official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
1:41.27
12.81
2
CASTELLANO Christian
1974
ITA
+0.31
14.59
3
PLONER Alexander
1978
ITA
+0.83
17.56
3
PROSCH Alexander
1976
ITA
+0.83
17.56
5
BELFROND Matteo
1967
ITA
+0.88
17.85
6
LADSTATTER Konrad Kurt
1968
ITA
+1.24
19.91
7
MAZAGG Peter
1976
ITA
+1.45
21.11
8
PERATHONER Alan
1976
ITA
+1.66
22.32
9
PERGHER Stefano
1974
ITA
+2.00
24.26
10
COGOLI Patrick
1976
ITA
+2.03
24.44
11
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+2.08
24.72
12
STIMPFL Elmar
1973
ITA
+2.50
27.13
13
THALER Patrick
1978
ITA
+3.88
35.03
14
GANDELLI Omar
1976
ITA
+3.98
35.60
15
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
+4.47
38.41
16
LONGHI Omar
1980
ITA
+4.65
39.44
17
HELL Wolfgang
1980
ITA
+6.05
47.46
18
FISCHNALLER Stefan
1976
ITA
+6.08
47.63
19
IEZZA Massimiliano
1974
ITA
+6.54
50.27
20
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+7.64
56.57
21
CECCARELLI Davide
1979
ITA
+8.01
58.69
22
VUERICH Luca
1977
ITA
+8.28
60.23
23
BRUNI Mauro
1978
ITA
+8.77
63.04
24
SIMONSEN Thomas
1977
NOR
+10.35
72.09
25
SCHAUBACH Dejan
1979
SLO
+10.65
73.81
26
MORETTI Luca
1980
ITA
+10.97
75.64
27
DAVARE Michel
1981
ITA
+12.04
81.77
28
COME Christian
1980
ITA
+12.83
86.29
29
CHABOD Clement
1979
ITA
+13.79
91.79
30
DA TOS Dario
1981
ITA
+13.92
92.53
31
SENONER Luca
1983
ITA
+15.67
102.56
32
BALDISSARUTTI Matteo
1980
ITA
+15.73
102.90
32
FOSSON Umberto
1981
ITA
+15.73
102.90
34
FILIPPINI Alberto
1980
ITA
+15.92
103.99
35
APRATO Alessandro
1980
ITA
+16.28
106.05
36
MIDALI Davide
1981
ITA
+17.03
110.35
37
ENNEMOSER Norbert
1981
ITA
+18.65
119.62
38
OBWEGS Manuel
1982
ITA
+19.80
126.21
39
ABLONDI Giovanni
1980
ITA
+21.50
135.95
40
BAL Paolo
1982
ITA
+21.71
137.15
41
GUADAGNINI Alexander
1983
ITA
+22.44
141.33
42
SIMONCELLI Augusto
1982
ITA
+23.87
149.52
43
SCHOELZHORN Elmar
1983
ITA
+25.19
157.08
Did not finish 2nd run
ALBORGHETTI Giuseppe
1982
ITA
AMBROSINI Roberto
1983
ITA
BOLNER Nicholas
1982
ITA
CORDELLA Denis
1978
ITA
DORFMANN Andreas
1983
ITA
EISENDLE Armin
1978
ITA
GHEZZI Devid
1981
ITA
GRIOT Roberto
1977
ITA
KAMAUN Hanno
1983
ITA
KOSMAC Miha
1982
SLO
MARZARI Emiliano
1980
ITA
MCKINLAY Brent
1977
CAN
MOSER Wolfgang
1979
ITA
MUTSCHLECHNER Marco
1981
ITA
NIEDERKOFLER Christian
1978
ITA
PLATINETTI Alberto
1979
ITA
PRINOTH Daniel
1979
ITA
RAMUS Matic
1982
SLO
SIRONI Luca
1979
ITA
STUFFER Guenther
1982
ITA
VALLE Thomas
1980
ITA
VICENZI Enrico
1976
ITA
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
AMPLATZ Thomas
1979
ITA
ARFINO Simone
1978
ITA
BAJT Luka
1982
SLO
BALLICO Nicolo
1981
ITA
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
BROGLIATTO Matteo
1980
ITA
CAGNONI Paolo
1980
ITA
CASARO Alberto
1979
ITA
DA RIN Luca
1980
ITA
DALLA GIACOMA Filippo
1981
ITA
DEVILLE Cristian
1981
ITA
FURSETH Knut Arne
1977
NOR
GRAF Roland
1975
ITA
GREGORIC Primoz
1979
SLO
HOFF Joakim
1979
NOR
JORIS Matteo
1980
ITA
JURES Luka
1982
SLO
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
KNIFIC Jaka
1982
SLO
MENARDI Filippo
1982
ITA
MOTYS Henrik Robin
1977
NOR
PAVONI Giorgio
1981
ITA
PEINTNER Gerd
1983
ITA
RAGAZZINI Riccardo
1982
ITA
RELLA Mattia
1980
ITA
RIBNIKAR Jernej
1981
SLO
SALVADORI Devid
1978
ITA
SAVOLDELLI Andrea
1978
ITA
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
SEGULA Tomaz
1982
SLO
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
VIALE Marco
1978
ITA
VISTALLI Roberto
1982
ITA
XAUSA Marco
1977
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
ARSEL Nicolas
1982
ARG
BILLIANI Gianluca
1979
ITA
CALL Matthias
1981
ITA
ENNEMOSER Stefan
1979
ITA
GARCIA JURJO Agustin
1980
ARG
HOFER Martin
1983
ITA
HOFER Patrick
1980
ITA
KARBON Martin
1982
ITA
MATUELLA Markus
1981
ITA
MICHELUZZI Mattia
1981
ITA
MULSER Hannes
1981
ITA
MUSSNER Juri Aaron
1981
ITA
MUSSNER Rene
1980
ITA
OBLETTER Ludwig
1981
ITA
PENASA Massimo
1983
ITA
POLIG Alexander
1980
ITA
PROSCH Philipp
1982
ITA
REITERER Markus
1983
ITA
TADDEI Riccardo
1981
ITA
TIEZZA Claudio
1983
ITA