official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
ECKERT Florian
1979
GER
1:35.88
18.58
2
ENGL Kurt
1979
AUT
+0.57
21.91
3
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.29
31.96
4
EGGER Pierre
1978
AUT
+2.31
32.07
5
GSTATTER Manfred
1979
AUT
+2.36
32.36
6
STOCKER Martin
1979
AUT
+2.44
32.83
7
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+2.45
32.89
8
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+3.24
37.50
9
HORN Andreas
1978
GER
+3.40
38.44
10
KRAUS Martin
1980
GER
+3.54
39.26
11
JERMAN Andrej
1978
SLO
+3.68
40.07
12
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+3.69
40.13
13
KAMMERLANDER Martin
1979
AUT
+4.77
46.44
14
GOETZE Thorsten
1978
GER
+4.85
46.91
15
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
+4.87
47.02
16
DREIER Christoph
1981
AUT
+5.28
49.42
17
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
+5.31
49.59
18
ALSTER Christoph
1980
AUT
+6.26
55.14
19
BRAND Bjoern
1979
SUI
+6.37
55.78
20
GRUBER Manfred
1980
AUT
+6.44
56.19
21
MANHART Benedikt
1979
GER
+7.06
59.81
22
POGACNIK Matej
1981
SLO
+7.21
60.69
23
MANDELC Grega
1978
SLO
+7.22
60.75
24
MOSER Stefan
1981
AUT
+8.30
67.06
24
POPPERNITSCH Robert
1981
AUT
+8.30
67.06
26
SCHAUBACH Dejan
1979
SLO
+8.45
67.93
27
LESAR Matej
1981
SLO
+8.53
68.40
28
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+8.61
68.87
29
OMMINGER Gerhard
1981
AUT
+8.69
69.34
30
BECHTER Patrick
1982
AUT
+8.93
70.74
31
BRAND Jan
1980
SUI
+9.03
71.32
32
SCHWARZLMUELLER Gottfried
1981
AUT
+9.15
72.02
33
GRUBER Simon
1980
GER
+9.20
72.31
34
KOERBLER Christian
1981
AUT
+9.37
73.31
35
LUEOEND Egon
1980
SUI
+9.80
75.82
36
WANNINGER Christian
1981
GER
+10.00
76.99
37
STAMPFER Marco
1981
AUT
+10.39
79.26
38
MATTI Bernhard
1981
SUI
+10.62
80.61
39
ZAVIRSEK Gasper
1981
SLO
+10.69
81.02
40
HOFFMANN Wolfgang
1981
GER
+10.89
82.18
41
FUESS Robert
1978
GER
+10.95
82.53
42
SALEJ Rok
1981
SLO
+11.28
84.46
43
FANGER Fabian
1981
SUI
+11.39
85.10
44
HERGET Juergen
1980
GER
+11.85
87.79
45
RUTAR Rok
1982
SLO
+11.93
88.26
46
KOBER Marcel
1981
GER
+12.34
90.65
47
PREK Ales
1981
SLO
+12.63
92.35
48
HALLER Jens
1981
GER
+12.69
92.70
49
TRINKL Harald
1981
AUT
+12.75
93.05
50
MARSCHNIG Claus
1982
AUT
+12.79
93.28
51
SCHROEDER Tobias
1980
GER
+12.80
93.34
52
KAESLIN Philipp
1981
SUI
+12.81
93.40
53
TOPLAK Rok
1980
SLO
+13.04
94.74
54
BRIKER Mathias
1981
SUI
+13.19
95.62
55
ZURBUCHEN Werner
1981
SUI
+13.21
95.73
56
BRANDNER Martin
1982
GER
+13.47
97.25
57
BRUNNER Josef
1980
GER
+13.49
97.37
58
SCHNEIDER Florian
1982
GER
+13.74
98.83
59
BOGENSPERGER Thomas
1982
AUT
+13.79
99.12
60
MEIER Michael
1982
SUI
+13.91
99.82
61
BRUNOLD Enrico
1981
SUI
+13.93
99.94
62
STANEK Janus
1981
GER
+14.10
100.93
63
ROTHEN Eric
1980
SUI
+14.25
101.81
64
CASANOVA Rato
1981
SUI
+14.48
103.15
65
BERNHARD Michael
1981
GER
+14.83
105.20
66
SCHWER Christoph
1982
GER
+14.84
105.26
67
GRASSL Stefan
1982
GER
+15.12
106.89
67
VUARAND Remi
1981
SUI
+15.12
106.89
69
BECHER Sepp
1982
GER
+15.57
109.52
69
GOOD Markus
1981
SUI
+15.57
109.52
71
NAGER Robin
1982
SUI
+15.78
110.75
72
GREGORIC Primoz
1979
SLO
+15.88
111.33
73
KUHN Johann
1980
GER
+15.95
111.74
74
RATEJ Jan
1982
SLO
+16.04
112.26
75
SCHWEINSTEIGER Christopher
1981
GER
+16.40
114.37
76
FOURNIER Marc
1980
SUI
+16.46
114.72
77
ZNIDARSIC Marko
1981
SLO
+16.61
115.59
78
KNIFIC Jaka
1982
SLO
+16.71
116.18
79
SCHWEINSTEIGER Tobias
1982
GER
+16.95
117.58
80
BAJT Luka
1982
SLO
+17.01
117.93
81
BRAND Fabio
1982
SUI
+17.46
120.56
82
RIESEMANN Bernhard
1981
GER
+17.68
121.84
83
PETRIJEVCANIN Goran
1982
SLO
+17.78
122.43
84
SEESTALLER Franz
1982
GER
+18.11
124.35
85
FORRER Daniel
1981
SUI
+18.19
124.82
86
BARTENSCHLAGER Dominik
1982
GER
+18.47
126.46
87
FISLER Thomas
1981
SUI
+18.84
128.62
88
GEROLD Florian
1982
GER
+18.91
129.03
89
RAMUS Matic
1982
SLO
+19.15
130.43
90
RUDAZ Jairo
1982
SUI
+20.41
137.79
91
GERKAU Ronnie
1981
GER
+21.80
145.91
92
VOLKMER Mauritz
1982
GER
+22.68
151.05
93
MAGIN Peter
1981
GER
+23.77
157.41
94
KOSMAC Miha
1982
SLO
+26.93
175.87
95
KANIC Matevz
1982
SLO
+35.37
225.16
Did not finish 2nd run
AUDERER Wolfgang
1981
AUT
BACHSTEIN Bernd
1981
GER
BENKERT Franz
1978
GER
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
COLIN Fabian
1978
GER
ERTL Hubert
1979
GER
GERKAU Lucien
1978
GER
HERBST Reinfried
1978
AUT
KIELMANN Martin
1979
GER
MARAK Christoph
1981
AUT
MATHIS Pascal
1980
SUI
PECHTL Arno
1981
AUT
PERREN Robi
1982
SUI
REITER Thomas
1981
GER
RUPPEN Michel
1982
SUI
STANEK Tomasz
1980
GER
STRODL Peter
1982
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
GMUER Stefan
1978
SUI
GORZA Ales
1980
SLO
GRASSER Gernot
1982
AUT
KUMER Dejan
1982
SLO
MALUS Miha
1978
SLO
NADIG Andreas
1982
SUI
OLLOZ Vincent
1980
SUI
PASCHE Guillaume
1982
SUI
REIM Ludwig
1982
GER
RIBNIKAR Jernej
1981
SLO
SCHAELLIBAUM Simon
1980
SUI
SCHLEICHER Philipp
1982
GER
SERDONER David
1980
SLO
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
STOLL Andreas
1982
GER
TOYONO Tatsuki
1980
JPN
VAJDIC Bernard
1980
SLO
Did not start 1st run