official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PALANDER Kalle
1977
FIN
1:42.34
0.00
2
SASAKI Akira
1981
JPN
+0.79
4.63
3
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.81
4.75
4
MYHRER Andre
1983
SWE
+1.05
6.16
5
TISSOT Stephane
1979
FRA
+1.41
8.27
6
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.47
8.62
7
THALER Patrick
1978
ITA
+1.50
8.79
8
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.88
11.02
9
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.06
12.08
10
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+2.12
12.43
11
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.24
13.13
12
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+2.28
13.37
13
JANYK Michael
1982
CAN
+2.29
13.43
14
GRANDI Thomas
1972
CAN
+2.49
14.60
15
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.50
14.66
16
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+2.77
16.24
17
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+2.79
16.36
18
MATT Mario
1979
AUT
+2.97
17.41
19
KNIGHT Chip
1975
USA
+3.17
18.59
20
BERTHOD Marc
1983
SUI
+3.24
19.00
21
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+3.33
19.52
22
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+3.44
20.17
22
KOLL Alexander
1982
AUT
+3.44
20.17
24
MOELGG Manfred
1982
ITA
+3.55
20.81
25
MYHRE Lars
1984
NOR
+3.56
20.87
26
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+3.97
23.28
27
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+4.49
26.32
28
COCHRAN James
1981
USA
+4.73
27.73
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
SECK Leyti
1981
SEN
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
OKADA Rishu
1978
JPN
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
SEILER Jan
1983
SUI
SEMPLE Ryan
1982
CAN
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
DREIER Christoph
1981
AUT
SPORN Andrej
1981
SLO
MARINAC Martin
1979
AUT
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
Did not finish 1st run
SCHLOPY Erik
1972
USA
ROSS Mickey
1980
NZL
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
KALWA Michal
1978
POL
RAJALA Jukka
1982
FIN
BRAUER Jono
1981
AUS
GORZA Ales
1980
SLO
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
BROWN Roger P
1981
USA
SENONER Lucas
1983
ITA
TREJBAL Filip
1985
CZE
STUTZ Paul
1983
CAN
KOGLER Stefan
1981
GER
VALENCIC Mitja
1978
SLO
BYGGMARK Jens
1985
SWE
BAUMANN Romed
1986
AUT
BAXTER Alain
1973
GBR
ROTHROCK Tom
1978
USA
GINI Marc
1984
SUI
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
KOSIR Jure
1972
SLO
ENGL Kurt
1979
AUT
BIGGS Patrick
1982
CAN
NEUREUTHER Felix
1984
GER
MILLER Bode
1977
USA
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
HERBST Reinfried
1978
AUT
LARSSON Markus
1979
SWE
VOGL Alois
1972
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run