official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
1:52.92
6.00
2
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
+0.13
7.00
3
TUMLER Thomas
1989
SUI
+0.20
7.54
4
JITLOFF Tim
1985
USA
+0.28
8.16
5
LUITZ Stefan
1992
GER
+0.33
8.54
6
OLSSON Matts
1988
SWE
+0.49
9.78
7
NOESIG Christoph
1985
AUT
+0.56
10.31
8
KRYZL Krystof
1986
CZE
+0.57
10.39
9
MATHIS Marcel
1991
AUT
+0.70
11.39
10
MAYER Matthias
1990
AUT
+0.71
11.47
11
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
+0.86
12.63
11
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+0.86
12.63
13
SKUBE Matic
1988
SLO
+0.88
12.78
14
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+0.89
12.86
15
OLSSON Jon
1982
SWE
+0.92
13.09
16
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
+1.06
14.17
17
ZAMPA Adam
1990
SVK
+1.13
14.71
17
NANI Roberto
1988
ITA
+1.13
14.71
19
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+1.15
14.86
20
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+1.20
15.25
21
JAZBEC Janez
1984
SLO
+1.21
15.32
22
NILSEN Markus
1989
NOR
+1.24
15.55
23
THOULE Nicolas
1990
FRA
+1.29
15.94
24
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
+1.34
16.32
24
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
+1.34
16.32
26
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+1.47
17.33
27
PLEISCH Manuel
1990
SUI
+1.51
17.63
28
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.52
17.71
29
LAMBERT Nicolas
1990
FRA
+1.64
18.64
30
PERAUDO Adam
1987
ITA
+2.09
22.10
31
KRANJEC Zan
1992
SLO
+2.42
24.65
32
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+2.81
27.65
33
SCHWAIGER Dominik
1991
GER
+2.91
28.42
34
KILDE Aleksander Aamodt
1992
NOR
+2.95
28.73
35
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
+2.99
29.04
35
BLANC Samy
1988
FRA
+2.99
29.04
37
ZINGERLE Alex
1992
ITA
+3.38
32.04
38
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
+3.62
33.89
39
MEINERS Maarten
1992
NED
+4.06
37.28
39
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+4.06
37.28
41
SPESCHA Christian
1989
SUI
+4.45
40.29
42
SCHMED Fernando
1991
SUI
+4.68
42.06
43
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
+5.10
45.29
44
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
+5.22
46.22
45
PIRINEN Eemeli
1993
FIN
+5.52
48.53
46
LINDH Calle
1990
SWE
+5.58
48.99
47
BJERTNESS Endre
1992
NOR
+6.15
53.38
48
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
+6.88
59.01
49
VUKELIC Leo
1993
CRO
+7.28
62.09
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ZAMPA Andreas
1993
SVK
GELASHVILI Jaba
1993
GEO
TONETTI Riccardo
1989
ITA
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
BERNDT Ondrej
1988
CZE
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
LINDEBNER Anton
1991
GER
ZERAK Misel
1992
SLO
RAVELLI Andrea
1992
ITA
DORNER Clemens
1991
AUT
KUERNER Miha
1987
SLO
RIVAS Gabriel
1986
FRA
JOHANSEN Truls
1989
NOR
ZUEV Stepan
1988
RUS
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
MEIER Daniel
1993
AUT
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
Disqualified 1st run