official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
STIANSEN Tom
1970
NOR
2:19.44
2.60
2
ACCOLA Paul
1967
SUI
+0.15
3.44
3
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+1.73
12.28
4
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.81
12.72
5
WALLNER Johan
1965
SWE
+2.30
15.47
6
UZNIK Daniel
1977
AUT
+2.35
15.75
7
DE COSTA David
1976
SLO
+2.49
16.53
8
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.51
16.64
9
STROBL Fritz
1972
AUT
+2.63
17.31
10
GOERGL Stephan
1978
AUT
+2.83
18.43
11
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+3.36
21.40
12
URAKI Kenta
1975
JPN
+3.99
24.92
13
LANZINER Stefan
1975
AUT
+4.29
26.60
14
LICHTENEGGER Michael
1971
AUT
+5.16
31.46
14
PAVLEK Vedran
1973
CRO
+5.16
31.46
16
KNIGHT Chip
1975
USA
+5.92
35.72
17
STRASSER Karl
1977
AUT
+5.94
35.83
18
HAYER Stanley
1973
CAN
+6.15
37.00
19
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+6.16
37.06
19
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+6.16
37.06
21
POPOTNIG Juergen
1975
AUT
+7.28
43.32
22
PACHNER Harald
1978
AUT
+7.41
44.05
23
BROBERG Tejs
1976
DEN
+7.48
44.44
24
HUTKA Andrej
1975
SVK
+7.56
44.89
25
BAXTER Alain
1973
GBR
+7.65
45.39
26
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+7.67
45.50
27
GAPPMAIER Reinhold
1976
AUT
+7.70
45.67
28
CULBERT Cameron
1977
CAN
+7.94
47.01
29
VALE Brett
1972
AUS
+7.96
47.13
30
KIRCHNER Markus
1974
AUT
+8.16
48.25
31
KUNC Mitja
1971
SLO
+8.41
49.64
32
HERBST Reinfried
1978
AUT
+8.64
50.93
33
WENDL Josef
1977
GER
+9.05
53.22
34
EGGER Pierre
1978
AUT
+9.27
54.45
35
BARR Dave
1977
CAN
+9.44
55.41
36
PERTL Peter
1976
AUT
+9.49
55.69
37
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+9.56
56.08
38
GIBBONS Joseph
1976
CAN
+9.84
57.64
39
BRUNHART Philipp
1976
LIE
+9.86
57.75
40
MAN DE Harald II
1973
NED
+9.87
57.81
41
MATTIAS Dani
1977
SLO
+10.61
61.95
42
HORACEK David
1972
CZE
+10.76
62.79
43
PRASSBERGER Christian
1977
GER
+10.80
63.01
44
WEISS Jan
1976
AUT
+11.11
64.75
45
GREEN Ross
1978
GBR
+11.28
65.70
46
FAWKE Timothy
1976
GBR
+11.42
66.48
47
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
+11.60
67.49
48
WAREMAN Hayo
1974
NED
+11.85
68.89
49
PESSENTHEINER Robert
1978
AUT
+11.91
69.22
50
NIKOLUSSI Richard
1977
AUS
+12.29
71.35
51
BRANCH Craig
1977
AUS
+12.43
72.13
52
SZAFRANSKI Marcin
1971
POL
+12.95
75.04
53
KANDLBAUER Juergen
1979
AUT
+13.34
77.22
54
GOETZE Thorsten
1978
GER
+13.58
78.56
55
KOVAR Vladimir
1978
SVK
+13.77
79.63
56
SCHOEN Daniel
1977
GER
+13.96
80.69
57
MANHART Benedikt
1979
GER
+14.24
82.26
58
HORN Andreas
1978
GER
+14.45
83.43
59
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+15.84
91.21
60
SVARC Richard
1978
CZE
+16.10
92.66
61
RAJCAN Michal
1980
SVK
+17.88
102.62
62
RIER Martin
1979
ITA
+18.41
105.58
63
RIEGLER Michael
1979
LIE
+18.45
105.81
64
BUERZLE Stefan
1979
LIE
+18.94
108.55
65
SZULIK Grzegorz
1975
POL
+19.63
112.41
66
WANDERS Arjan
1978
NED
+19.96
114.25
67
HOFER Patrick
1980
ITA
+20.43
116.88
68
BOLANCA Ivan
1974
CRO
+21.08
120.52
69
HUDEC Tomas
1978
SVK
+23.59
134.56
70
KOCH Peter
1976
HUN
+25.82
147.03
71
FIGURA Josef
1975
CZE
+26.00
148.04
72
DADVANI Goderdzi
1976
GEO
+26.32
149.83
73
ABRAMISCHVILI Levan
1970
GEO
+27.22
154.86
74
SCHOENMAKERS Jeroen
1979
NED
+28.52
162.14
75
OSCH Eric
1971
LUX
+29.11
165.44
76
TOFALVI Erno
1974
ROU
+29.15
165.66
77
SADEE Cedric
1978
NED
+30.88
175.34
78
FLECKINGER Ingomar
1979
ITA
+30.89
175.39
79
VAN ROSSUM Marnix
1980
NED
+35.26
199.84
80
LEEFLANG Frederik
1980
NED
+35.45
200.90
81
SIEGEL Sander
1979
NED
+55.09
310.76
Did not finish 2nd run
ALBERTSEN Johnny
1977
DEN
DIETRICH Claudio
1977
AUT
DJIDJISHVILI Zurab
1973
GEO
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
DRAXL Nicholas
1979
AUS
EISERBECK Niko
1977
GER
ENGL Kurt
1979
AUT
FUESS Robert
1978
GER
GROSJEAN Matthew
1970
USA
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
JERMAN Andrej
1978
SLO
KAWAGUCHI Joji
1974
JPN
LINDBLAD Bo
1974
DEN
MARCO DE Mauro
1979
NED
OSLAK Ozbi
1977
SLO
SCHAEDLER Claude
1978
LIE
SEER Florian
1976
AUT
STAMPFER Ronald
1976
AUT
TRDAN Tilen
1978
SLO
WADRZYK Bartlomiej
1976
POL
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
ZUBEK Robert
1973
POL
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANDERSSON Anders
1978
SWE
DRESCHL Edi
1974
AUT
GREBER Gerhard
1972
AUT
GSTATTER Manfred
1979
AUT
HERMELER Timo
1978
NED
HUME Jeff
1979
CAN
HYVARINEN Kare
1977
FIN
KUDO Masami
1977
JPN
LAMPERT Martin
1977
LIE
LUCAN Tomas
1974
CZE
MAIR Alex
1970
HUN
MC LORIE David
1976
CAN
ORMOND James
1973
GBR
PILARSKI Michal
1977
GBR
POSCHARNIK Achim
1977
AUT
PRINS Michel
1977
NED
RAICH Benjamin
1978
AUT
RIETZ Arne
1979
LUX
SPARBER Markus
1978
ITA
SQUIRES Carey
1975
CAN
STOLECKI Bartlomiej
1976
POL
VLAH Allan Thomas
1977
CRO
ZEH Robert
1973
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run