official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
ABERSTEN Paer
1974
SWE
2:01.89
18.13
2
LUNDSTROEM Henrik
1974
SWE
+0.95
24.44
3
ERIKSSON Mattias
1973
SWE
+1.59
28.70
4
VIIRRET Tommi
1978
FIN
+1.78
29.96
5
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
+1.85
30.42
6
SVENSSON Joel
1972
SWE
+2.49
34.68
7
HAMMARBERG Bo
1971
SWE
+2.78
36.60
8
OEH Michael
1978
SWE
+2.87
37.20
9
NAEAES Nicklas
1973
SWE
+3.24
39.66
10
NISKANEN Jaakko
1979
FIN
+3.34
40.33
11
AULANKO Juuso
1979
FIN
+3.41
40.79
12
TUOMALA Jaakko
1980
FIN
+3.64
42.32
13
HANSSON David
1978
SWE
+3.70
42.72
14
LANG Dan
1981
SWE
+3.84
43.65
15
BRYNJOLFSSON Sveinn
1975
ISL
+4.04
44.98
16
ERIKSSON Mattias Il
1977
SWE
+4.10
45.38
17
NORD Olof
1979
SWE
+4.16
45.77
18
ROENNMARK Per
1979
SWE
+4.25
46.37
19
LEINO Jukka
1978
FIN
+4.40
47.37
20
ANDERSSON Kalle
1978
SWE
+4.58
48.57
21
ERIKSSON Markus
1979
SWE
+4.72
49.50
22
STEINWALL Fredrik
1977
SWE
+4.80
50.03
23
NILSSON Anders
1980
SWE
+5.18
52.55
24
RAJALA Jukka
1982
FIN
+5.67
55.81
25
KAITALA Jouni
1983
FIN
+6.13
58.87
26
MOESGAARD Jacob
1979
DEN
+6.53
61.52
27
ANDERSSON Tony
1982
SWE
+6.65
62.32
28
LOECHEN Andreas
1981
NOR
+6.83
63.52
29
MARKEGAARD Daniel
1981
NOR
+6.92
64.12
30
HAAKANSTA Andreas
1980
SWE
+7.28
66.51
31
LINDGREN Jonas
1976
SWE
+7.32
66.77
32
OLSSON Jon
1982
SWE
+7.48
67.84
33
MARKKANEN Janne
1979
FIN
+7.49
67.90
34
DOERUM JAERE Martin
1981
NOR
+8.28
73.15
35
SUNDBERG Marc
1979
SWE
+8.44
74.22
36
DANIELSSON Alexander
1981
SWE
+8.75
76.28
37
RAUTIO Antti
1981
FIN
+9.06
78.34
38
HAARALA Janne
1982
FIN
+9.13
78.80
39
ERIKSSON Magnus
1980
SWE
+9.14
78.87
40
PAGLIAI Rossano
1982
ITA
+10.54
88.17
41
XAIZ Gilberto
1983
ITA
+12.34
100.13
42
HOLMOEY Lars Olav
1981
NOR
+13.15
105.52
43
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+15.11
118.54
Did not finish 2nd run
ALMGREN Martin
1976
SWE
BJOERGE Lars
1978
NOR
BYLIN Ville
1978
SWE
BYLUND Peter
1979
SWE
CARLSSON Tobias
1979
SWE
DALESTEDT Karl-Oskar
1979
SWE
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
NYKVIST Erik
1981
SWE
OLBERG Petter
1975
NOR
OLLIKKA Toni
1978
FIN
OLSSON Pierre
1979
SWE
POLLACK Andreas
1980
SWE
SELANDER Bjoern
1980
SWE
SIMONSEN Thomas
1977
NOR
SUNDQVIST Anders
1980
SWE
VAINIO Juhani
1980
FIN
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANDERSSON David J.
1979
SWE
ANDERSSON Marcus
1981
SWE
ANDERSSON Martin Il
1982
SWE
ASPLUND Mattias
1975
SWE
BENGTSSON Joar
1980
SWE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BOENAA Soelve
1978
NOR
EKSTROEM Johan
1975
SWE
ELIASSON Tommy
1980
SWE
FAHLEN Andreas
1981
SWE
FLATAAS Vergard
1979
NOR
FRIDRIKSSON Runar
1979
ISL
FROST Johan
1977
SWE
GENBERG Paul
1980
SUI
HAARA Tobias
1980
SWE
HAFSTEIN Johann Haukur
1979
ISL
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
HARDENBERG Arne
1973
DEN
HAUKKALA Juha
1978
FIN
HOFF Joakim
1979
NOR
IVERT Hampus
1980
SWE
JANNERSTAD Daniel
1978
SWE
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
JOHANSSON Christian
1981
SWE
JOHANSSON Dan
1980
SWE
JOHANSSON Fredrik
1979
SWE
JOKINEN Anssi
1978
FIN
KOJO Sampo
1980
FIN
MOELLER Nicklas
1980
SWE
NAESSEN Thomas
1980
SWE
NIELSEN Rune
1976
NOR
NORGREN Mikael
1980
SWE
OHLIN Erik
1981
SWE
OLSSON Christian
1979
SWE
PERSSON Bjoern
1980
SWE
PIETILAE Vesa
1979
FIN
PIRSKANEN Tero
1979
FIN
ROTARIS Nicola
1982
ITA
RUOTSALAINEN Petri
1980
FIN
SAUER Johan
1978
SWE
SKOGLUND Jacob
1979
SWE
SYBERG Goeran
1980
SWE
VIRRANNIEMI Mikko
1980
FIN
Did not start 1st run