official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SCHLOPY Erik
1972
USA
1:41.87
6.00
2
STIANSEN Tom
1970
NOR
+0.20
7.12
3
KNIGHT Chip
1975
USA
+0.25
7.40
4
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+0.53
8.97
5
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+0.64
9.58
6
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+0.72
10.03
7
WEISS Angelo
1969
ITA
+0.79
10.42
8
ROTHROCK Tom
1978
USA
+0.88
10.92
9
MATT Mario
1979
AUT
+1.14
12.38
10
KOSIR Jure
1972
SLO
+1.19
12.66
11
GROS Sacha
1974
USA
+1.21
12.77
12
IMBODEN Urs
1975
SUI
+1.35
13.55
13
GORZA Ales
1980
SLO
+1.38
13.72
14
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.46
14.17
15
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.67
15.34
16
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.74
15.74
17
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+1.82
16.18
18
CHENAL Joel
1973
FRA
+1.91
16.69
19
PERATHONER Alan
1976
ITA
+2.00
17.19
20
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+2.01
17.25
21
PALANDER Kalle
1977
FIN
+2.09
17.69
22
GANAHL Markus
1975
LIE
+2.25
18.59
23
PASTORE Marco
1973
GER
+2.27
18.70
23
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.27
18.70
25
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+2.39
19.37
26
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.40
19.43
27
VOGL Alois
1972
GER
+2.43
19.60
28
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+2.45
19.71
29
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+2.79
21.61
30
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.87
22.06
31
HAYER Stanley
1973
CZE
+2.91
22.28
32
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+3.10
23.35
32
PAGE Kevin
1975
FRA
+3.10
23.35
34
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+3.28
24.35
35
GEISSER Thomas
1977
SUI
+3.46
25.36
36
GRANDI Thomas
1972
CAN
+3.48
25.47
37
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+4.13
29.11
38
SEER Florian
1976
AUT
+4.30
30.06
39
SATO Teruyuki
1977
JPN
+4.43
30.79
40
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+4.62
31.85
41
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+4.69
32.24
42
BAXTER Noel
1981
GBR
+5.74
38.12
43
URAKI Kenta
1975
JPN
+5.75
38.17
44
STRODL Peter
1982
GER
+5.78
38.34
45
RAJCAN Michal
1980
SVK
+6.09
40.08
46
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+6.18
40.58
47
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+7.99
50.71
Did not qualify for 2nd run
BENNETT Clifford J
1981
USA
MCDONALD Paul
1984
USA
JENICK Cody
1984
USA
ANDERSON Peter D
1982
USA
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
RIXON JR Carl H
1982
USA
MCDONALD Will
1984
USA
SCOTT Eric D
1980
USA
NYMAN Steven
1982
USA
SWING Jesse
1979
USA
WEISS Evan C
1984
USA
SCHUETZE Jed
1979
USA
MITCHELL Timothy P
1978
USA
TRANSUE Jeremy
1983
USA
DYKSTERHOUSE Brandon
1975
USA
BERGLUND Teddy
1978
USA
KALWA Michal
1978
POL
SEMPLE Ryan
1982
CAN
NANA Matteo
1974
ITA
TRANSUE Joshua
1980
USA
MARSHALL Jesse
1980
USA
TICHY Martin
1973
CAN
TICHY Michael
1981
CAN
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
LONG Brian
1980
USA
BABBITT Ben
1984
USA
BRYAN Joshua Stephen
1984
USA
WILSON Michael
1984
CAN
MCNEILL Jason
1980
USA
THORSON Tague
1985
USA
ASOIAN Nathan
1985
USA
BAKER Nicholas
1984
USA
DAVIS Kyle
1984
USA
GREENWOOD Torey
1984
USA
FRANCIS Kevin
1982
USA
MCLAUGHLIN Blair
1982
USA
HEATH Alexander
1978
RSA
IRVING Graham
1983
USA
BARRETT Scott
1983
CAN
COLE Adam
1982
USA
WOLK Chad
1976
USA
CARLSON Nelson
1984
USA
DOLEZEL Thomas
1981
CAN
CHODOUNSKY David
1984
USA
RENNER Ahren
1983
USA
ANDERSON Scott
1982
CAN
HARDY Greg
1983
USA
LIGARE Todd
1982
USA
HUME Scott
1982
CAN
WALL Bradley
1979
AUS
JEANDIN Kevin
1982
FRA
SHEPHERD Tyler
1979
USA
TRAYNER Gareth
1980
GBR
PLONER Alexander
1978
ITA
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
YUASA Naoki
1983
JPN
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
KOGLER Stefan
1981
GER
ERTL Andreas
1975
GER
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
CASTELLANO Christian
1974
ITA
VALENCIC Mitja
1978
SLO
ENGL Kurt
1979
AUT
PRANGER Manfred
1978
AUT
MLEKUZ Rene
1975
SLO
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
BAXTER Alain
1973
GBR
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
KUNC Mitja
1971
SLO
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
Disqualified 1st run