official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BYGGMARK Jens
1985
SWE
1:44.20
0.00
2
MATT Mario
1979
AUT
+0.03
0.18
3
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.05
0.29
4
BERTHOD Marc
1983
SUI
+0.44
2.58
5
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+0.49
2.87
6
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.51
2.99
7
LIGETY Ted
1984
USA
+0.58
3.40
8
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.66
3.86
9
PALANDER Kalle
1977
FIN
+0.70
4.10
10
GINI Marc
1984
SUI
+0.79
4.62
11
LARSSON Markus
1979
SWE
+0.89
5.21
12
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.94
5.50
13
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+0.98
5.74
14
KOLL Alexander
1982
AUT
+1.26
7.38
15
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+1.28
7.49
16
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+1.32
7.73
17
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+1.46
8.55
18
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.71
10.01
19
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.75
10.24
20
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.21
12.94
21
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+2.48
14.52
22
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+5.40
31.61
23
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+7.34
42.97
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
ROMAR Andreas
1989
FIN
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
KRYZL Krystof
1986
CZE
PICHOT Sebastien
1981
FRA
RAINER Niklas
1983
SWE
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
GORZA Ales
1980
SLO
VILETTA Sandro
1986
SUI
SPORN Andrej
1981
SLO
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
MORETTI Luca
1980
ITA
IMBODEN Urs
1975
MDA
TREJBAL Filip
1985
CZE
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
ROTHROCK Tom
1978
USA
MISSILLIER Steve
1984
FRA
BAUMANN Romed
1986
AUT
BIGGS Patrick
1982
CAN
BANK Ondrej
1980
CZE
YUASA Naoki
1983
JPN
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
VALENCIC Mitja
1978
SLO
DREIER Christoph
1981
AUT
HARGIN Mattias
1985
SWE
VAJDIC Bernard
1980
SLO
COCHRAN Jimmy
1981
USA
THALER Patrick
1978
ITA
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
SASAKI Akira
1981
JPN
Did not finish 1st run
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
SECK Leyti
1981
SEN
TODOROV Dean
1983
BUL
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
STEHLE Dominik
1986
GER
JITLOFF Tim
1985
USA
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BARRETT Scott
1983
CAN
SKUBE Matic
1988
SLO
NILSEN Andreas
1980
NOR
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
TIEZZA Luca
1981
ITA
BROWN Roger G P
1981
USA
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
BAXTER Noel
1981
GBR
NORDH Fredrik
1984
SWE
STUTZ Paul
1983
CAN
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
ROCCA Giorgio
1975
ITA
Disqualified 1st run