official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SCHLOPY Erik
1972
USA
2:11.77
7.10
2
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+0.23
8.51
3
JAERBYN Patrik
1969
SWE
+0.27
8.76
4
KUNC Mitja
1971
SLO
+0.29
8.88
5
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+1.09
13.80
6
SPENCER Dane
1977
USA
+1.10
13.86
7
PUCKETT P Casey
1972
USA
+1.51
16.38
8
PUCKETT Christopher
1970
USA
+1.55
16.63
9
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+1.59
16.87
10
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.65
17.24
11
RAHLVES Daron
1973
USA
+1.66
17.30
12
FIALA Jakub
1975
USA
+1.69
17.49
13
KAELIN Urs
1966
SUI
+1.78
18.04
14
VONN Thomas
1975
USA
+1.82
18.29
15
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+1.95
19.09
16
FOURNIER Sebastien
1976
FRA
+1.97
19.21
16
MARTIN J andrew
1974
USA
+1.97
19.21
18
STIANSEN Tom
1970
NOR
+2.00
19.39
18
UOTILA Sami
1976
FIN
+2.00
19.39
20
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+2.01
19.46
21
SIVERTSEN Kenneth
1973
NOR
+2.21
20.69
22
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+2.25
20.93
23
MANUEL Patrice
1974
FRA
+2.29
21.18
24
CRETIER Claude
1977
FRA
+2.31
21.30
25
MACARTNEY Scott
1978
USA
+2.37
21.67
26
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+2.45
22.16
27
MELQUIOND Benjamin
1975
FRA
+2.46
22.22
28
GROENVOLD Audun
1976
NOR
+2.85
24.62
29
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+3.65
29.54
30
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+3.70
29.84
31
GROS Sacha
1974
USA
+4.38
34.02
32
MCCONATHY Chad
1980
USA
+4.76
36.36
33
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+4.78
36.48
33
IMBODEN Urs
1975
SUI
+4.78
36.48
35
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+4.79
36.54
36
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+5.05
38.14
37
GOMEZ Victor
1974
AND
+5.27
39.50
38
TRANSUE Joshua
1980
USA
+5.74
42.38
39
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+5.79
42.69
40
LARSSON Markus
1979
SWE
+5.81
42.81
41
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+5.99
43.92
42
GANAHL Markus
1975
LIE
+6.07
44.41
43
GREEN Ross
1978
GBR
+6.14
44.84
44
CULBERT Cameron
1977
CAN
+6.17
45.03
45
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+6.57
47.49
46
HUME Jeff
1979
CAN
+6.96
49.88
47
GUAY Erik
1981
CAN
+7.18
51.24
48
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+7.42
52.71
49
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+7.83
55.23
50
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+8.01
56.34
51
GIANNELLI Mike
1977
CAN
+8.07
56.71
52
HUDEC Jan
1981
CAN
+8.47
59.17
53
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+8.75
60.89
54
LOPEZ Santi
1975
AND
+9.00
62.42
55
DEL BOSCO Christopher
1982
USA
+9.63
66.30
56
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+9.93
68.14
57
HORTON Andre
1979
USA
+9.95
68.26
57
MARSHALL Jesse
1980
USA
+9.95
68.26
59
BERGLUND Teddy
1978
USA
+9.96
68.32
60
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
+10.11
69.25
61
RINFRET Thomas
1981
CAN
+10.21
69.86
62
ANDERSON Peter D
1982
USA
+10.37
70.85
63
GRAY Parker K
1979
USA
+10.42
71.15
64
HAYER Stanley
1973
CZE
+10.97
74.53
65
FOSTER Jason
1981
USA
+11.28
76.44
66
SCHUETZE Jed
1979
USA
+11.46
77.55
67
FINLAYSON James
1980
CAN
+11.75
79.33
68
JOHANSING Nathan
1980
USA
+11.85
79.94
69
HEATH Alexander
1978
RSA
+12.18
81.97
70
SCOTT Eric D
1980
USA
+12.41
83.39
71
MAHAN Cain
1981
USA
+12.45
83.63
72
KNIGHT Splinter
1980
USA
+12.63
84.74
73
RIXON JR Carl H
1982
USA
+13.07
87.44
74
BROWN Matt
1978
USA
+13.20
88.24
75
BISIC Tahir
1981
BIH
+13.46
89.84
76
MCDONALD Will
1984
USA
+13.92
92.67
77
RENNER Ahren
1983
USA
+14.05
93.47
78
EMICH IV Fred
1981
USA
+14.59
96.79
79
KOVAR Vladimir
1978
SVK
+14.74
97.71
80
LUBING Sam
1983
USA
+14.84
98.32
81
BROWN Roger P
1981
USA
+15.44
102.01
82
GARVIE Rob
1981
USA
+15.84
104.47
83
WEISS Evan C
1984
USA
+15.91
104.90
84
HOLMER Eric
1980
USA
+16.52
108.65
85
JITLOFF Erik
1980
USA
+16.61
109.20
86
MCCONATHY Will
1981
USA
+16.94
111.23
87
DRUMMOND Benjamin
1981
USA
+17.21
112.89
88
PETRY Pete
1980
USA
+17.22
112.95
89
PERRICONE Gaspar
1983
USA
+17.94
117.38
90
BENNETT Clifford J
1981
USA
+18.14
118.61
91
ERNEMANN Fritz
1982
USA
+19.85
129.12
92
MARSH Jeremy E
1982
USA
+20.27
131.70
93
MARTIN Taylor
1983
CAN
+20.88
135.45
94
HALSNES Brede
1984
NOR
+22.16
143.32
95
HESS Daniel
1983
CAN
+24.23
156.04
96
ZEHNER Robby Lewis
1983
USA
+25.15
161.70
97
PALIC Thomas
1982
USA
+26.81
171.90
Did not finish 2nd run
ANDERSON David
1979
CAN
BEARDSLEY Mathew
1979
USA
BETSCHART Wisi
1976
USA
DEFAGO Didier
1977
SUI
FISCHER Brett
1977
USA
HANSEN Shayne
1980
USA
HOGAN Brad
1979
USA
KNIGHTS Kristian
1981
USA
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
KOSIR Jure
1972
SLO
LAVOIE Vincent
1977
CAN
MCNEILL Jason
1980
USA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PRADO Mike
1979
USA
REBERSAK Jernej
1977
SLO
ROTHROCK Tom
1978
USA
SAETER Aane
1975
NOR
SVENSRUD Travis
1978
USA
TOWNES Travis
1980
USA
WAREMAN Hayo
1974
NED
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BISHOP Wade H
1980
USA
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
BROLENIUS Johan
1977
SWE
GARNER Ian
1983
USA
GRAY Gordon
1981
USA
GUAY Kristian
1979
CAN
HADLEY Rich
1975
USA
KNIGHT Chip
1975
USA
KOBLAR Jernej
1971
SLO
LAMB David W
1981
USA
MADDEX Jesse
1980
USA
SCHLEPER John
1982
USA
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
SULLIVAN Marco
1980
USA
WHITHAM Josh
1981
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run