official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BELL Graham
1966
GBR
1:19.14
19.21
2
FRESHWATER Andrew
1973
GBR
+1.77
40.23
3
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.22
45.58
4
MORAND Cedric
1976
FRA
+2.68
51.04
5
BOTTOLLIER Marc
1979
FRA
+3.24
57.69
6
GRIMLEY Jason
1972
GBR
+3.48
60.54
7
BERTOLOTTI Pierre
1976
FRA
+3.56
61.49
8
GAILLARD Benoit
1979
FRA
+3.88
65.30
9
MICKEL Finlay
1977
GBR
+4.11
68.03
10
AUBONNET Christophe
1970
FRA
+4.14
68.38
11
GROB Thomas
1977
CHI
+4.30
70.28
12
DIGRUBER Gerald
1979
AUT
+4.40
71.47
13
GREEN Ross
1978
GBR
+5.46
84.06
14
HUGHES Roger
1969
GBR
+5.53
84.89
15
SHEDDEN Angus
1976
GBR
+6.03
90.83
16
ARIENTA Massimiliano
1980
ITA
+6.05
91.07
17
KLOCKER Bernd
1979
AUT
+6.07
91.31
18
ROLLET Brice
1980
FRA
+6.25
93.45
19
GOLTING Joe
1979
USA
+6.56
97.13
20
PILARSKI Antoni
1975
GBR
+6.61
97.72
21
MEDARY Henry
1978
NZL
+6.81
100.10
22
ZOECHLING Johannes
1979
AUT
+6.87
100.81
23
KURUVILA Reuben
1979
USA
+7.04
102.83
24
SIMPSON-LYONS Brett
1980
GBR
+7.15
104.14
25
KIM Taeki
1980
KOR
+7.34
106.39
26
PETIT Jeremy
1980
FRA
+7.48
108.06
27
LUCAS Edward
1978
GBR
+7.53
108.65
28
BERKELEY Michael
1978
GBR
+8.02
114.47
29
STOJANOVSKI Aleksandar
1979
MKD
+8.11
115.54
30
QUAGLINO Giovanni
1980
ITA
+8.41
119.10
31
CIRULLI Luca
1980
ITA
+8.99
125.99
32
HAWES Gregg
1979
GBR
+9.03
126.47
33
HEAD Edward
1979
GBR
+10.81
147.61
34
WRIGHT Gordon
1977
GBR
+11.31
153.55
35
HOPPER Jonathan
1977
GBR
+11.95
161.15
36
NOON Jerome
GBR
+12.02
161.98
37
WOO Ji Won
1979
KOR
+12.10
162.93
38
MATZNER LOEBER Eric
1971
DEN
+12.55
168.27
39
EDWARDS Kevin
1978
GBR
+13.48
179.32
40
SHARP Simon
GBR
+14.48
191.20
41
NOBLE Lorne
1980
GBR
+15.07
198.21
42
KUBIAK Daniel J
1980
USA
+18.54
239.42
43
STONE Owain
GBR
+21.49
274.46
Did not finish 1st run
TESSORE Fabio
1977
ITA
HOWDEN Euan
1978
NZL
AITKEN Blair
1980
GBR
WOODALL Ashley
1974
GBR
O NEIL Roderick
1980
GBR
ORMOND James
1973
GBR
WALKER Roger
1970
GBR
WALKER Dan
1972
GBR
VIALE Marco
1978
ITA
TRAYNER Gareth
1980
GBR
RUDD Gareth
1970
GBR
PILARSKI Michal
1977
GBR
SULLIVAN Adam
1972
GBR
SCOTT Angus
GBR
SCHUETZE Jed
1979
USA
RUNG Sebastien
1979
FRA
REILLY Mark
1976
GBR
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
BAINBRIDGE Jonathan
1979
GBR
BARTON Duncan
1971
GBR
BAXTER Ross
1978
GBR
BOND Robin
1980
GBR
CHANTELOUP Cedric
1977
FRA
CLARET-TOURNIER Frederic
1980
FRA
COOK David
1980
GBR
DAVIES Guy
1972
NZL
DUVILLARD Francois
1974
FRA
FAWKE Timothy
1976
GBR
FLEMING Neil
1977
GBR
FONZI C J
1980
USA
GARDNER Ross
1977
GBR
GROB Rainer
1973
CHI
HALL Oliver
1976
GBR
HALL Simon
1980
GBR
NIGRELLI Andrew
1980
USA
HAYDER Thomas
1980
AUT
JUDKINS Matthew
GBR
LOPEZ Santi
1975
AND
MARSHALL Jonathan
1971
GBR
MCMILLAN Derek
1977
GBR
MOON Ben
1979
GBR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run