official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
2:05.19
32.41
2
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+1.21
40.24
3
RYGG Eric
1980
USA
+1.60
42.76
3
HORTON Andre
1979
USA
+1.60
42.76
5
KLINTBERG Per
1973
SWE
+2.44
48.20
6
NIELSEN Rune
1976
NOR
+2.67
49.69
7
RIXON JR Carl H
1982
USA
+2.97
51.63
8
DOMINGUEZ BARCELONA Javier
1974
ESP
+3.29
53.70
9
LIGARE Todd
1982
USA
+3.73
56.54
10
GRAY Parker K
1979
USA
+3.78
56.87
11
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
+4.49
61.46
12
SARCHETT Jeff
1964
USA
+4.91
64.18
13
FOSTER Jason
1981
USA
+5.11
65.47
14
SHERMAN Brady
1978
USA
+6.44
74.08
15
JOHANSING Nathan
1980
USA
+6.69
75.70
16
SHAFFER Peter
1977
USA
+6.76
76.15
17
VINTON Andrew
1980
USA
+6.95
77.38
18
HOLMER Eric
1980
USA
+7.70
82.23
19
THELEN Wes
1981
USA
+7.81
82.94
20
TINKER Seth
1981
USA
+8.04
84.43
21
DANIELS Elliot G
1978
USA
+8.19
85.40
22
NYMAN Steven
1982
USA
+8.25
85.79
23
ROOS Tyler
1983
USA
+8.64
88.31
24
SMITH Wesley
1981
USA
+9.06
91.03
25
HAWTHORNE Taylor
1980
USA
+9.66
94.91
26
BURDETT-GROSS Jared
1981
USA
+9.88
96.34
27
WILCOX Michael
1980
USA
+10.77
102.09
28
DARK Tom A
1982
USA
+11.30
105.52
29
DIX Eric R
1982
USA
+11.92
109.53
30
LARSEN Kyle
1983
USA
+12.17
111.15
31
HARRIS Cory
1984
USA
+12.32
112.12
32
STRAW Eric
1983
USA
+12.68
114.45
33
MCCUSKEY Jon
1982
USA
+13.29
118.40
34
SCHELL Jim Bob
1982
USA
+13.51
119.82
35
MCKEAN Chris
1984
USA
+14.45
125.90
36
PEARL Ryan
1981
USA
+14.86
128.56
37
SMEDSRUD Tyler
1983
USA
+15.69
133.93
38
NACCA Joseph G
1979
USA
+15.94
135.54
39
ESPING Fredrik
1974
SWE
+15.99
135.87
40
CASEY Robert A
1982
USA
+16.55
139.49
41
VOCKNER Max
1982
USA
+17.43
145.19
42
GARNER Ian
1983
USA
+17.59
146.22
43
MANN Eric
1984
USA
+18.11
149.58
44
MCKAY Dan
1983
USA
+19.01
155.41
45
SHENK Stephan
1984
USA
+21.02
168.41
46
ANDREWS Brandon
1983
USA
+22.03
174.95
47
SPONAR Anton b
1982
USA
+22.29
176.63
48
WHITE Robin M
1981
USA
+22.91
180.64
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
WOODLAND Scott
1977
USA
SIMONS Dustin
1983
USA
STADNICKY Nicholas
1982
USA
ZLOTOCHA Bill
1981
USA
SCHUETZE Jed
1979
USA
SWING Jesse
1979
USA
TELLER John
1983
USA
TOWNSEND Cody
1983
USA
HANSEN Shayne
1980
USA
BARRON Wesley
1983
USA
BOLDUC Aaron
1983
USA
COLE Adam
1982
USA
CROUSE Thayer
1980
USA
DENTON Corey
1981
USA
DILGER Michael
1981
USA
ERNEMANN Fritz
1982
USA
FRIEDMAN Evan
1983
USA
GAYLORD Travis
1983
USA
GUENTHER Maik
1983
GER
GUSHIKEN Robert K R
1979
USA
RUDIGOZ Jean Christophe
1981
USA
HEINRICH-WALLACE Mark
1982
USA
HUETHER Dillon Shane
1982
USA
JITLOFF Erik
1980
USA
JOHNSON Justin J
1977
USA
KOHO-IIPPONEN Sampsa
1977
FIN
LUBING Sam
1983
USA
PHILLIPPS Adam
1981
USA
POST Griffin
1983
USA
POTVIN Ryan
1982
USA
REED Charlie
1983
USA
RENNER Ahren
1983
USA
RICHMOND Bryan
1983
USA
Disqualified 1st run