official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MLEKUZ Rene
1975
SLO
1:52.77
10.37
2
STROBL Josef
1974
AUT
+0.01
10.44
3
KONTREC Gasper
1974
SLO
+0.10
11.06
4
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
+0.15
11.41
5
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+0.28
12.31
6
PROSCH Alexander
1976
ITA
+0.30
12.45
7
BERGAMELLI Norman
1971
ITA
+0.33
12.65
8
JAERBYN Patrik
1969
SWE
+0.63
14.73
9
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.80
15.90
10
LESKINEN Janne
1971
FIN
+0.88
16.46
11
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+1.20
18.67
12
HELLERUD Espen
1971
NOR
+1.38
19.92
13
ANDERSSON Anders
1978
SWE
+1.45
20.40
14
HELLMAN Tobias
1973
SWE
+2.54
27.94
15
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
+3.51
34.65
16
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+4.20
39.42
17
DE VIDO Alessandro
1975
ITA
+5.41
47.79
18
FELTRIN Giovanni
1971
ITA
+5.42
47.86
19
VALT Fulvio
1974
ITA
+5.51
48.48
20
DRESCHL Edi
1974
AUT
+6.60
56.02
21
BUERGLER Thomas
1976
AUT
+6.82
57.54
22
KRAUS Tomas
1974
CZE
+7.17
59.96
23
PUSTOSLEMSEK Primoz
1974
SLO
+8.11
66.46
24
PRIMOZIC David
1977
SLO
+8.40
68.47
25
HORACEK David
1972
CZE
+8.45
68.82
26
HERBST Reinfried
1978
AUT
+9.09
73.24
27
BUSER Dominik
1977
SLO
+9.79
78.08
28
KOZLAR Igor
1979
SLO
+10.76
84.79
29
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+10.87
85.55
30
ARNOLJ Bostjan
1979
SLO
+13.35
102.71
31
GREGORIC Primoz
1979
SLO
+14.75
112.39
32
SORLI Luka
1979
SLO
+15.44
117.16
33
HARADA Gen
1978
JPN
+15.90
120.35
34
ZVAB Tadej
1979
SLO
+18.33
137.15
35
TARMAN Gasper
1979
SLO
+18.34
137.22
36
BURKHARDT Oliver
1979
AUT
+18.50
138.33
37
SCHAUBACH Dejan
1979
SLO
+18.52
138.47
38
PANOVSKI Bojan
1974
MKD
+24.56
180.24
39
ROSA Guilherme
1976
BRA
+44.96
321.35
Did not finish 2nd run
ASSINGER Roland
1973
AUT
FERFOLIA Joze
1978
SLO
GOLOB Luka
1976
SLO
GRAH Domen
1976
SLO
HOLZER Patrick
1970
ITA
HUGUET Anthony
1973
AUS
LACKNER Martin
1978
AUT
MENCINGER Matjaz
1979
SLO
PEREVESENTSEV Dimitrij
1976
RUS
PIBER Ales
1974
SLO
RATAJ Marko
1977
SLO
REBERSAK Jernej
1977
SLO
RENER Jernej
1978
SLO
SEVER Ales
1979
SLO
STER Rok
1975
SLO
TSCHELOBITTSCHIKOW Denis
1976
RUS
VALJAEV Roman
1976
RUS
VIEL Stefano
1975
ITA
ZUPAN Marko
1979
SLO
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANDRIC Matevz
1979
SLO
ARNORSSON Haukur
1971
ISL
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
BOLE Grega
1978
SLO
BREGANT Gorazd
1976
SLO
BREZAVSEK Ales
1972
SLO
DE COSTA David
1976
SLO
DRAKSLER Peter
1979
SLO
GASPAR Renato
1977
CRO
GMAJNAR Miha
1976
SLO
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
JERMAN Izidor
1974
SLO
KLEINLERCHER Manfred
1971
AUT
KOCIJAN Rok
1977
SLO
KRANJC Sergej
1974
SLO
KUZMIN Mikhail
1975
RUS
LEBAN Saso
1976
SLO
LEDERER Siegfried
1978
AUT
MAGNUSSON Gunnlaugur
1973
ISL
MANDELC Grega
1978
SLO
MAXA Marcel
1974
CZE
MOZETIC Andraz
1978
SLO
OBALLA Davide
1976
ITA
OSLAK Ozbi
1977
SLO
PEN Peter
1973
SLO
PETEK Ales
1978
SLO
PURICELLI Mariano
1974
ARG
RAUTER Miran
1972
SLO
RAZGORSEK Jure
1978
SLO
RAZINGER Jure
1978
SLO
SLIVNIK Janez
1973
SLO
SOLERO Simon
1978
SLO
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
SPINOLA Andre Ricardo
1975
BRA
SULIGOJ Tomaz
1976
SLO
THORSTEINSSON Vilhelm
1971
ISL
VERDNIK Miha
1977
SLO
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
WEISSENBACHER Josef
1977
AUT
ZAGERNIK Igor
1976
SLO
ZUPANC Tomi
1978
SLO
Disqualified 1st run