official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
1:37.60
17.36
2
SASAKI Akira
1981
JPN
+0.67
21.27
3
OLSSON Pierre
1979
SWE
+0.69
21.39
4
STRUGER Peter
1982
AUT
+0.87
22.44
5
STAMPFER Marco
1981
AUT
+1.21
24.43
6
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+1.30
24.95
7
MOSER Stefan
1981
AUT
+1.35
25.24
8
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.67
27.11
9
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+2.01
29.10
10
REITER Hannes
1981
AUT
+2.27
30.62
11
BACHER Thomas
1983
AUT
+2.33
30.97
12
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+2.49
31.90
13
KOLL Alexander
1982
AUT
+2.62
32.66
14
MARSHALL Jesse
1980
USA
+2.67
32.95
15
SCHWEIGER Dominik
1982
AUT
+2.71
33.19
16
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
+2.84
33.95
17
AMPFERER Andreas
1982
AUT
+3.23
36.22
18
MARSCHNIG Claus
1982
AUT
+3.30
36.63
19
PLATTNER Roland
1984
AUT
+3.67
38.79
20
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+3.77
39.38
21
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+3.79
39.49
22
THALER Karl
1979
AUT
+3.94
40.37
23
YOKOTA Shohei
1982
JPN
+4.15
41.60
24
ANDERSSON Kalle
1978
SWE
+4.33
42.65
25
GREEN Ross
1978
GBR
+5.01
46.62
26
BUCHACHER Markus
1984
AUT
+5.43
49.07
27
KANDLBAUER Juergen
1979
AUT
+5.63
50.24
28
PATTERSON Luke
1983
CAN
+5.73
50.82
29
HEREGGER Bjoern
1982
AUT
+5.79
51.17
30
ISHIOKA Chikage
1982
JPN
+6.14
53.22
31
HOERTING Manfred
1984
AUT
+7.63
61.92
32
HOELLWARTH Daniel
1983
AUT
+7.79
62.85
33
KOSMAC Miha
1982
SLO
+7.94
63.73
34
WALCHHOFER Patrick
1984
AUT
+8.62
67.70
35
MAIER Markus
1984
AUT
+8.63
67.76
36
LINDNER Georg
1983
AUT
+9.07
70.33
37
FRANCIS Kevin
1982
USA
+9.85
74.89
38
GSTREIN Hansjoerg
1980
AUT
+10.02
75.88
39
STRICKNER Martin
1984
AUT
+11.35
83.65
40
POJE Jaka
1983
SLO
+11.36
83.70
41
ANDERSON Peter D
1982
USA
+11.40
83.94
42
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
+12.44
90.01
43
GOESWEINER Florian
1985
AUT
+13.37
95.44
44
HOCHSTAFFL Mario
1984
AUT
+14.34
101.11
45
BOSHKOV Ivo
1983
BUL
+15.35
107.01
46
ZIMMERMANN Dominik
1984
AUT
+15.43
107.47
47
TRANSUE Jeremy
1983
USA
+18.13
123.24
48
MOSER Christian
1984
NED
+19.68
132.29
49
LANSER Patrick
1984
NED
+19.79
132.94
50
VITALIJ Rumiancev
1985
LTU
+29.78
191.28
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BRUGGE Jesper
1975
SWE
SCHEIBER Mario
1983
AUT
HOLMES Oliver
1983
GBR
SCOTT Eric D
1980
USA
SHEPHERD Tyler
1979
USA
CRUICKSHANK Roger
1982
GBR
BOGDANOVSKI Goce
1983
MKD
STUTZ Paul
1983
CAN
BRENNER Hannes
1984
AUT
ZIRKNITZER Hannes
1981
AUS
WIESER Andi
1980
SLO
TROJER Thomas
1983
AUT
WANDERS Arjan
1978
NED
FIEGL David
1982
AUT
OBERMOSER Andreas
1984
AUT
FLAUTNER Roland
1985
AUT
GALLRAUNER Cedric
1985
AUT
OSRAJNIK Jernej
1980
SLO
GATSCHER Hannes
1985
AUT
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
KOERBLER Christian
1981
AUT
PICHLER Christian
1984
AUT
KANIC Matevz
1982
SLO
RAINER Niklas
1983
SWE
GRUBER Manfred
1980
AUT
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
RANGELOV Rumen
1983
BUL
RILEY IV Nelson S
1983
USA
KUMER Dejan
1982
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run