official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MATT Mario
1979
AUT
1:40.64
0.00
2
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.61
3.70
3
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.96
5.82
4
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+1.41
8.55
5
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.69
10.24
6
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.71
10.36
7
SASAKI Akira
1981
JPN
+2.04
12.36
7
BERTHOD Marc
1983
SUI
+2.04
12.36
9
GINI Marc
1984
SUI
+2.06
12.49
10
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+2.10
12.73
10
JANYK Michael
1982
CAN
+2.10
12.73
12
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.20
13.33
13
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+2.22
13.46
14
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.23
13.52
15
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+2.37
14.37
16
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.43
14.73
17
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.47
14.97
18
GRANDI Thomas
1972
CAN
+2.57
15.58
19
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+2.62
15.88
20
HANSSON Martin
1975
SWE
+2.89
17.52
21
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+3.13
18.97
22
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+3.16
19.15
23
MILLER Bode
1977
USA
+3.25
19.70
24
VILETTA Sandro
1986
SUI
+3.56
21.58
25
LIGETY Ted
1984
USA
+5.87
35.58
26
TREJBAL Filip
1985
CZE
+11.39
69.04
Did not qualify for 2nd run
LANNING Thomas (tj)
1984
USA
NOBLE Andrew
1984
GBR
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
STEHLE Dominik
1986
GER
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
TISSOT Maxime
1986
FRA
DAVARE Michel
1981
ITA
VRABLIK Martin
1982
CZE
LEINO Jukka
1978
FIN
BIGGS Patrick
1982
CAN
STUTZ Paul
1983
CAN
BANK Ondrej
1980
CZE
DREIER Christoph
1981
AUT
ENGL Kurt
1979
AUT
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
YUASA Naoki
1983
JPN
LLORACH Gaetan
1974
FRA
KOLL Alexander
1982
AUT
COCHRAN Jimmy
1981
USA
VAJDIC Bernard
1980
SLO
VOGL Alois
1972
GER
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
GORZA Ales
1980
SLO
BYLUND Peter
1979
SWE
NILSEN Andreas
1980
NOR
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
SEMPLE Ryan
1982
CAN
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
BRENNER Hannes
1984
AUT
BAXTER Alain
1973
GBR
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
NORDH Fredrik
1984
SWE
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
MISSILLIER Steve
1984
FRA
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
THALER Patrick
1978
ITA
HARGIN Mattias
1985
SWE
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
BYGGMARK Jens
1985
SWE
NEUREUTHER Felix
1984
GER
Disqualified 1st run