official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GROS Sacha
1974
USA
1:30.71
3.62
2
REITER Mario
1970
AUT
+0.43
6.37
3
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
+0.45
6.50
3
WEISS Angelo
1969
ITA
+0.45
6.50
5
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+0.50
6.82
6
CASANOVA Marco
1976
SUI
+0.72
8.22
7
SCHLOPY Erik
1972
USA
+0.80
8.74
8
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+0.82
8.86
9
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+0.90
9.37
10
SEER Florian
1976
AUT
+1.09
10.59
11
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.14
10.91
12
MATT Mario
1979
AUT
+1.22
11.42
13
PAGE Kevin
1975
FRA
+1.42
12.70
14
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.59
13.79
15
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+1.64
14.11
16
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.71
14.55
17
COGOLI Patrick
1976
ITA
+1.73
14.68
18
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
+1.79
15.07
19
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.84
15.38
20
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.85
15.45
21
CASTELLANO Christian
1974
ITA
+1.86
15.51
22
POOL Thomas
1974
SUI
+2.10
17.05
23
GEISSER Thomas
1977
SUI
+2.15
17.37
24
GANAHL Markus
1975
LIE
+2.34
18.58
25
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.61
20.31
26
PROSCH Alexander
1976
ITA
+2.79
21.46
27
COVILI Frederic
1975
FRA
+2.83
21.72
28
OKADA Rishu
1978
JPN
+3.51
26.06
29
HERBST Reinfried
1978
AUT
+3.79
27.85
30
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+3.97
29.00
31
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+4.08
29.71
32
OLLIKKA Toni
1978
FIN
+4.21
30.54
33
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+4.30
31.11
34
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
+4.66
33.42
35
SCHANDENE Jerome
1977
FRA
+4.89
34.89
36
KALWA Michal
1978
POL
+5.01
35.65
37
WYSSEN Koebi
1974
SUI
+5.28
37.38
38
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+5.59
39.36
38
LEWEN Lars
1975
SWE
+5.59
39.36
40
MARINAC Martin
1979
AUT
+5.67
39.87
41
IMBODEN Urs
1975
SUI
+5.71
40.13
42
LONGHI Omar
1980
ITA
+5.76
40.45
43
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+5.92
41.47
44
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+6.83
47.29
45
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+7.52
51.70
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
EGGER Pierre
1978
AUT
ERTL Andreas
1975
GER
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
HELL Wolfgang
1980
ITA
KNIGHT Chip
1975
USA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
OLSSON Pierre
1979
SWE
PLONER Alexander
1978
ITA
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
STAMPFER Ronald
1976
AUT
VICQUERY Simone
1975
ITA
LACAS Eric
1977
FRA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
BENKERT Franz
1978
GER
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
CEROVSKY Jakub
1977
CZE
ENGL Kurt
1979
AUT
GIRARDI Walter
1976
ITA
GONITIANER Niclas
1978
GER
GUFLER Michael
1979
ITA
HOGAN Brad
1979
USA
MACARTNEY Scott
1978
USA
MARILA Mika
1973
FIN
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
NIEDERKOFLER Christian
1978
ITA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PAQUIN Pierre
1979
FRA
PERATHONER Alan
1976
ITA
PRANGER Manfred
1978
AUT
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
SAETER Aane
1975
NOR
SATO Teruyuki
1977
JPN
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
SPEISER Gerhard
1975
GER
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
SULLIVAN Marco
1980
USA
THALER Patrick
1978
ITA
VOGL Alois
1972
GER
WHITFIELD Doug
1975
AUS
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
ZAMORA Josep Manel
1978
AND
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run