official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
VOGLREITER Siegfried
1969
AUT
1:30.02
2.55
2
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+0.05
2.87
3
HAYER Stanley
1973
CAN
+0.61
6.41
3
KUNC Mitja
1971
SLO
+0.61
6.41
5
EBERLE Markus
1969
GER
+0.63
6.54
6
VOGL Alois
1972
GER
+0.70
6.98
7
ANCENAY Max
1970
FRA
+0.71
7.05
7
GRANDI Thomas
1972
CAN
+0.71
7.05
9
PAGE Kevin
1975
FRA
+1.09
9.45
10
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.24
10.40
11
VILLIARD Eric
1970
CAN
+1.35
11.10
12
GROSJEAN Matthew
1970
USA
+1.85
14.26
13
VIOLON Pierre
1973
FRA
+2.68
19.52
14
ERTL Andreas
1975
GER
+2.91
20.98
15
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+3.44
24.33
16
ITO Hideaki
1970
JPN
+4.10
28.51
17
TICHY Martin
1973
CAN
+4.15
28.83
18
THIBAULT Gabriel
1976
CAN
+4.65
31.99
19
GROS Sacha
1974
USA
+4.82
33.07
20
VIELE David
1975
USA
+5.24
35.73
21
STANKALLA Stefan
1975
GER
+6.15
41.49
22
MAN DE Harald II
1973
NED
+6.36
42.82
23
NOLTING Josh
1976
USA
+7.05
47.19
24
SQUIRES Carey
1975
CAN
+7.12
47.63
25
GIBBONS Joseph
1976
CAN
+7.66
51.05
26
WAREMAN Hayo
1974
NED
+7.83
52.13
27
BRANDLI Thedy
1972
CAN
+8.06
53.59
28
MINAHAN John
1978
USA
+8.83
58.46
29
IYAMA Keisuke
1978
JPN
+9.05
59.85
30
SCHADINGER Christoph
1977
USA
+10.10
66.50
31
NOLTING Jon
1972
USA
+10.97
72.01
32
BERGLUND Teddy
1978
USA
+11.32
74.23
33
BARRON Adam
1976
USA
+11.57
75.81
34
DOWNING Joe
1976
USA
+12.86
83.98
35
SUBR Jonathon
1977
USA
+12.94
84.49
36
MACARTNEY Scott
1978
USA
+13.25
86.45
37
SPENCER Dane
1977
USA
+13.37
87.21
38
GLASER Trevor
1978
USA
+13.47
87.84
39
BUCHHEISTER Geoffrey
1975
USA
+13.73
89.49
40
ERNEMANN Andrew
1976
USA
+14.38
93.60
41
VAN TONGEREN Todd
1977
USA
+15.42
100.19
42
PATTEN Rewk
1974
USA
+16.25
105.44
43
MC TAGGART Michael
1978
CAN
+16.97
110.00
44
IPPOLITO Jeffrey
1976
USA
+17.83
115.45
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
WOLK Chad
1976
USA
ES VAN Bram
1974
NED
JOHNSON Justin J
1977
USA
KOSIR Jure
1972
SLO
FARNAND Keith
1976
CAN
GRAVIER Richard
1974
FRA
NAGEL Eric
1975
USA
DOSTAL Igor
1975
CAN
FISCHER Brett
1977
USA
WEBB Ryan
1974
USA
SIMOND Francois
1969
FRA
WITHER Scott
1972
USA
HOSHINO Shuuta
1979
JPN
LORD Andrew
1978
CAN
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BAUER Bernhard
1967
GER
SNYDER Casey
1972
USA
ENGELKING Jamie
1974
USA
BRANCH Craig
1977
AUS
KIEFFER Elliott
1977
USA
BUTLER Stefan
1977
CAN
WILSON Sean
1975
CAN
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
SEGUIN Jesse
1977
CAN
FORSYTH Ryan
1974
CAN
LAVOIE Vincent
1977
CAN
MACKIE Scott
1977
CAN
GIANNELLI Mike
1977
CAN
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
BOOKER William L
1977
USA
SMERDON Ricky
1976
USA
MULLEN Chad
1974
CAN
HORACEK David
1972
CZE
MAXA Marcel
1974
CZE
BAUER Robin
1976
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run