Loveland Valley Ski Area, CO (USA)

Nor-Am Cup
Men's Giant Slalom

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
COOK Dustin
1989
CAN
1:49.76
6.00
2
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
+0.18
7.46
3
RUBIE Brennan
1991
USA
+0.38
9.08
4
BANK Ondrej
1980
CZE
+0.41
9.32
5
CASSE Mattia
1990
ITA
+0.47
9.81
6
EISATH Florian
1984
ITA
+0.54
10.38
7
MATHIS Marcel
1991
AUT
+0.58
10.70
8
ANKENY Michael
1991
USA
+0.70
11.68
8
PHILP Trevor
1992
CAN
+0.70
11.68
10
ELLIOT Jeremy
1988
USA
+0.74
12.00
11
BROWN Philip
1991
CAN
+0.80
12.49
12
KELLEY Robby
1990
USA
+0.81
12.57
13
ACOSTA Christopher
1990
USA
+0.89
13.22
14
NICKERSON Warner
1981
USA
+0.93
13.54
15
COHEE Nick
1988
USA
+0.96
13.78
16
BIESEMEYER Thomas
1989
USA
+1.00
14.11
17
SWETTE Ford
1993
CAN
+1.03
14.35
18
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+1.09
14.84
19
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+1.25
16.14
19
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
+1.25
16.14
21
GREGORAK Will
1990
USA
+1.37
17.11
22
MEGARRY Morgan
1993
CAN
+1.57
18.73
23
GOWER Jack
1994
GBR
+1.67
19.54
24
PLONER Alexander
1978
ITA
+1.68
19.62
25
CHODOUNSKY David
1984
USA
+1.79
20.51
26
LYSDAHL Espen
1990
NOR
+2.49
26.19
27
READ Erik
1991
CAN
+2.52
26.43
28
MARSHALL Tucker
1990
USA
+2.85
29.11
29
ENGEL Mark
1991
USA
+2.92
29.68
30
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
+3.05
30.73
31
PREBBLE Nick
1993
NZL
+3.11
31.22
32
ST-GERMAIN Wiliam
1992
CAN
+3.25
32.35
33
JAMPOLSKY Grant
1989
USA
+3.26
32.43
34
KRAUSE Nicholas
1993
USA
+3.34
33.08
35
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+3.59
35.11
36
DEBELAK Tilen
1991
SLO
+3.64
35.52
36
COFFEY Sam
1990
USA
+3.64
35.52
38
SCHUESSLER BEDARD William
1993
CAN
+3.71
36.08
39
BANSMER Michael
1989
USA
+3.78
36.65
40
HAUG Andreas Willumsen
1989
NOR
+3.85
37.22
41
GARAND Dominique
1991
CAN
+3.88
37.46
42
ZUBCIC Filip
1993
CRO
+4.12
39.41
43
STIEGLER Seppi
1988
USA
+4.22
40.22
44
STEINKE Chris
1993
CAN
+4.27
40.62
45
NACIUK Anthony
1994
CAN
+4.52
42.65
46
DUPRATT Samuel
1993
USA
+4.56
42.98
47
HAUGEN Per Torstein
1994
NOR
+4.58
43.14
48
HIGGINS Sean
1990
USA
+4.67
43.87
49
BRATH Joergen
1991
NOR
+4.92
45.89
50
MOTTAU Tanner
1993
USA
+5.37
49.54
51
SATO Sho
1986
JPN
+6.26
56.76
52
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+8.24
72.81
53
WERRY Tyler
1991
CAN
+9.25
81.00
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
FULLER Jordan
1995
USA
CALARCO Matthew
1996
USA
HAFERMAN Eric
1994
USA
BURCIN Kyle
1995
USA
FERRI James
1996
USA
MAURSTAD Fredrik
1995
NOR
THEIS Tyler
1994
USA
MILLER Mark
1990
USA
DVORACEK Addison
1996
USA
KOLEGA Elias
1996
CRO
SANTANIELLO Nick
1995
USA
HARRISON Charles
1995
USA
ASTLE Bryce
1995
USA
ELLER Bryce
1993
USA
WRIGHT Cole
1991
USA
BORODAYKIN Artem
1994
RUS
RODES Istok
1996
CRO
CARVALLO Benjamin
1991
CHI
DAVIS Devin
1994
USA
ARVIDSSON Erik
1996
USA
SPROCK Ty
1995
USA
PFINGSTHORN Sebastian
1994
CHI
CARRY Patrick
1995
CAN
READ Kevyn
1993
CAN
GRASIC Martin
1995
CAN
NAKAMURA Shun
1995
JPN
ROBERTSON Carter
1994
USA
ANGUITA Martin
1991
CHI
GOUGEON Jake
1996
CAN
DRILLER Garret
1996
USA
FARROW Tanner
1993
USA
PENTTINEN Juho-Pekka
1991
FIN
DUFFY Danny
1994
USA
HORNER Sean
1991
USA
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
BELL Jeffrey
1993
CAN
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
SEGER Brodie
1995
CAN
THOMPSON Broderick
1994
CAN
DUFFY Drew
1995
USA
KOLGOTIN Pavel
1994
RUS
OHMURA Kazuya
1989
JPN
ECHEVERRIA Jose Tomas
1992
CHI
STUKOV Maksim
1994
RUS
ANDO Yutaro
1994
JPN
RASANEN Joonas
1989
FIN
GUNNARSSON Henrik
1991
SWE
SHIN Masanori
1993
JPN
NAKAMURA Kazushi
1989
JPN
MCNEALUS Andrew
1990
USA
KELLEY Tim
1986
USA
TRIENDL Armin
1989
AUT
HERZOG David
1992
AUT
SMITH Cameron
1992
USA
Did not finish 1st run