official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
1:28.93
25.70
2
BAXTER Alain
1973
GBR
+0.43
28.50
3
GARNIER Thibault
1981
FRA
+0.54
29.22
4
MAITRE Mathieu
1978
FRA
+1.38
34.70
5
ESCODA Gerard
1970
AND
+1.43
35.03
6
HOTTEGINDRE Gabriel
1979
URU
+1.54
35.74
7
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+1.87
37.90
8
LOPEZ Santi
1975
AND
+1.99
38.68
9
FISCHER Brett
1977
USA
+2.08
39.27
10
MACARTNEY Scott
1978
USA
+2.42
41.48
11
POCCARD CHAPUIS Fabien
1981
FRA
+2.58
42.53
12
DAMIANI Remy
1981
FRA
+2.59
42.59
13
REBUFFET David
1980
FRA
+2.99
45.20
14
MEYER Olivier
1981
FRA
+3.36
47.61
15
GREEN Ross
1978
GBR
+4.21
53.16
16
RUSSEL Anthony
1979
FRA
+4.52
55.18
17
SVENSRUD Travis
1978
USA
+5.78
63.40
18
CEROVSKY Jakub
1977
CZE
+6.32
66.92
19
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+6.84
70.31
20
DEPOILLY Christophe
1979
FRA
+7.05
71.68
21
WALTERS Peter
1980
GBR
+7.32
73.44
22
BROWN Robert
1977
GBR
+7.95
77.55
23
MADDEX Jesse
1980
USA
+8.38
80.35
24
MICKEL Finlay
1977
GBR
+8.74
82.70
25
TOWNES Travis
1980
USA
+8.84
83.35
26
GARCIA JURJO Agustin
1980
ARG
+8.91
83.81
27
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
+10.70
95.49
28
AITKEN Blair
1980
GBR
+11.86
103.05
29
CROUCH Daniel
1979
GBR
+11.94
103.57
30
GARNIER Quentin
1979
FRA
+13.96
116.75
31
BROWN Thomas
1982
GBR
+14.15
117.99
32
LACEY James
1981
GBR
+14.30
118.96
33
BUSH Andrew
1981
GBR
+14.60
120.92
34
BAGGETT Ross
1981
GBR
+15.05
123.86
35
COCHRANE Craig
1980
GBR
+16.33
132.20
36
O NEIL Roderick
1980
GBR
+16.88
135.79
37
OLIVEIRA Christopher
1981
GBR
+18.58
146.88
38
CLOUGH Stefan
1981
GBR
+20.33
158.29
39
PARK Christopher
1981
GBR
+20.50
159.40
40
CLARK Thomas
1978
GBR
+23.80
180.92
41
MORISON Angus
1980
GBR
+29.58
218.62
42
BENNET Michael
1982
AUS
+32.87
240.08
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
VINK Tom
1974
BEL
WALKER Sebastian
1982
GBR
BEARDSLEY Mathew
1979
USA
BETSCHART Wisi
1976
USA
WHISTLER James
1981
GBR
DUNLOP Adrian
1982
GBR
SHEPHERD Mathew
1979
GBR
DURGAN David
1977
GBR
RUOTSALAINEN Petri
1980
FIN
ENNION Paul John
1977
GBR
PICHOT Sebastien
1981
FRA
NOBLE Lorne
1980
GBR
FRESHWATER Andrew
1973
GBR
NAITO So
1980
JPN
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
HOUSTON David
1982
GBR
HEYES Jonathan
1980
GBR
HEPPLE Christopher
1982
GBR
MOORE John
1981
GBR
MOLLIN Bart
1981
BEL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run