official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
1:38.88
0.00
2
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.36
2.18
3
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.50
3.03
4
TISSOT Stephane
1979
FRA
+0.76
4.61
5
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.04
6.31
6
LIGETY Ted
1984
USA
+1.27
7.71
7
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.29
7.83
8
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.30
7.89
9
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.37
8.31
10
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+1.43
8.68
11
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.69
10.25
12
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.71
10.38
13
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.78
10.80
14
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.98
12.01
14
SASAKI Akira
1981
JPN
+1.98
12.01
16
VOGL Alois
1972
GER
+1.99
12.08
17
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+2.03
12.32
18
MILLER Bode
1977
USA
+2.07
12.56
19
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+2.19
13.29
20
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.22
13.47
21
GINI Marc
1984
SUI
+2.27
13.77
22
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.51
15.23
23
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.52
15.29
23
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+2.52
15.29
25
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+2.63
15.96
26
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+2.69
16.32
27
MYHRE Lars
1984
NOR
+2.72
16.50
28
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+4.18
25.36
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
NYMAN Steven
1982
USA
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
BOURQUE Francois
1984
CAN
KAITALA Jouni
1983
FIN
GORZA Ales
1980
SLO
BROWN Roger P
1981
USA
TREJBAL Filip
1985
CZE
LLORACH Gaetan
1974
FRA
KOGLER Stefan
1981
GER
VALENCIC Mitja
1978
SLO
BAUMANN Romed
1986
AUT
YUASA Naoki
1983
JPN
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
OMMINGER Andreas
1983
AUT
BAXTER Alain
1973
GBR
ROTHROCK Tom
1978
USA
SPORN Andrej
1981
SLO
KOLL Alexander
1982
AUT
ENGL Kurt
1979
AUT
KERNEN Bruno
1972
SUI
FILL Peter
1982
ITA
BIGGS Patrick
1982
CAN
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
THALER Patrick
1978
ITA
ROCCA Giorgio
1975
ITA
Did not finish 1st run
DRYGIN Andrei
1977
TJK
SECK Leyti
1981
SEN
JERMAN Andrej
1978
SLO
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
MOLLIN Bart
1981
BEL
WALL Bradley
1979
AUS
SCHLOPY Erik
1972
USA
ROSS Mickey
1980
NZL
OKADA Rishu
1978
JPN
KALWA Michal
1978
POL
RAJALA Jukka
1982
FIN
BERTHOD Marc
1983
SUI
BRAUER Jono
1981
AUS
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
BECHTER Patrick
1982
AUT
SENONER Lucas
1983
ITA
NILSEN Andreas
1980
NOR
STUTZ Paul
1983
CAN
COCHRAN James
1981
USA
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
DREIER Christoph
1981
AUT
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
JANYK Michael
1982
CAN
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
MYHRER Andre
1983
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run