official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STANEK Janus
1981
GER
1:38.46
23.35
2
ROLLAND Eric
1975
FRA
+0.49
26.19
3
STAMPFER Marco
1981
AUT
+0.72
27.52
4
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+0.73
27.58
5
BENKERT Franz
1978
GER
+1.03
29.31
6
FILISCHKIN Andrej
1975
RUS
+1.13
29.89
7
THALER Karl
1979
AUT
+1.19
30.24
8
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+1.48
31.92
9
STRODL Peter
1982
GER
+2.28
36.55
10
LEVET Alexandre
1979
FRA
+2.46
37.59
11
GRUBER Manfred
1980
AUT
+2.79
39.50
12
KASAKOV Ivan
1982
RUS
+4.62
50.10
13
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+4.77
50.96
14
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
+4.84
51.37
15
HOERTING Manfred
1984
AUT
+5.01
52.35
16
PAK Maxim
1984
RUS
+8.02
69.78
17
ZUBOV Artem
1979
RUS
+8.22
70.94
18
HOROCHILOV Viktor
1982
RUS
+8.36
71.75
19
LOUNEV Alexandr
1985
RUS
+9.00
75.45
20
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+9.26
76.96
21
PETRIK Sergei
1967
RUS
+9.31
77.25
22
STARSHENKO Stepan
1980
RUS
+11.18
88.07
23
IVANOV Andrei
1981
RUS
+13.98
104.28
24
BRATKOV Semen
1984
RUS
+14.69
108.39
25
KROUTCHININ Andrei
1984
RUS
+15.23
111.52
26
PELAGEITCH Dmitriy
1983
RUS
+16.04
116.21
27
KUSTOV Evgeni
1978
RUS
+17.50
124.66
28
ROVNOV Nikolai
1979
RUS
+17.60
125.24
29
VOTIAKOV Dmitrij
1983
RUS
+18.91
132.82
30
SCHENNIKOV Mikhail
1983
RUS
+19.89
138.50
31
SOROKIN Dmitrij
1984
RUS
+20.87
144.17
32
NEMTSOV Serguei
1982
RUS
+21.70
148.97
33
KLIMASHEVSKIJ Artem
1982
RUS
+21.84
149.79
34
KIZILOV Evgenij
1979
RUS
+22.72
154.88
35
MOTCHAGIN Konstantin
1983
RUS
+23.42
158.93
36
SHABAEV Denis
1984
RUS
+23.46
159.16
37
SHUMOV Pavel
1982
RUS
+23.54
159.63
38
KRUSHINSKIJ Denis
1985
RUS
+23.88
161.59
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
EFREMOV Valeri
1982
RUS
DOGADKIN Roman
1983
RUS
SOLOVIOV Nikita
1985
RUS
WANNINGER Christian
1981
GER
BARHOLENKO Artiom
1980
RUS
BOTSCHILO Ivan
1980
RUS
SEMERTCHUKOV Vadim
1981
RUS
MIRONKIN Andrei
1979
RUS
KISLYI Anton
1985
RUS
GOROBETS Andrej
1982
RUS
IVANOV Mikhail
1984
RUS
KRAVCNENKO Dmitrij
1977
RUS
GATTAROV Stanislav
1983
RUS
MANAGAROV Alexei
1985
RUS
NOWOSELZEW Iwan
1975
RUS
IOUKHMAN Daniil
1984
RUS
SATS Konstantin
1982
RUS
PNIOV Sergei
1983
RUS
PODMAZOV Mihail
1985
RUS
PRIHODCHENKO Dmitrij
1973
RUS
PYSSINE Andrei
1984
RUS
FILIPTCHENKO Roman
1981
RUS
Disqualified 1st run
Did not start 1st run