official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PUTZER Philipp
1976
ITA
1:55.49
30.75
2
VIELE David
1975
USA
+0.24
32.47
3
STELL Kevin
1977
USA
+0.25
32.55
4
WOODLAND Scott
1977
USA
+0.64
35.35
5
WOLK Chad
1976
USA
+0.78
36.36
6
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+1.46
41.24
7
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
+1.69
42.90
8
STEEN Fredrik
1977
NOR
+1.91
44.48
9
SAUNDERS Robert
1981
USA
+1.93
44.62
10
RASMUSSEN Joachim
1977
NOR
+2.19
46.49
11
WITTUSEN William
1977
NOR
+2.20
46.56
12
NOLTING Josh
1976
USA
+2.86
51.30
13
WALKER Matt
1977
USA
+2.99
52.24
14
KURUVILA Reuben
1979
USA
+3.78
57.92
15
BJOERGE Lars
1978
NOR
+3.85
58.42
16
ERDMAN Taylor
1980
USA
+4.11
60.29
17
MAHAN Cain
1981
USA
+4.18
60.79
18
ERIKSEN Stian Hauge
1977
NOR
+4.19
60.86
19
NICKERSON Warner C
1981
USA
+4.52
63.23
20
VAN TONGEREN Eric
1979
USA
+5.94
73.44
21
DOMINGUEZ BARCELONA Javier
1974
ESP
+5.99
73.80
22
CRAIG Tyler
1976
CAN
+6.83
79.84
23
MIKA Jonathan B
1979
USA
+6.95
80.70
24
ADAMS Ryan
1980
USA
+8.18
89.54
25
CHODOUNSKY David
1984
USA
+9.02
95.57
26
BENNETT Clifford J
1981
USA
+9.26
97.30
27
GUSHIKEN Robert K R
1979
USA
+9.32
97.73
28
KINZER Joshu H.
1975
USA
+9.62
99.89
29
DAVIS Kyle
1984
USA
+10.60
106.93
30
STODDARD Justin
1981
USA
+13.98
131.22
31
ZOPF Jason
1982
USA
+15.65
143.22
32
MACGREGOR Ian
1983
USA
+17.15
154.00
33
MATHESON William
1984
USA
+17.21
154.43
34
FRAMPTON Adam
1980
USA
+17.44
156.09
35
DUGGAN Mitch
1985
USA
+18.37
162.77
36
DUGGAN Tim
1982
USA
+22.62
193.31
37
GASSMAN Chris
1982
USA
+25.22
212.00
38
SHAFFER Peter
1977
USA
+33.81
273.73
39
READ Michael
1979
CAN
+34.89
281.50
40
SAUER Johan
1978
SWE
+1:16.75
582.33
41
JANTUNEN Thomas
1979
CAN
+2:17.49
1018.86
Did not finish 2nd run
O BRIEN Eric
1982
USA
SIMONS Dustin
1983
USA
MOTYS Henrik Robin
1977
NOR
MONTALBO Scott
1977
USA
KELLY Rory
1982
USA
LINES Jeff
1980
CAN
ANDERSEN Ryan
1981
USA
ZAMANSKY Jake
1981
USA
LAMB David W
1981
USA
WEISS Evan C
1984
USA
CRONIN-WILTON Seth
1977
USA
HYCHALK Daniel
1978
USA
GUAY Kristian
1979
CAN
WHITHAM Josh
1981
USA
FOSTER Jason
1981
USA
ERICKSON Chris
1981
USA
EPPELAND Sven Nico
1978
NOR
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ALLEN Carter
1984
USA
TRANSUE Joshua
1980
USA
TEAT Jesse
1979
NZL
SMITHERS Jayme
1976
CAN
SIPE Joey
1981
USA
SCHUETZE Jed
1979
USA
ROBERTS Ryan G
1983
USA
PHILLIPS Michael
1981
USA
NACCA Joseph G
1979
USA
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
LANDWEHR Jamie
1977
USA
KURUVILA Benjamin T
1982
USA
KURHAJETZ Rich
1980
USA
GRUYS Nathan
1982
USA
GALLAHER Dan
1979
USA
DOWNING Joe
1976
USA
CHARLSON Casey
1981
USA
BROWN Ben
1982
USA
BELYEA Ben
1980
USA
Did not start 1st run