official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BOSCH FORRELLAD Monica
1972
ESP
1:33.39
18.65
2
FABRE Isabelle
1971
FRA
+0.19
19.81
3
GRUBER Dominique
1974
SUI
+1.17
25.79
4
DE POURTALES Claire
1969
GBR
+2.03
31.04
5
NORDBERG Ulrika
1972
SWE
+2.29
32.63
6
OLAMO Petra
1974
FIN
+2.53
34.09
7
STOCH Magdalena
1973
POL
+2.63
34.70
8
HAYWOOD Annika
1973
NZL
+2.92
36.47
9
YAMAKAWA Junko
1975
JPN
+3.39
39.34
10
DUCET Marie Noelle
1972
FRA
+3.65
40.93
11
RINCON LOPEZ Silvia
1971
ESP
+3.88
42.33
12
KVOPKOVA Maria
1975
SVK
+5.16
50.14
13
JONSSON Liselott
1972
SWE
+5.66
53.20
14
KUEHNI Sandra
1974
SUI
+6.21
56.55
15
ZAGATA Ewa
1970
POL
+6.36
57.47
16
ADAM Marjory
1973
GBR
+6.50
58.32
17
BROGLIATTO Marta
1975
ITA
+6.61
58.99
18
PROHRUSHNA Kristina
1977
UKR
+6.89
60.70
19
HARUSTAKOVA Kata
1976
SVK
+7.00
61.37
20
BARTLOVA Petra
1974
CZE
+7.04
61.62
21
KRACIUK Anna
1973
POL
+7.06
61.74
22
FISHER Wendy
1971
USA
+7.27
63.02
23
MATHEOUD Sabina
1973
ITA
+7.43
64.00
24
GRUBER Stefanie
1971
SUI
+7.58
64.91
25
BERGOC Spela
1975
SLO
+9.34
75.66
26
MAHER Kate
1976
USA
+9.91
79.14
27
BAN Sayaka
1975
JPN
+10.00
79.68
28
OLIVIER Melanie
1972
CAN
+10.40
82.13
29
DZIOB Daria
1975
POL
+11.39
88.17
30
MINAGAWA Asuka
1974
JPN
+11.49
88.78
31
BRECHU Marianne
1975
FRA
+12.32
93.84
32
TIKHWINSKAJA Marija
1970
RUS
+13.34
100.07
33
LARIONOVA Anna
1975
RUS
+13.38
100.31
34
DEBRUNNER Nicole
1969
SUI
+13.86
103.24
35
LOCKYER Sophie
1975
GBR
+14.27
105.75
36
SEMIGLAZOVA Elena
1977
KAZ
+15.65
114.17
37
GRAU Sandra
1970
AND
+16.62
120.09
38
ZELENA Andrea
1975
CZE
+17.66
126.44
39
LUKACS Csilla
1973
ROU
+17.86
127.66
40
STALDER Bettina
1974
SUI
+19.53
137.85
41
HUPPERT Angela
1975
NZL
+19.96
140.47
42
ABRAMOVA Evgenia
1973
KAZ
+21.69
151.03
43
MISTRIOTI Sofia
1975
GRE
+22.69
157.14
44
BOMBARDIER Alison
1974
AUS
+23.33
161.04
45
MITCHELL Katie
1974
AUS
+23.45
161.78
Did not finish 2nd run
ALCUBIERRE ROCA Ana
1972
ESP
OCHS Jessica
1974
USA
VON SCHEVEN Caroline
1974
SWE
PALMER Stephanie
1970
USA
RAITA Henna
1975
FIN
ZIRKNITZER Annelies
1974
AUS
BERGLUND Lotta
1973
SWE
MACALISTER J.
1971
NZL
HAAKANSSON Kajsa
1974
SWE
HAGER Christl
1972
USA
DJACZIUK Nela
1976
UKR
KENDALL Karen
1970
USA
KHARKIVSKA Yulia
1976
UKR
KOLLMITZER Alexandra
1975
AUT
CHUNG Hye In
1976
KOR
LOPEZ PRIETO Amaia
1970
ESP
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Did not start 1st run