official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BURTIN Raphael
1977
FRA
2:00.47
3.69
2
KUNC Mitja
1971
SLO
+0.54
7.32
3
GRUBER Christoph
1976
AUT
+0.87
9.54
4
ROBERTO Alessandro
1977
ITA
+0.92
9.88
5
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+0.93
9.94
6
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+0.97
10.21
7
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.13
11.29
8
RIEDER Arnold
1976
ITA
+1.19
11.69
8
GIRARDI Walter
1976
ITA
+1.19
11.69
10
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+1.20
11.76
11
VOGL Alois
1972
GER
+1.21
11.83
12
BORMOLINI Ivan
1972
ITA
+1.23
11.96
13
THALER Patrick
1978
ITA
+1.24
12.03
14
MATT Mario
1979
AUT
+1.28
12.30
15
UOTILA Sami
1976
FIN
+1.40
13.10
15
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+1.40
13.10
17
COVILI Frederic
1975
FRA
+1.43
13.30
18
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.50
13.78
19
TORPE Are
1973
NOR
+1.63
14.65
20
SEER Florian
1976
AUT
+1.74
15.39
21
MANUEL Patrice
1974
FRA
+1.89
16.40
22
PLONER Alexander
1978
ITA
+1.98
17.00
23
PICCARD Jeff
1976
FRA
+2.08
17.68
24
PERGHER Stefano
1974
ITA
+2.09
17.74
25
RHYNER Jakob
1965
SUI
+2.36
19.56
26
MARTIN J andrew
1974
USA
+2.57
20.97
27
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.73
22.05
28
VIK HANSEN Lars Birger
1975
NOR
+3.85
29.58
29
ECKERT Florian
1979
GER
+3.97
30.38
30
HERBST Reinfried
1978
AUT
+4.17
31.73
31
PROSCH Alexander
1976
ITA
+4.19
31.86
32
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+4.40
33.27
33
GOERGL Stephan
1978
AUT
+4.66
35.02
34
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+4.67
35.09
35
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+4.73
35.49
36
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+4.81
36.03
37
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+5.26
39.06
38
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
+5.49
40.60
39
COGOLI Patrick
1976
ITA
+5.60
41.34
40
PERATHONER Alan
1976
ITA
+5.77
42.49
41
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
+5.78
42.55
42
VOGT Achim
1970
LIE
+5.94
43.63
43
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+6.11
44.77
44
HARI Konrad
1978
SUI
+6.29
45.98
45
OKADA Rishu
1978
JPN
+6.52
47.53
46
SIMON Aymeric
1976
FRA
+6.68
48.60
47
MOLTUDAL Stian Aam
1977
NOR
+8.05
57.82
48
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
+8.74
62.45
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
PAQUIN Pierre
1979
FRA
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
BRAND Olivier
1980
SUI
VALENCIC Mitja
1978
SLO
MILLET Vincent
1973
FRA
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
KNIGHT Chip
1975
USA
FURSETH Knut Arne
1977
NOR
HOLZKNECHT Norbert
1976
AUT
HANSSON Martin
1975
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run