official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BYGGMARK Jens
1985
SWE
1:33:14
10.78
2
BYLUND Peter
1979
SWE
+1:03
14.84
3
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+1:16
15.68
4
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1:22
16.06
5
BAGGSTROEM-PALM Andreas
1983
SWE
+2:02
23.79
6
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+2:06
24.05
7
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+2:37
26.05
8
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+2:53
27.08
9
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+3:17
28.62
10
NORELL Christoffer
1986
SWE
+3:12
30.88
11
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+3:31
32.10
12
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
+3:36
32.42
13
OLLAS Joergen
1984
SWE
+3:51
33.39
14
KONOVALOV Anton
1985
RUS
+3:55
33.65
15
BAECK Axel
1987
SWE
+4:30
38.48
16
OLSSON Erik
1986
SWE
+4:48
39.64
17
LARSSON Patrik
1983
SWE
+5:12
41.19
18
LINDGREN Tim
1989
SWE
+5:25
42.02
19
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
+5:33
45.12
20
GUSTAVSSON Anders
1986
SWE
+6:39
51.94
21
ERICSSON Daniel
1987
SWE
+6:51
52.72
22
FORSLUND Olle
1988
SWE
+7:05
53.62
23
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
+8:45
65.21
24
RAINER Jonas
1986
SWE
+9:03
66.37
25
SATS Konstantin
1982
RUS
+9:22
67.60
26
ROBERTSSON Jesper
1987
SWE
+9:54
72.24
27
TRYGG Oscar
1988
SWE
+10:43
77.97
28
RINGBRANT Jacob
1989
SWE
+13:55
100.64
29
SHORTER Kevin
1989
SWE
+14:19
102.19
30
KLING Alexander
1988
SWE
+14:24
102.51
31
IVANOV Alexei
1987
RUS
+15:27
109.15
32
WESTERLUND Mattias
1987
SWE
+15:38
109.86
33
MAGNUSSON Anton Il
1989
SWE
+16:54
117.33
34
JAKOBSSON Daniel
1989
SWE
+17:48
123.38
35
KINGSTAD Viktor
1989
SWE
+20:33
141.74
36
ABBAS Muhammad
1986
PAK
+30:04
201.72
37
CHO Jung-Woo
1989
KOR
+34:08
230.32
38
ABBAS Waseem
1988
PAK
+41:42
277.60
39
LASSILA Kalle
1972
FIN
+53:09
352.78
40
KOHISTANI Sher Afzal
1980
PAK
+54:36
360.96
Did not finish 2nd run
SOEDERBERG Anton
1989
SWE
REGNER ERIKSSON Rasmus
1988
SWE
KIM Hyun-Min
1989
KOR
WON Moon-Gyu
1990
KOR
NILSSON Jonas
1988
SWE
JOHANSSON Emil
1988
SWE
NOVOGILOV Timofei
1988
RUS
JAKOBSSON Markus
1986
SWE
NAUMANEN Mikko
1988
FIN
BJOERSHOEL Henning-S.
1986
NOR
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
BAUMANN Thomas
1988
SWE
STEEN John Reidar
1988
NOR
LINDH John
1984
SWE
SYVERSSON Johan
1984
SWE
FORSLUND Mikael
1986
SWE
SAARENKYLAE Santtu
1984
FIN
HARGIN Mattias
1985
SWE
NORDH Fredrik
1984
SWE
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
Did not finish 1st run
ANDERSSON Oskar Il
1990
SWE
WIDING Tor
1987
SWE
NILSSON Peter
1988
SWE
NYSTROEM Olle
1989
SWE
KIM Hyun-Soo
1988
KOR
LINDH Johan
1987
SWE
ANDERSSON Tobias
1980
SWE
LINDBERG Jonatan
1987
SWE
NORDENBERG Olle
1988
SWE
WESTRIN Emil
1987
SWE
ERIKSSON Johan
1986
SWE
OESTERLUND Johan
1988
SWE
GRIBOV Andrei
1986
RUS
PAULSSON Fredrik
1988
SWE
BRATTSTROEM Philip
1988
SWE
PIIROINEN Marko
1988
FIN
FLODIN Rikard
1985
SWE
LOEWGREN Marcus
1985
SWE
RYDBERG Noa
1987
SWE
NILSEN Markus
1989
NOR
DORNIG Miha
1988
SLO
TURDELL Johan
1986
SWE
ROSEN Jonathan
1987
SWE
SEDLAC Jan
1987
SWE
OLSSON Matts
1988
SWE
QUICK Rickard
1984
SWE
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
KASAKOV Ivan
1982
RUS
SVENDSEN Martin
1986
NOR
OEHRN Albin
1986
SWE
NORDLANDER Sverker
1986
SWE
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
FRIBERG Olle
1985
SWE
ANDERSSON Martin Il
1982
SWE
ENOCSON Calle
1984
SWE
SUNDBERG Jesper
1985
SWE
BJOERK Andre
1982
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
KARLSTROEM David
1989
SWE
MAGNUSSON Fredrik
1989
SWE
THORSETH Joergen
1989
NOR
KHAN Sawar
1988
PAK
HARALDSEN Oeyvind
1989
NOR
HALSEN Stian
1988
NOR
SVENDSEN Lasse
1989
NOR
PROEITZ Paal Andre
1989
NOR
MOEN Kim Robert
1987
NOR
AMUNDSEN William Ferlisi
1989
NOR
JOHANSEN Truls
1989
NOR
PLYHR Marcus
1988
SWE
ELFVENDAL Maths
1987
SWE
ROTH Richard
1986
SWE
HANSEN Lars Erik nybu
1987
NOR
FALKUM-HANSEN Halfdan
1986
NOR
ERIKSSON John-Christian
1986
NOR
MOLLIN Bart
1981
BEL
JOHANSEN Petter
1986
NOR