official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
RAHLVES Daron
1973
USA
1:25.07
4.41
2
LOUIS Ehlias
1974
USA
+0.90
14.35
3
MC BEATH Darin
1976
CAN
+1.19
17.56
4
FIALA Jakub
1975
USA
+1.45
20.43
5
LAVOIE Vincent
1977
CAN
+1.67
22.86
6
FISCHER Brett
1977
USA
+1.81
24.41
7
PUCKETT P Casey
1972
USA
+1.84
24.74
8
FLEISCHER Chad
1972
USA
+1.97
26.18
9
BETSCHART Wisi
1976
USA
+1.99
26.40
9
MILLER Bode
1977
USA
+1.99
26.40
11
PUCKETT Christopher
1970
USA
+2.33
30.16
12
STELL Kevin
1977
USA
+2.34
30.27
13
MACARTNEY Scott
1978
USA
+2.53
32.37
14
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+2.77
35.02
15
JOHNSON Justin J
1977
USA
+2.87
36.12
16
PODIVINSKY Ed
1970
CAN
+2.88
36.23
17
MAKAR Michael
1973
USA
+2.91
36.56
18
GROSJEAN Matthew
1970
USA
+2.92
36.68
19
SULLIVAN Marco
1980
USA
+2.93
36.79
20
WEBB Ryan
1974
USA
+3.17
39.44
21
LEROY Andy
1975
USA
+3.29
40.76
22
SAUDER Luke
1970
CAN
+3.33
41.21
23
WALL Bradley
1979
AUS
+3.51
43.19
24
MONTALBO Scott
1977
USA
+3.64
44.63
25
DRUMMOND Dana
1979
USA
+3.75
45.85
26
ERNEMANN Andrew
1976
USA
+3.95
48.06
27
ROBERTSON Neal
1979
USA
+3.99
48.50
28
PRADO Mike
1979
USA
+4.38
52.81
29
DRAXL Nicholas
1979
AUS
+4.49
54.02
30
KENNISON Scott
1978
USA
+4.65
55.79
31
MADDEX Jesse
1980
USA
+4.71
56.45
32
GRAY Gordon
1981
USA
+5.15
61.32
33
TOWNES Travis
1980
USA
+5.26
62.53
34
GRAY Parker K
1979
USA
+5.52
65.40
35
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+5.69
67.28
36
HOLMER Eric
1980
USA
+6.34
74.47
37
BERTHOU Jerker
1977
SWE
+6.41
75.24
38
BROWN Dawson S
1980
USA
+6.64
77.78
39
BERG Christopher
1978
USA
+6.65
77.89
40
BERGLUND Teddy
1978
USA
+6.78
79.33
41
HANLEY John J
1979
USA
+7.45
86.73
42
NICHOL Brad
1979
USA
+7.78
90.38
43
CONRAD Tyler
1978
USA
+8.09
93.80
44
HARDT Santiago
1981
ARG
+10.80
123.75
Did not finish 1st run
APPLEGATH Daimion
1975
CAN
WOODLAND Scott
1977
USA
WHITFIELD Doug
1975
AUS
QUESTAD Christian
1975
USA
WESTLING Mathias
1976
SWE
WATABE Takefumi
1974
JPN
VONN Thomas
1975
USA
TRANSUE Joshua
1980
USA
SMITH Cody
1978
USA
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
SVENSRUD Travis
1978
USA
ROTHROCK Tom
1978
USA
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
SPENCER Dane
1977
USA
HAYER Stanley
1973
CAN
SCHIRF Michael
1979
USA
SHEPHERD Tyler
1979
USA
GIANNELLI Mike
1977
CAN
BADGER Storey
1977
CAN
BEAR AJ
1977
AUS
BEARDSLEY Mathew
1979
USA
BERTRAM Richard
1977
CAN
BLOOMFIELD Clic
1973
USA
COLE Coley
1978
USA
CORTINA Rodrigo
1979
MEX
COUILLARD Steeve
1978
CAN
CULBERT Cameron
1977
CAN
DICKSON Michael
1975
AUS
DRUMMOND Drew
1979
USA
DURAND Jeff
1976
CAN
EHRINGER David G
1979
USA
GALLAHER Dan
1979
USA
PITTE Ivan
1980
ARG
GOLTING Joe
1979
USA
GROS Sacha
1974
USA
HILDEBRAND Kyle
1978
USA
HOGAN Brad
1979
USA
JITLOFF Erik
1980
USA
MOE Tommy
1970
USA
MULLEN Chad
1974
CAN
NIEMKIEWICZ Michal
1977
POL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run