
CAN
COLE Adam
1982
USA
OSLAK Ozbi
1977
SLO
GAYME Maui
1983
CHI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run