official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MATT Mario
1979
AUT
1:42.79
-4.00
2
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+0.98
1.53
3
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.23
2.94
4
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+1.30
3.34
5
STANGASSINGER Thomas
1965
AUT
+1.31
3.39
6
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.38
3.79
7
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+1.40
3.90
8
NANA Matteo
1974
ITA
+1.46
4.24
9
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+1.58
4.92
10
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.62
5.14
11
MAYER Christian
1972
AUT
+1.65
5.31
12
EBERLE Markus
1969
GER
+1.81
6.21
13
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.83
6.33
14
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.88
6.61
15
KUNC Mitja
1971
SLO
+2.05
7.57
16
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
+2.06
7.62
17
TESCARI Fabrizio
1969
ITA
+2.07
7.68
18
REITER Mario
1970
AUT
+2.18
8.30
19
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.38
9.43
20
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+2.54
10.33
21
VIOLON Pierre
1973
FRA
+2.63
10.84
22
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
+2.75
11.52
23
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+2.80
11.80
24
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+3.11
13.55
Did not qualify for 2nd run
MILLER Bode
1977
USA
ACCOLA Paul
1967
SUI
MARILA Mika
1973
FIN
MAIER Hermann
1972
AUT
PAGE Kevin
1975
FRA
PERATHONER Alan
1976
ITA
POOL Thomas
1974
SUI
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
SAETER Aane
1975
NOR
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
STROBL Fritz
1972
AUT
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
TRINKL Hannes
1968
AUT
ZINSLI Andrea
1972
SUI
LACAS Eric
1977
FRA
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
GROS Sacha
1974
USA
GRAVIER Richard
1974
FRA
GHEDINA Kristian
1969
ITA
BUECHEL Marco
1971
LIE
CHENAL Joel
1973
FRA
DEFAGO Didier
1977
SUI
DENERIAZ Antoine
1976
FRA
IMBODEN Urs
1975
SUI
JAERBYN Patrik
1969
SWE
KERNEN Bruno Ii
1972
SUI
FRANZ Werner
1972
AUT
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
CASANOVA Marco
1976
SUI
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
WEISS Angelo
1969
ITA
STROBL Josef
1974
AUT
GANAHL Markus
1975
LIE
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
SCHLOPY Erik
1972
USA
LIZEROUX Julien
1979
FRA
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
PODIVINSKY Ed
1970
CAN
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
MC BEATH Darin
1976
CAN
LARSSON Markus
1979
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run