official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
1
PICCARD Franck
1964
FRA
1:39.66
2
MAYER Helmut
1966
AUT
+1.30
3
ERIKSSON Lars-Boerje
1966
SWE
+1.42
4
STROLZ Hubert
1962
AUT
+1.45
5
MADER Guenther
1964
AUT
+2.30
5
ZURBRIGGEN Pirmin
1963
SUI
+2.30
7
ALPHAND Luc
1965
FRA
+2.61
8
STOCK Leonhard
1958
AUT
+2.70
9
CIZMAN Tomaz
1965
JUG
+2.81
10
CAMOZZI Ivano
1962
ITA
+3.00
11
HOLZER Heinz
1964
ITA
+3.22
12
WENZEL Andreas
1958
LIE
+3.34
13
READ Jim
1962
CAN
+3.35
14
CHIBA Shinya
1961
JPN
+3.37
15
HEINZER Franz
1962
SUI
+3.66
16
BERGANT Klemen
1966
JUG
+3.75
17
MARXER Guenther
1964
LIE
+4.50
18
SHAW Tiger-Gale
1961
USA
+4.60
19
BELCZYK Felix
1961
CAN
+4.65
20
TAVERNIER Yves
1962
FRA
+5.22
20
LINDQVIST Niklas
1964
SWE
+5.22
22
BOYD Rob
1966
CAN
+5.38
23
BIRES Adrian
1969
SVK
+5.67
24
HUBRICH Mattias
1966
NZL
+5.80
24
OLSON Jeff
1966
USA
+5.80
26
GEROSA Carlo
1964
ITA
+6.16
27
JURKO Peter
1967
SVK
+6.37
28
WILLE Silvio
1966
LIE
+6.42
29
SMITH Nigel
1964
GBR
+7.49
30
HUDSON Bill
1966
USA
+7.63
31
BIGGINS Richard
1967
AUS
+7.72
32
MAJDALANI Elias
1966
LBN
+7.92
33
SANTIAGOS Juan Pablo
1968
CHI
+9.08
34
BELL Martin
1964
GBR
+9.16
35
BELL Graham
1966
GBR
+9.32
36
PUJOL PLANELLA Jorge
1967
ESP
+9.67
37
OPPLIGER Paulo
1971
CHI
+10.05
38
OROBITG Nahum
1971
AND
+13.56
39
BIRKNER COGAN Jorge Raul
1964
ARG
+14.13
40
PARK JAE Hyuk
KOR
+14.23
41
HUR Seung-wook
1972
KOR
+15.47
42
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
+16.37
43
SARE Resul
1970
TUR
+17.99
44
BIRINCI Yakub Kadri
1963
TUR
+19.66
45
ERCOLANI Nicola
1968
SMR
+20.04
46
KAPRARAS Ioannis
1968
GRE
+22.40
47
DEMIRHAN Goksay
1970
TUR
+22.56
48
ARISTODIMOU Socrates
1970
CYP
+23.44
49
BENOIT Alex-Chr.
1964
MEX
+26.14
50
BRUDERER Christian
1968
GUA
+26.33
51
GUARDIGLI Fabio
1968
SMR
+26.93
52
EDELMANN Jason
1971
PUR
+30.27
53
MARTELL-SPITALIER Patrice
1961
MEX
+31.03
54
NOTARI Fabrice
1958
MON
+32.07
55
ONG Ching Ming
TPE
+37.56
56
SANDZA Walter
1956
PUR
+46.29
57
LIN Chi-Liang
1959
TPE
+51.15
Did not finish 1st run
CHISTIAKOV Kostantin
1970
RUS
BUECHEL Robert
1968
LIE
VILLIARD Alain
1965
CAN
VERNERET Philippe
1962
FRA
VAN DITMAR Federico
1969
ARG
TOMBA Alberto
1966
ITA
THORSEN Jan Einar
1966
NOR
EDER Michael
1961
GER
WASMEIER Markus
1963
GER
CAMPO GALINDO Delfin
1966
ESP
WI RUTENE Simon
1966
NZL
LINNEBERG Nils
1967
CHI
WORNDL Frank
1959
GER
BRUDERER Carlos-Andres
1967
GUA
NAM Won-Gi
1963
KOR
FLECHAS Felix
1954
PUR
WILSON Kevin
1959
PUR
RIVARA Javier
1970
ARG
KANG Nak Youn
1967
KOR
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
HILMARSSON Daniel
1964
ISL
PETRIK Sergei
1967
RUS
PHOTIADES Alexis
1967
CYP
HENNING Niklas
1964
SWE
HANGL Martin
1962
SUI
KUMAGAI Katsuhito
1964
JPN
LEE Steven
1962
AUS
ROTH Peter
1961
GER
GIRARDELLI Marc
1963
LUX
FERNANDEZ OCHOA Luis
1965
ESP
ESCODA Gerard
1970
AND
SKAARDAL Atle
1966
NOR
MAHRER Daniel
1962
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run