official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MARINAC Martin
1979
AUT
1:49.99
22.76
2
RIEDER Arnold
1976
ITA
+0.26
24.72
3
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+0.37
25.55
4
REITER Hannes
1981
AUT
+0.41
25.85
5
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+0.52
26.68
6
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+0.54
26.83
6
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.54
26.83
8
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+0.76
28.50
9
STRUGER Peter
1982
AUT
+0.83
29.02
10
KOLL Alexander
1982
AUT
+1.01
30.38
11
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+1.03
30.53
12
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.07
30.83
13
AMPFERER Andreas
1982
AUT
+1.74
35.89
14
GOOD Markus
1979
SUI
+1.76
36.04
15
STAMPFER Marco
1981
AUT
+1.83
36.57
16
MAYRL Andreas
1982
ITA
+2.30
40.12
17
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.69
43.06
18
PECHTL Arno
1981
AUT
+2.76
43.59
19
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+2.84
44.19
20
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+2.88
44.49
21
MARSCHNIG Claus
1982
AUT
+2.96
45.10
22
HELLWEGER Martin
1982
AUT
+3.06
45.85
23
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+3.15
46.53
24
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
+3.29
47.59
25
BRIKER Mathias
1981
SUI
+3.58
49.78
26
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+3.78
51.28
27
WOHLFAHRT Patrick
1985
AUT
+4.28
55.06
28
SPRECHER Claudio
1980
LIE
+4.35
55.59
29
BUCHACHER Markus
1984
AUT
+4.47
56.49
30
KAMMERLANDER Martin
1979
AUT
+4.62
57.62
31
NOESIG Christoph
1985
AUT
+4.77
58.76
32
SENONER Luca
1983
ITA
+4.79
58.91
33
RILEY IV Nelson S
1983
USA
+5.51
64.34
34
HOERTING Manfred
1984
AUT
+5.71
65.85
35
HUDIK Maros
1982
SVK
+5.73
66.00
36
WINDERLE Martin
1984
AUT
+6.07
68.57
37
KONOVALOV Anton
1985
RUS
+6.12
68.94
38
SCHWAIGER Patrik
1985
AUT
+6.36
70.75
39
ZIMMERMANN Dominik
1984
AUT
+6.84
74.38
40
STUETZ Christoph
1985
AUT
+7.00
75.58
41
LUBELLAN Peter
1982
SVK
+7.23
77.32
42
RATH Christopher
1985
AUT
+7.33
78.07
43
MEIER Andreas
1985
AUT
+8.04
83.43
44
UNTERDECHLER Clemens
1985
AUT
+8.08
83.73
45
SPAN Thomas
1985
AUT
+8.36
85.85
46
GOESWEINER Florian
1985
AUT
+8.47
86.68
47
HERZOG Mario
1986
AUT
+8.63
87.88
48
SINGER Thomas
1985
AUT
+8.69
88.34
49
HUTTER Daniel
1985
AUT
+8.99
90.60
50
MOSER Martin
1985
AUT
+9.12
91.58
51
SEIFRIEDSBERGER Daniel
1985
AUT
+9.45
94.07
52
BAUMANN Romed
1986
AUT
+9.55
94.83
53
HUTER Patrick
1985
AUT
+9.81
96.79
54
ORGLER Michael
1986
AUT
+10.36
100.94
55
SHINOHE Tomoya
1984
JPN
+10.86
104.71
56
KARNER Jürgen
1986
AUT
+11.17
107.05
57
GEBHART Sandro
1986
AUT
+11.24
107.58
58
BERCHTOLD Andreas
1986
AUT
+11.47
109.31
59
SCHRITTWIESER Stefan
1986
AUT
+11.55
109.92
60
UHNAK Michal
1983
SVK
+11.96
113.01
61
UHNAK JURAJ
1986
SVK
+12.55
117.46
62
GRUBER Simon
1986
AUT
+12.76
119.05
63
SCHEIBER Dominik
1986
AUT
+13.41
123.95
64
HOERHAGER Patrick
1986
AUT
+13.67
125.92
65
MOSER Ernst
1985
AUT
+13.77
126.67
66
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
+15.63
140.71
67
ZACH Michael
1986
AUT
+17.52
154.97
68
VINCZE Akos
1978
HUN
+28.42
237.22
69
LEMAIRE Marc
1976
BEL
+28.78
239.94
70
LAST Eyal
1983
ISR
+30.16
250.35
71
DOUGLASS Charles
1985
GBR
+31.52
260.61
Did not finish 2nd run
PONGRITZ Rene
1986
AUT
SABLATNIK Michael
1986
AUT
VINCZE Peter
1975
HUN
BARBAI Aron
1980
HUN
ALBER Walter
1984
AUT
MOESER Franz
1983
AUT
GRASSL Dominik
1985
AUT
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
HINTERBERGER Werner
1983
AUT
WARMUTH Florian
1985
AUT
GMEINER Michael
1985
AUT
WAGNER Jerome
1980
LIE
KOMATSU Yuma
1983
JPN
SCHWIENBACHER Markus
1983
ITA
HOERL Wolfgang
1983
AUT
KAJI Yusuke
1983
JPN
NEUREUTHER Felix
1984
GER
STOCKER Martin
1979
AUT
LAMPERT Martin
1977
LIE
EGGER Pierre
1978
AUT
FRANK Andreas
1982
AUT
GRUBER Manfred
1980
AUT
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
GSTATTER Manfred
1979
AUT
KANDLBAUER Juergen
1979
AUT
REICHELT Hannes
1980
AUT
PERREN Robi
1982
SUI
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
KATO Ren
1981
JPN
FEDIOUKINE Artyom
1986
RUS
AIGNER Stefan
1986
AUT
BERCHTOLD Manfred
1986
AUT
JANK Rudolf
1986
AUT
CSAICSICH Gregor
1985
AUT
AUER Burkhard
1984
AUT
PFISTER Markus
1985
AUT
SIEBENHOFER Gernot
1985
AUT
BIERBAUMER Stefan
1985
AUT
RATTENSBERGER Michael
1985
AUT
OBERMOSER Andreas
1984
AUT
BURTSCHER Christian
1985
AUT
MAIER Markus
1984
AUT
PRANZL Lambert
1983
AUT
HANADA Yuji
1985
JPN
PLATTNER Roland
1984
AUT
GRASSER Gernot
1982
AUT
BERTHOD Marc
1983
SUI
TROJER Thomas
1983
AUT
PENASA Massimo
1983
ITA
RIEGLER Michael
1979
LIE
DEANE Luke
1982
AUS
KARBON Martin
1982
ITA
DREIER Christoph
1981
AUT
FRANZ Thomas
1980
AUT
BACHER Thomas
1983
AUT
SPEISER Gerhard
1975
GER
SPOERRI Joerg
1980
SUI
BEAR AJ
1977
AUS
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
PERREN Saemi
1980
SUI
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
SCHILD Josef
1980
AUT
GRUGGER Johann
1981
AUT
Disqualified 1st run