official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KOSIR Jure
1972
SLO
1:39.40
7.63
2
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+0.96
13.14
3
HOGAN Brad
1979
USA
+0.97
13.19
4
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+0.98
13.25
5
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.07
13.77
6
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
+1.21
14.57
7
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.40
15.66
8
HAYER Stanley
1973
CZE
+1.50
16.23
9
SCHEIBER Mario
1983
AUT
+1.53
16.40
10
GORZA Ales
1980
SLO
+1.54
16.46
11
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+1.59
16.75
12
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+1.63
16.98
13
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.67
17.21
13
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
+1.67
17.21
15
REICHELT Hannes
1980
AUT
+1.73
17.55
16
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.82
18.07
17
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.93
18.70
18
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
+1.94
18.75
19
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.95
18.81
19
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+1.95
18.81
21
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+1.98
18.98
22
BACHER Thomas
1983
AUT
+2.18
20.13
23
RAJALA Jukka
1982
FIN
+2.35
21.11
24
KAITALA Jouni
1983
FIN
+2.36
21.16
25
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.41
21.45
26
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+2.67
22.94
27
STOCKER Martin
1979
AUT
+2.76
23.46
28
MOSER Stefan
1981
AUT
+3.07
25.23
29
GRUBER Manfred
1980
AUT
+3.33
26.73
30
BERGLUND Teddy
1978
USA
+3.50
27.70
31
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+3.55
27.99
32
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+3.63
28.45
33
NILSSON Anders
1980
SWE
+3.78
29.31
34
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+4.19
31.66
35
KOLL Alexander
1982
AUT
+4.39
32.80
36
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
+4.42
32.98
37
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+4.54
33.66
38
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+4.61
34.07
39
POPPERNITSCH Robert
1981
AUT
+4.72
34.70
40
POLSTER Daniel
1983
AUT
+4.75
34.87
41
BISIC Tahir
1981
BIH
+4.90
35.73
41
DREIER Christoph
1981
AUT
+4.90
35.73
43
FRANK Andreas
1982
AUT
+5.18
37.33
44
SCHWEIGER Dominik
1982
AUT
+5.38
38.48
45
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
+5.85
41.18
46
BUCHACHER Markus
1984
AUT
+5.94
41.69
47
KANDLBAUER Juergen
1979
AUT
+7.03
47.94
48
FIEGL David
1982
AUT
+7.07
48.17
49
GREBENTSCHARSKI Ivan
1977
BUL
+7.54
50.87
50
TROJER Thomas
1983
AUT
+7.96
53.28
51
MAIER Markus
1984
AUT
+8.45
56.09
52
HINTERBERGER Werner
1983
AUT
+9.31
61.02
53
OBERMOSER Andreas
1984
AUT
+9.53
62.28
54
GMEINER Michael
1985
AUT
+9.73
63.43
55
SCHMOELZ Markus
1981
AUT
+10.03
65.15
56
QUARTEL Alwin
1983
NED
+10.28
66.58
57
SCHWAB Thomas
1985
AUT
+10.32
66.81
58
BRENNER Hannes
1984
AUT
+10.50
67.84
59
LUBELLAN Peter
1982
SVK
+10.53
68.01
60
SCHWEIGER Stefan
1985
AUT
+10.72
69.10
61
HOPFGARTNER Alfred
1983
AUT
+10.78
69.45
62
HOERTING Manfred
1984
AUT
+11.02
70.82
63
HEMETSBERGER Stefan
1985
AUT
+11.09
71.22
64
SCHWAIGER Patrik
1985
AUT
+11.10
71.28
65
GALLRAUNER Cedric
1985
AUT
+11.11
71.34
66
MAGDOLEN Richard
1983
SVK
+11.70
74.72
67
MOESER Franz
1983
AUT
+11.79
75.24
68
HANAUSEK Mario
1984
AUT
+11.91
75.93
69
PICHLER Christian
1984
AUT
+12.16
77.36
70
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+12.48
79.20
71
MEIER Andreas
1985
AUT
+12.75
80.74
72
MOSER Martin
1985
AUT
+12.89
81.55
73
GOESWEINER Florian
1985
AUT
+13.71
86.25
74
HUTER Patrick
1985
AUT
+13.99
87.85
75
BUIS Berry
1983
NED
+14.03
88.08
76
SIEBENHOFER Gernot
1985
AUT
+14.40
90.21
77
MURARIK Michal
1983
SVK
+14.46
90.55
78
KURIYAMA Hiroki
1980
JPN
+14.52
90.89
79
CSAICSICH Gregor
1985
AUT
+14.66
91.70
80
KALTENBRUNNER Thomas
1982
AUT
+14.68
91.81
81
GATSCHER Hannes
1985
AUT
+15.59
97.03
82
STOCKER Michael
1983
AUT
+15.64
97.32
83
HOCHSTAFFL Mario
1984
AUT
+15.94
99.04
84
RIBIS Philipp
1985
AUT
+17.24
106.49
85
FASCHING Hannes
1985
AUT
+18.36
112.91
86
TEITSMA Falco
1983
NED
+18.37
112.97
87
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+18.59
114.23
88
FUXSTEINER Philipp
AUT
+19.55
119.74
89
MOSER Christian
1984
NED
+22.70
137.80
Did not finish 2nd run
GAUPMANN Patrick
1985
AUT
LEINO Jukka
1978
FIN
MAN DE Harald II
1973
NED
MARKOV Georgi
1979
BUL
NAEAES Nicklas
1973
SWE
NEULINGER Stephan
1984
AUT
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
PIRKER Manuel
1984
AUT
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
TICHY Martin
1973
CAN
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
WEISS Evan C
1984
USA
ZIMMERMANN Dominik
1984
AUT
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
AMPFERER Andreas
1982
AUT
BAUMANN Michael
1985
AUT
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
FRUEHWIRTH Florian
1981
AUT
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
HOERL Wolfgang
1983
AUT
LAMB David W
1981
USA
LEITNER Philipp
1984
AUT
LEROY Andy
1975
USA
NOESIG Christoph
1985
AUT
PLATTNER Roland
1984
AUT
REITER Hannes
1981
AUT
ROENNMARK Per
1979
SWE
SCHOBER Christoph
1985
AUT
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
SHEPHERD Tyler
1979
USA
SPIES Georg
1983
AUT
STRUGER Peter
1982
AUT
THALER Karl
1979
AUT
UNTERDECHLER Clemens
1985
AUT
VALENCIC Mitja
1978
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run