official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BAXTER Noel
1981
GBR
1:25.32
15.17
2
BAXTER Alain
1973
GBR
+0.47
18.31
3
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+0.58
19.04
4
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+1.07
22.32
5
JEANCOLAS Julien
1983
FRA
+1.29
23.79
6
LEUZINGER James
1982
GBR
+1.70
26.53
7
ROSS Michael
1980
NZL
+1.96
28.26
8
FOURRAT Alexandre
1982
FRA
+2.86
34.28
9
KLUFTS Romain
1984
FRA
+3.29
37.15
10
MOLLIN Bart
1981
BEL
+3.45
38.22
11
BARCOCK James
1984
GBR
+3.51
38.62
12
CRUICKSHANK Roger
1982
GBR
+4.03
42.09
13
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
+4.22
43.36
14
RIVAS Gabriel
1986
FRA
+4.27
43.70
15
RIET VAN DER Niels
1985
NED
+4.70
46.57
16
FISLER Thomas
1981
SUI
+4.76
46.97
17
NOBLE Andrew
1984
GBR
+5.46
51.65
18
FAIRBROTHER Michael
1984
USA
+6.09
55.86
19
TELLING Marc
1984
GBR
+6.84
60.87
20
MONJO Florian
1986
FRA
+6.95
61.60
21
RAVERA Giuliano
1986
ITA
+6.98
61.80
22
DRAKE Edward
1986
GBR
+7.70
66.61
23
VERSCHUEREN Jeffrey
1986
BEL
+10.71
86.72
24
MONCALVO Ludovico
1985
ITA
+11.90
94.67
25
MICKEL Finlay
1977
GBR
+12.28
97.21
26
BIANCHESSI Federico
1985
ITA
+12.40
98.01
27
BAGGETT Ross
1981
GBR
+12.50
98.68
28
HENDERSON Timothy
1987
USA
+13.11
102.75
29
DUNLOP Adrian
1982
GBR
+13.70
106.70
30
MANLEY Sean
1980
GBR
+15.51
118.79
31
ARECCO Edoardo
1985
ITA
+15.77
120.53
32
TAUTKUS James
1984
USA
+16.81
127.47
33
ROMANELLO Andrea
1985
ITA
+17.48
131.95
34
COUPE Richard
1985
GBR
+19.70
146.78
35
CLARK Benjamin
1985
GBR
+21.13
156.33
36
DU PLESSIS Andrew
1985
GBR
+23.20
170.16
37
PICKLES Alan
1982
GBR
+23.33
171.03
38
DOUGLASS Charles
1985
GBR
+25.05
182.52
39
GELLATLY Adam
1987
GBR
+27.41
198.29
40
LARGE Ian
1974
GBR
+30.21
216.99
41
DYKE Gregory
1984
GBR
+30.28
217.46
42
FRANCIS Thomas
1984
GBR
+30.68
220.13
43
HAINES Ross
1977
GBR
+37.35
264.70
44
SWINDELLS Robert
1965
GBR
+50.92
355.35
Did not finish 2nd run
NIEDERBERGER Armin
1986
SUI
CLARKE Jamie
1971
GBR
HOWES Simon
1987
GBR
SKEDGE Martin
1971
GBR
DUNCAN Richie
1987
GBR
MORTON Kenneth
1986
GBR
ROGENMOSER Toni
1987
SUI
PAN Petr
1966
CZE
ROMANET Antoine
1983
FRA
CLOUGH Thomas
1983
GBR
NAITO So
1980
JPN
RETOURNE Guillaume
1983
FRA
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
TRAYNER Gareth
1980
GBR
JEANDIN Kevin
1982
FRA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
AERENHOUTS Dirk
1983
BEL
AZZIMANI Samir
1977
MAR
PEACE Callum
1987
GBR
LOWE Christian
1984
GBR
DU PLESSIS Stephen
1987
GBR
THELWELL Peter
1983
GBR
BENNETT James
1986
GBR
GENERALE Filippo
1987
ITA
SCHAU Thaddeus
1984
USA
NAYLOR Lorenzo
1986
GBR
ASCHWANDEN Andi
1985
SUI
REWT Benjamin
1984
GBR
VALCOURT Ryan
1984
USA
MANASSERO Andrea
1986
ITA
DONATI Andrea
1987
ITA
BEATON Campbell
1986
GBR
KOCHALSKI Jan-Michael
1986
GBR
SCILIMATI Yves
1984
GBR
DENZLER Fabian
1980
USA
GLASSE-DAVIES Tristan
1986
GBR
MCDONALD Andrew
1983
AUS
ROBERTSON Matthew
1983
AUS
PALMER Nicholas
1984
GBR
WALKER Sebastian
1982
GBR
BRUCHEZ Vivian
1986
FRA
SCHREURS Johan
1983
BEL
TEITSMA Falco
1983
NED
MILES Jamie
1983
GBR
BUIS Berry
1983
NED
STARKAS Kostas
1976
GRE
TISSOT Maxime
1986
FRA
DUNAND Mathieu
1983
FRA
ANTONIOLI Richard
1984
FRA
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
BRISSON Clement
1983
FRA
SHINOHE Tomoya
1984
JPN
JOYEUX Alexandre
1983
FRA
MERMILLOD Thomas
1984
FRA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run