official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
1:36.88
0.00
2
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+0.19
1.12
3
MILLER Bode
1977
USA
+0.21
1.24
4
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+0.53
3.12
5
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.72
4.24
6
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+0.81
4.77
7
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+0.85
5.00
8
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+1.05
6.18
9
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+1.12
6.59
10
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.26
7.41
10
KUNC Mitja
1971
SLO
+1.26
7.41
12
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.34
7.88
13
STIANSEN Tom
1970
NOR
+1.46
8.59
14
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.56
9.18
15
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+1.60
9.41
16
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.65
9.71
17
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.68
9.88
18
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.69
9.94
19
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+1.78
10.47
20
KOSIR Jure
1972
SLO
+1.98
11.65
21
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.99
11.71
22
EGGER Pierre
1978
AUT
+2.03
11.94
23
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+2.13
12.53
24
TISSOT Stephane
1979
FRA
+2.17
12.77
25
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+2.54
14.94
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
SULZENBACHER Kurt
1976
ITA
RINTZA Anders
1977
DEN
JERMAN Andrej
1978
SLO
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
JANYK Michael
1982
CAN
BAXTER Noel
1981
GBR
KALWA Michal
1978
POL
CHENAL Joel
1973
FRA
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
VOGL Alois
1972
GER
ACCOLA Paul
1967
SUI
HANSSON Martin
1975
SWE
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
SPORN Andrej
1981
SLO
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
GEISSER Thomas
1977
SUI
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
SASAKI Akira
1981
JPN
GRANDI Thomas
1972
CAN
LLORACH Gaetan
1974
FRA
MARILA Mika
1973
FIN
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
KNIGHT Chip
1975
USA
BROLENIUS Johan
1977
SWE
PERATHONER Alan
1976
ITA
CASANOVA Marco
1976
SUI
GANAHL Markus
1975
LIE
GHEDINA Kristian
1969
ITA
SYKORA Thomas
1968
AUT
WEISS Angelo
1969
ITA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
KJUS Lasse
1971
NOR
Did not finish 1st run
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
KERNEN Bruno
1972
SUI
HAYWOOD Todd
1977
NZL
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
DEFAGO Didier
1977
SUI
RAJCAN Michal
1980
SVK
LOPEZ ANGLADA Camilo
1979
ESP
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
NANA Matteo
1974
ITA
VALENCIC Mitja
1978
SLO
GROS Sacha
1974
USA
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
PUCKETT P Casey
1972
USA
ENGL Kurt
1979
AUT
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
IMBODEN Urs
1975
SUI
SCHLOPY Erik
1972
USA
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
Disqualified 1st run