official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BOTTA Frederic
1974
FRA
1:32.58
52.28
2
ALASONATTI Luca
1974
ITA
+0.06
52.66
3
ROCHE Antoine
1978
FRA
+0.28
54.03
4
BONIS Romain
1980
FRA
+0.90
57.92
5
BERTONCELLO Cristiano
1976
ITA
+1.21
59.86
6
DARAIGNEZ Sylvain
1970
FRA
+1.69
62.87
7
HABERT Yoann
1981
FRA
+1.70
62.93
8
SIGNORET Loic
1980
FRA
+1.89
64.12
9
HEYES Jonathan
1980
GBR
+2.60
68.57
10
CHASTRES Jean-Mathieu
1980
FRA
+2.86
70.20
11
JAEGER Frank
1974
GER
+3.21
72.39
12
N GUYEN Samuel
1973
FRA
+3.21
72.39
13
GARNIER Quentin
1979
FRA
+3.38
73.46
14
BROWN Thomas
1982
GBR
+3.64
75.08
15
VUKOVIC Zelimir
1983
FRA
+3.65
75.15
16
GAU Georges-Henri
1979
FRA
+4.28
79.09
17
GERKAU Ronnie
1981
GER
+6.67
94.07
18
COUDURIER Baptiste
1982
FRA
+7.33
98.20
19
CARRIER Sebastien
1978
FRA
+7.44
98.89
20
ZAJACKOWSKI Jan
1978
FRA
+8.56
105.91
21
CALLIET Olivier
1978
FRA
+8.79
107.35
22
BRIARD Jocelyn
1982
FRA
+8.88
107.91
23
DIRR Matthias
1976
GER
+10.39
117.37
24
FALCH Rainer
1978
AUT
+10.47
117.87
25
BONY Sylvain
1982
FRA
+10.57
118.50
26
GAMPER Alexis
1981
FRA
+11.39
123.64
27
BROUSSOULOUX Benjamin
1982
FRA
+12.29
129.28
28
ROMANO Alessandro
1982
ITA
+13.46
136.60
29
SCHWEIZER Yannick
1982
SUI
+13.69
138.05
30
TOURET Eric
1981
FRA
+13.80
138.73
31
COFFY Cedric
1978
FRA
+13.91
139.42
32
GRILL Herbert
1954
AUT
+14.16
140.99
33
FABRON Jean-Baptiste
1982
FRA
+15.23
147.69
34
ULMER Marc-Andre
1981
GER
+18.63
168.99
35
BENIAMINO Antonio
1983
ITA
+22.81
195.18
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BAGGETT Ross
1981
GBR
BENOIT-MANDRILLE Eric
1982
FRA
BERNARD Samuel
1981
FRA
BLEIN Stephane
1978
FRA
BRAY Yohan
1983
FRA
BUREAU Yann
1978
FRA
CREPET Maxime
1979
FRA
DE LA BARRE Fabien
1980
FRA
DENIAU Iannis
1983
FRA
DENIS Nicolas
1979
FRA
DERNDORFER Meikel
1982
AUT
DURGAN David
1977
GBR
ECHEVARRIA Richard
1974
FRA
FAUROBERT Alix
1978
FRA
FIORETTI Luc
1964
FRA
FLAUJAC Cedric
1981
MON
GARCINI Stephane
1976
FRA
GARNIER Tanguy
1983
FRA
GIUSTO Alexandre
1979
FRA
GLUECK Gerarld
1954
AUT
HABERT Lois
1983
FRA
LIMON Julien
1980
FRA
MARZADRO Davide
1981
ITA
MATHIEU David
1980
FRA
NEDANI Laurent
1980
FRA
NOBLE Lorne
1980
GBR
ORENGO Nicolas
1975
FRA
POLLINO Yohan
1982
FRA
PROTTI Federico
1981
ITA
REBAUD Julien
1982
FRA
ROMANO Vittorio
1981
ITA
SALLES Julien
1977
FRA
SILVESTRO Franck
1978
FRA
SIMMEN Nicolas
1980
FRA
SPAGNOL Pierre-Olivier
1982
FRA
SPILIOTIS Nicolas
1982
MON
TAPIE Nicolas
1982
FRA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
BORISOV Igor
1965
KGZ
COCHE Jeremy
1982
FRA
COINTE Stephane
1978
FRA
DE PLANO Didier
1982
FRA
FAVRE Philippe
1971
FRA
FIORI Michael
1979
MON
GANDOLFO Herve
1975
FRA
GIANERA Federico
1974
ITA
GRAPTON Christophe
1973
FRA
KALIKIN Igor
1974
KGZ
KUMER Domen
1983
SLO
MAYERL Walter
1939
AUT
PEYTHIEU Guillaume
1976
FRA
PRAT Sebastien
1982
MON
REY Jose
1971
FRA